Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Misja ZLO-1 (zakończona)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nazwa misji: ZLO-1 (Załogowy Lot Orbitalny Pierwsza).
Cel misji: Sprawdzenie działania modułu załogowego statku orbitalnego - pierwszy załogowy lot kosmiczny w Republice Bieleńskiej.
Data rozpoczęcia misji: 11 września 2014.
Data zakończenia misji: 11 września 2014.

Szczegóły misji:

W misji użyto modułu lądownika nowo zbudowanego statku orbitalnego Feniks, który wystrzelono na orbitę Pollinu za pomocą rakiety nośnej Hercules-SX. Jest najmniejsza konfiguracja tej rakiety nośnej - użyto jej ponieważ założeniem misji było wykonanie dwóch okrążeń planety na niskiej orbicie i powrót na powierzchnię, a sam ładunek był niewielki czyli tylko moduł lądownika i dwuosobowa załoga. Orbita była zbliżona do kołowej i jej apogeum wyniosło 196km, a perygeum 187km, natomiast czas okrążenia planety to 85 minut.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Herkules-SX1 na stanowisku startowym A kosmodromu Bialeńskiej Agencji Kosmicznej, na chwile przed uruchomieniem silników. W głębi widoczny budynek należący do BAK i służący przygotowywaniu raket do startu.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Rakieta nośna Herkules-SX1 po starcie z pracującymi silnikami I stopnia.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Odłączenie I stopnia rakiety i kontynuacja lotu za pomocą silników II stopnia rakiety.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Odrzucenie osłon po wyjściu z atmosfery, odsłania moduł lądownika statku Feniks-1.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
II stopień rakiety wynosi lądownik na założoną orbitę.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Osiągnięcie orbity i odłączenie II stopnia rakiety nośnej.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Feniks-1 na orbicie podczas pierwszego okrążenia planety.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Pod koniec drugiego okrążenia planety, za pomocą silników korekcyjnych obrócono Feniksa-1 o 180 stopni, wkrótce potem uruchomiono silniki hamujące, które spowodowały zejście statku z orbity.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Feniks-1 wszedł w atmosferę i rozpoczął się najbardziej niebezpieczny etap misji, ponieważ był on jednocześnie praktycznym testem wytrzymałości osłon termicznych lądownika.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Końcowa faza lotu polegała na uruchomieniu spadochronów lądownika i wodowaniu w pobliżu wybrzeża, na poligonie morskim na wschód od Jeziorna (kwadrat B5 na mapie Bialenii). W celu wyłowienia załogi i statku (za pomocą śmigłowców) skorzystano z pomocy wojska, ponieważ BAK nie posiada jeszcze własnego sprzętu przeznaczonego do takich prac.

Zakończył się pierwszy lot załogowy w ramach Bialeńskiego Programu Kosmicznego, co prawda Bialenia nie jest pierwszą mikronacją, która wysłała człowieka w kosmos, ale w dniu dzisiejszym nasz kraj dołączył do "klubu" v-państw prowadzących załogowe loty kosmiczne.

Lot był wstępem do kolejnych misji załogowych, które zostaną już poprowadzone za pomocą kompletnego statku orbitalnego Feniks i jednocześnie wstępem do wysłania na orbitę elementów stacji kosmicznej.

MISJA ZAKOŃCZONA