Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Misja BSB-2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nazwa misji: BSB-2 (Bezzałogowa Sonda Badawcza Druga).
Cel misji: Badanie przestrzeni kosmicznej i obiektów układu planetarnego za pomocą bezzałogowej sondy oraz uzyskanie zdjęć planet i księżyców.
Data rozpoczęcia misji: 08 września 2014.

Szczegóły misji:

Sonda o nazwie Zwiadowca-2 została wystrzelona za pomocą rakiety nośnej Herkules-H2 dostarczonej przez firmę RAT z kosmodromu Bialeńskiej Agencji Kosmicznej (stanowisko startowe C).

[attachment id=1 msg=15893]
Herkules-H2 na stanowisku startowym C kosmodromu Bialeńskiej Agencji Kosmicznej.

Start Herkulesa-H2 odbył się równocześnie ze startem rakiety Herkules-H1 - był to równocześnie test dla obsługi Centrum Kierowania Lotami, który dał pozytywną odpowiedź na pytanie o zdolność prowadzenia operacji startowych równocześnie z dwoma obiektami.

[attachment id=2 msg=15893]
Obie rakiety wznosiły się w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie.

Rakieta Herkules-H2 jest identyczną rakieta nośną jak Herkules-H1 w misji BSB-1 - http://spolecznosc.bialenia.net.pl/index...pic=1628.0. Procedura wejścia na wysoką orbitę odbywa się więc identycznie.

[attachment id=3 msg=15893]
Rakieta z pracującymi silnikami pomocniczymi oraz głównym i silnikami I stopnia rakiety.

[attachment id=4 msg=15893]
Odrzucenie silników pomocniczych.

[attachment id=5 msg=15893]
Drugi stopień rakiety rozpoczyna pracę.

[attachment id=6 msg=15893]
Odrzucenie głównych osłon.

[attachment id=7 msg=15893]
Zakończenie pracy silników II stopnia... za chwile uwolniona zostanie sonda.
[attachment id=1 msg=15894]
Uwolniona sonda uruchamia silnik, który pozwoli jej na opuszczenie orbity Pollinu i skierowanie się do najbliższej planety naszego układu słonecznego.

[attachment id=2 msg=15894]
Sonda oddala się od planety.

[attachment id=3 msg=15894]
Odrzuca silnik...

[attachment id=4 msg=15894]
... i osłonę kamery.

[attachment id=5 msg=15894]
Rozpoczyna się rozkładanie elementów sondy - wysięgnika z kamerą i ogniwa jądrowego oraz wysuwają się anteny.

[attachment id=6 msg=15894]
Następnie wysuwa się długi wysięgnik magnetometru.

[attachment id=7 msg=15894]
Sonda gotowa do pracy i przekazywania danych...

[attachment id=8 msg=15894]
... kieruje się w stronę najbliżej leżącej od Pollinu planety.
Sonda Zwiadowca-2 zbliża się do Czerwonej Planety...

Otrzymaliśmy pierwsze zdjęcia i dane z sondy Zwiadowca-2, która dotarła w pobliże najbliższego sąsiada Pollinu czyli Czerwonej Planety.

[attachment id=1 msg=15985]

Dane przekazane przez sondę potwierdzają wcześniejsze obserwacje, że jest to planeta mniejsza od Pollinu o średnicy równikowej 9805km i biegunowej 9755km. Pomimo informacji, że na planecie funkcjonuje baza kosmiczna Wandystanu - jak dotychczas nie odebrano żadnych sygnałów radiowych. Ale sonda znajduje się jeszcze w sporej odległości od planety - wykona ona zbliżenie do planety, co umożliwi stworzenie dokładniejszej dokumentacji fotograficznej oraz uzyskanie danych dotyczących atmosfery, a następnie wykorzystując grawitację Czerwonej Planety sonda skieruje się ku następnemu obiektowi, jakim jest czwarta planeta od Słońca czyli Cindaris. Przelatując obok Czerwonej Planety sonda Zwiadowca-2 wykona jeszcze zdjęcia jej księżyców.
Sonda misji BSB-2 kontynuuje swoje badania - Bialeńska Agencja Kosmiczna przeanalizowała zdjęcia i dane otrzymane przez sondę Zwiadowca-2 dotyczące "Czerwonej Planety".

[attachment id=1 msg=16781]
Sonda podczas bliskiego przelotu obok Czerwonej Planety.

