Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Pomysł na gospodarkę
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Szanowni współmieszkańcy!


Jako, że byłem już w kilku mikronacjach i nawet w jednej z nich byłem człowiekiem odpowiedzialnym za gospodarkę pozwolę podzielić się moimi doświadczeniami z nimi związanymi. Różne są mikronacje i różne maja systemy gospodarcze i dostrzegam w nich zawsze ten sam błąd. Mianowicie jest to dążenie do tworzenia informatycznych systemów gospodarczych. Jaka jest to dziejowa pomyłka przekonali się w jednej z mikronacji. Kilka miesięcy temu w dość burzliwych warunkach abdykował tam książę (byli monarchią). I jako, że stworzył gospodarkę na podbudowie informatycznej dokonał jej zniszczenia. I w tym momencie zaczął się paraliż państwa i obawy społeczeństwa. Chaos był tak potężny, że nawet dzisiaj z trudem się zbierają, ale raczej sądzę, że nie uda im się tak szybka odbudowa. To była cena jaką zapłacili za system informatyczny gospodarki. Z drugiej strony ta informatyzacja gospodarki doprowadziło do jeszcze większego odrealnienia i tak już wirtualnego świata. Ja jestem zwolennikiem oparcia gospodarki o własne siły i to co mamy, a nie tworzenie różnego rodzaju podbudowy informatycznej, która może uleć dość łatwemu unicestwieniu. Jeśli to jest mikronacja to musi ona być dobrem wspólnym. Dlatego różnego rodzaju roszady w gospodarce nie powinny mieć przełożenia na ogólny stan mikronacji. Mój pomysł wymaga większego skupienia i uwagi, ale może się nam bardziej opłacić, bo da nam poczucie stabilności. Kolejnymi już błędami będzie inflacja. To jest głupota, która także tamtą mikronację objęła. Drukowanie pieniędzy mikronacyjnych na potęgę i wiara, że to faktycznie może przynieść korzyści jest ślepym zaułkiem. To powoduje efekt taki sam jak ta realna. Nadmiar pieniądza na rynku powoduje spadek jego wartości i w gruncie rzeczy przy najlepszym założeniu nie przynosi korzyści. Jako, że jesteśmy, czy aspirujemy aby być wirtualnym państwem musimy raczej szukać rozwiązań, które staną się alternatywą wobec innych sytuacji, ale już realnych. Dlatego proponuję na początek utworzenie Izby Wymiany. Jej działanie i dalsze reformy opiszę w następnym artykule.

Z ukłonami, Jan Kaniewski
Według mnie świetny, dość sprawdzony sposób. Smile SmileSmile
Swoją drogą, musimy stworzyć jakąś platformę prasową, bo artykuły na forum to zły pomysł.
(16.11.2013, 21:41:41)Jan Kaniewski link napisał(a):Różne są mikronacje i różne maja systemy gospodarcze i dostrzegam w nich zawsze ten sam błąd. Mianowicie jest to dążenie do tworzenia informatycznych systemów gospodarczych.

Może to nie tyle, co dążenie do technicznej informatyzacji gospodarki, co brak założeń, pomysłu, przestrzegania zasad, zaangażowania.
Bez pewnych czynników nie da się zbudować gospodarki dobrowolnej, co właściwie obecnie odczuwamy w Bialenii.

Gdyby tak stworzyć system informatyczny zintegrowany z forum (które jest centralnym miejscem Republiki Bialeńskiej) i wprowadzić takie czynniki jak: głód, kondycja, zdrowie, etc., które wpływałyby na wydajność, a co za tym idzie - na wysokość otrzymywanej pensji, to poprzez wymuszenie takimi czynnikami poruszylibyśmy gospodarkę.

Wielki odkop sprzed 3 lat, ale to tylko dlatego, że zajrzałem w dział gospodarki i chciałem zobaczyć, co dawno temu, za siedmioma górami było słychać w Instytucie. Wink
W sumie mielibyśmy szansę stworzyć naprawdę duży wspólny system gospodarczy, składający się z systemu zarządzania kont bankowych, zarządzania bankami narodowymi, inwestycjami, giełdą surowców, giełdą papierów wartościowych, nieruchomościami i dobrami konsumpcyjnymi.

