Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: KATALOG SPRZĘTU - cz.2 - Załogowe pojazdy kosmiczne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Załogowy pojazd orbitalny FENIKS
Data pierwszego lotu - 11 września 2014

Załogowy pojazd orbitalny przeznaczony do lotów orbitalnych oraz ewentualnie bliskich lotów pozaplanetarnych (na satelity Pollinu) z załogą złożoną z 2-6 kosmonautów. Jest wynoszony na orbitę za pomocą rakiet nośnych serii Herkules.

Występuje w dwóch odmianach, przy czym lądownik będący jednocześnie kabiną załogową w czasie lotu jest wspólny dla obu konfiguracji. Kabina w przedniej części posiada dok ze śluzą powietrzną co umożliwia cumowanie do modułów stacji kosmicznej.

FENIKS-A

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Odmiana Feniksa przeznaczona do stosunkowo krótkich lotów orbitalnych - jest wyposażona w silnik główny o ciągu 19,6 kN, który może pracować przez 875s oraz 16 silników manewrowych o ciągu po 470kN. Masa całkowita pojazdu wynosi 13,5t i pozwala na loty z 6 członkami załogi w czasie do 15 dni (zapas tlenu).

FENIKS-B

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Odmiana Feniksa przeznaczona do długich lotów orbitalnych oraz lotów poza orbitę planety - jest wyposażona w dwa silniki główne o ciągu po 66,7 kN, które mogą pracować przez 511s oraz 16 silników manewrowych o ciągu po 840kN. Masa całkowita pojazdu wynosi 24,85t i pozwala na loty z 6 członkami załogi w czasie do 60 dni (zapas tlenu).

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Do lotów poza orbitę planety FENIKS-B zostaje wyposażony w dodatkowy moduł silnikowy o masie 95t, który jest wyposażony w 5 silników o ciągu 180kN i czasie pracy 440s

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Powrót na powierzchnią odbywa się przy pomocy 4 spadochronów, a sam lądownik jest przystosowany do wodowania.