Zdjęcia i dane nadesłana przez sondę pozwoliły stwierdzić, że Czerwona Planeta posiada atmosferę zdatną do oddychania, choć zawartość tlenu i ciśnienie jest niższe niż na Pollinie. Nie stwierdzono jednak składników toksycznych w atmosferze, a co za tym idzie warunki do oddychania będą przypominały najprawdopodobniej te, które są na Pollinie na dużych wysokościach (tereny wysokogórskie). Zapewne istnieje możliwość adaptacji organizmu w pewnym zakresie oraz funkcjonowanie tam przy wspomaganiu się tlenem (jednak nie będą konieczne kombinezony izolujące od atmosfery).

Planeta ma czerwony kolor ze względu na barwę skał, a większość jej terenów jest pustynna. Jednak zaobserwowano dwa stosunkowo duże zbiorniki wodne, co pozwala przypuszczać, że może istnieć tam życie - choćby w prostych formach.

[attachment id=2 msg=16781]
Zdjęcie Czerwonej Planety z widocznym dużym zbiornikiem wodnym.

[attachment id=3 msg=16781]
Druga strona Czerwonej Planety

Sonda sfotografowała różniej jeden z księżyców Czerwonej Planety - jest bardzo bliski planecie obiekt o średnicy około 1100km - skalisty, pozbawiony jakiejkolwiek atmosfery. Niestety pomimo informacji o istniejącej bazie Wandystanu nie udałą się nawiązać łączności radiowej... położenie tej bazy (i aktualność jej istnienia) jest obecnie nieznana.

[attachment id=4 msg=16781]
Księżyc Czerwonej Planety... drugiego mniejszego i znajdującego się w większej odległości nie udało się sfotografować

Sonda wykorzystując grawitację Czerwonej Planety nabrała prędkości i skierowała się w stronę kolejnej planety naszego układu czyli planety Cidaris.

[attachment id=5 msg=16781]
Sonda zmierzająca w stronę planety Cidaris.

Pierwsze zdjęcia (zrobione jeszcze z dużej odległości) pokazują, że planeta posiada duże zbiorniki wodne, a także jest najprawdopodobniej pokryta lodem (czyli występują tam niskie temperatury, związane z dużą odległością od słońca). Czekamy na dalsze informacje i dane...
Sonda zbliżyła się do czwartej planety naszego układu planetarnego zwanej Cidaris - planety nieco mniejszej do Pollinu bo mające 10855km średnicy, ale o grubej (zatrzymującej ciepło i zdatnej do oddychania) atmosferze, ciążeniu równym 0,91 grawitacji Pollinu oraz o warunkach przypominającej warunki arktyczne na Pollinie. Zdjęcia zrobione przez sondę pokazują niewielkie punkty zieleni co daje szanse na występowanie jakiś form życia, podobnie jak takowe może znajdować się w ocenach planety.

[attachment id=1 msg=17117]
Sonda Zwiadowca-2 zbliżająca się do Cidaris

[attachment id=2 msg=17117]
Sonda wykorzystała grawitację planety dla zwiększenia prędkości i zmiany kierunku lotu - została skierowana do odległych zakątków układu.


[attachment id=3 msg=17117]

[attachment id=4 msg=17117]
Przesłane zdjęcia planety Cidaris (obie strony planety).

Oddalając się od planety sonda przeszła blisko jedynego księżyca Cidaris czyli Cidaris I, zwanego też Alexis. Jest to skalisty satelita o średnicy 2820km, okrążający planetę w odległości około 74 tys. km i posiadający bardzo rozrzedzoną atmosferę.

[attachment id=5 msg=17117]
Sonda misji BSB-2 przelatująca obok księżyca Alexis.

Zdjęcia księżyca nadesłane przez sondę:

[attachment id=6 msg=17117]
Alexis (Cidaris I) - w tle widoczna planeta Cidaris.

[attachment id=7 msg=17117]
Druga strona księżyca Alexis (Cidaris I).
Sonda dotarła do kolejnej planety naszego układu słonecznego - szóstej w kolejności od naszego v-Słońca. Taki przebieg misji jest spowodowany obecnymi pozycjami planet względem słońca, gdzie szósta planeta znajduje się aktualnie po drugiej stronie v-Słońca w stosunku do planety piątej czyli Belgraidy. Dlatego też sonda misji BSB-2 dotarła do planety szóstej w kolejności od v-Słońca, a sonda misji BSB-1 skierowała się w kierunku przypuszczalnego położenia planety siódmej.