Potencjalnie użytkownikami takiego systemu mogą być:
1) Bialenia
2) Brodria
3) Hasseland
4) Abachazja
5) Trizondal
6) Surmenia
7) ZSKHiW
8) Południolandia
(18.09.2016, 23:17:47)Hewret Faradobus link napisał(a):4) Abachazja
5) Trizondal
6) Surmenia
(...)
8) Południolandia

Dlaczego właśnie te państwa? Uważasz, że byłyby one chętne do współpracy? Wink
Trizondal już dawniej wyrażał chęć nawiązania współpracy gospodarczej i oparcia się o wspólnym system. Myślę, że Surmenia również byłaby zainteresowana inicjatywą, tak samo jak i Południolandia - potencjalnie w tych państwach istniał, istnieje lub w krótkim czasie zacznie istnieć gospodarka narodowa opierająca się o pewne założenia (tak jak ta bialeńska w latach 2013-2015 r.).

Obawy do chęci współpracy miałbym w przypadku Abachazji - tamtejsi ludzie lubią mieć wyłącznie "swoje", toteż są oporni do korzystania ze wspólnych rozwiązań.
Jedyne ślady, jakie pozostały w internecie po gospodarce w RWŚ.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
[ATTACHMENT NOT FOUND]
[ATTACHMENT NOT FOUND]
[ATTACHMENT NOT FOUND]
[ATTACHMENT NOT FOUND]
[ATTACHMENT NOT FOUND]
[ATTACHMENT NOT FOUND]
[ATTACHMENT NOT FOUND]
To dopiero gospodarka. Big Grin
Aczkolwiek równie niewydolna, ponieważ żeby zachęcić do piastowania funkcji publicznych proponowano horrendalnie wysokie pensje (oczywiście drukowane) co z kolei z drugiej strony przekładało się na powstawanie dóbr niedostępnych dla większości użytkowników i brak zainteresowania gospodarką przez urzędników. Czyli w sumie nikt nie był zadowolony.
Działania nieudolne, ale nawet mogli siebie tworzyć. Big Grin
(11.02.2018, 01:39:06)LesterNowowicki napisał(a): [ -> ]Aczkolwiek równie niewydolna, ponieważ żeby zachęcić do piastowania funkcji publicznych proponowano horrendalnie wysokie pensje (oczywiście drukowane) co z kolei z drugiej strony przekładało się na powstawanie dóbr niedostępnych dla większości użytkowników i brak zainteresowania gospodarką przez urzędników. Czyli w sumie nikt nie był zadowolony.

Ewentualnie wysyłało się SMSy na diamenty, które wymieniało się na pinionżki (choć nie zawsze udawało się je sprzedać na giełdzie).
Z tego co zauważyłem to ludzie w mikronacjach nie bardzo chcą się wciągać w coś co jest poza forum.
A jak już to może ze dwie/trzy osoby
(11.02.2018, 13:52:57)Sheldon Anszlus Lovelace napisał(a): [ -> ]Z tego co zauważyłem to ludzie w mikronacjach nie bardzo chcą się wciągać w coś co jest poza forum.

Vide http://ego.bialenia.org.pl/
Jak chcielibyśmy stworzyć coś co miałoby być dostępne w kilku Państwach to musi to działać na zasadzie, że w jednym z państw musi być centrum.
Co taka gospodarka powinna w sobie zawierać? Podstawowe to wymiana pieniędzmi ale co poza tym?
Dałoby się jeden system (powiedzmy tożsamy z naszym) umieścić na kilku forach?
Działający tak samo jak nasz, czyli oparty na newPoints owszem, jednak u nas są małe przeróbki do podatków i teraz do wypłat.
Jeśli chcielibyśmy działać na skale międzypaństwową to powinniśmy stworzyć system ogólny nie opierający swojego działania na forum.
Sheldonie, Ty tu jesteś specjalistą od główkowania nad systemem. Big Grin
Niech gospodarka zostanie u Nas, na forum. Bo właśnie forum to jest centralne miejsce aktywności i tu większa jest szansa, że komuś będzie chciało się kliknąć po wypłatę. Tongue