Szósta planeta jest ogromnym "gazowym gigantem", ponad 4 razy większym od Belgraidy - ma średnicę około 654 tys. km. Jest to poza v-Słońcem niewątpliwie największy obiekt naszego układu planetarnego i w związku z tym planeta otrzymała "roboczą" nazwę Gigas.

[attachment id=1 msg=17311]
Sonda Zwiadowca-2 zbliżający się do największej planety naszego ukłądu.

Planeta Gigas posiada wiele księżyców, przy czym 8 z nich to duże obiekty - niektóre z atmosferą i o podobnej wielkości czy do Pollinu, a dwa są nawet większe od naszej planety.

[attachment id=2 msg=17311]
Sonda misji BSB-2 mijająca czwarty księżyc planety Gigas.

Trzy najbliższe Gigasowi księżyce okrążają go w stosunkowo niewielkiej odległości i po orbicie zbliżonej do równikowej. Wszystkie mają atmosferę nadająca się od oddychania, a bliskość gazowego giganta powoduje, że temperatury choć dość niskie nie są temperaturami ekstremalnymi.

[attachment id=3 msg=17311]
Trzy najbliższe Gigasowi księżyce to duże obiekty widoczne już ze sporej odległości od planety.

Najbliższym księżycem jest Gigas-I, który jest obiektem większym od Pollinu - jego średnica to około 15300km. Jest otoczony atmosferą o składzie zbliżonym do atmosfery Pollinu, a na zdjęciach widać lądy pokryte zielenia... zatem występuje na nim życie, choć zauważona też duże połacie lądów pokryte śniegiem - średnie temperatury są niższe od tych występujących na Pollinie.

[attachment id=4 msg=17311]
Gigas-I na tle gazowego giganta - widać zielone lądy i duże ich obszary pokryte śniegiem i lodem.

[attachment id=5 msg=17311]
Zbliżenie planety pokazuje też ogromny ocean naturalnego satelity planety Gigas.

Drugi w kolejności satelita to Gigas-II, mniejszy od poprzedniego bo mający średnicę ok. 10890km. Posiada również atmosferę zdatną do oddychania i o umiarkowanym ciśnieniu, choć zawiera znacznie więcej helu niż atmosfera Pollinu.

[attachment id=6 msg=17311]
Gigas-II - na powierzchni widoczne skaliste lądy i woda w stanie ciekłym, na razie nie wiadomo czy istnieje na nim jakiekolwiek życie, choć jest to prawdopodobne.

Kolejnym satelita jest posiadający 13510km średnicy Gigas-III. Ma on przyjazną atmosferę, ale panują na nim niskie temperatury. Zdjęcia ujawniają lądy oraz fakt, że większość planety pokrywa lód - powodując warunki zbliżone do "epoki lodowcowej". Czy istnieje tam jakiekolwiek życie... to wymaga bliższego zbadania, jakieś jego formy są oczywiście możliwe.

[attachment id=7 msg=17311]
Gigas-III - widać skaliste lądy, a na tle planety widać bliższy jej księżyc Gigas-II

[attachment id=8 msg=17311]
Na kolejnym zdjęciu z sondy widać książyc Gigas-III i wyłaniający się znad horyzontu planety Gigas-I

Czwarty księżyc planety Gigas jest niewątpliwie obiektem pozbawionym życia (w formach jakie znamy) - jest to obiekt o średnicy około 5150 km, otoczony bardzo gęsta atmosferą, jednak składa się ona prawie całkowicie z azotu (ponad 98%) i niewielkiej domieszki metanu.

[attachment id=9 msg=17311]

[attachment id=10 msg=17311]
Dwa ujęcia satelity Gigas-IV - na obu można zauważyć bliższe planecie i większe księżyce Gigas-I, Gigas-II i Gigas-III.
Kolejne cztery księżyce planety Gigas to skaliste i pozbawione atmosfery lub posiadające bardzo rozrzedzoną atmosferę obiekty mocno oddalone od planety:

[attachment id=1 msg=17312]
Gigas-V - lodowy księżyc o średnicy 1425km

[attachment id=2 msg=17312]
Gigas-VI - skalisty księżyc o średnicy 7155km, sfotografowany podczas przelotu sondy w kierunku planety.

[attachment id=3 msg=17312]
Gigas-VII kolejny duży księżyc (9890km średnicy) planety Gigas - ale ze względu na dużą odległość od planety pomimo posiadania rozrzedzonej atmosfery całkowicie martwy.

[attachment id=4 msg=17312]
Ostatnim dużym księżycem jest Gigas-VIII - skalisty obiekt o średnicy 9990km i z bardzo rozrzedzoną atmosferą.