Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Misja FENIKS-2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nazwa misji: Feniks-2 (załogowy lot orbitalny statku Feniks-2).
Cel misji: Sprawdzenie działania statku Faniks-A, spacer kosmiczny, udział w montażu pierwszego modułu stacji orbitalnej.
Data rozpoczęcia misji: 13 września 2014.
Data zakończenia misji: planowana na 24 września 2014.

Szczegóły misji:

Do misji użyto statku orbitalnego Feniks, w wariancie Feniks-A z czteroosobową załogą, który wystrzelono na orbitę za pomocą rakiety nośnej Hercules-LX. Planowane jest pozostawanie na orbicie przez 12 dni (choć Feniks-A ma możliwość przebywania do 15 z pełną 6-osobowa załogą) oraz połączenie ze statkiem Feniks-3, który wystartuje niebawem. Jeżeli nie nastąpią opóźnienia w wystrzeleniu pierwszych modułów stacji orbitalnej to załoga Feniksa-2 weźmie udział w ich połączeniu na orbicie... choć planowaną do wykonania tych czynności jest załoga Feniksa-3. Natomiast załoga Feniksa-2 przetestuje wyposażenie służące do wyjścia kosmonautów w otwartą przestrzeń.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Rakieta nośna Herkules-LX-1 na stanowisku startowym A kosmodromu Bialeńskiej Agencji kosmicznej - w głębi budynek montażu i przygotowania rakiet.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Herkules-LX-1 po starcie, wznoszący się nad kosmodromem.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Rakieta w fazie znoszenia - pracują silniki I stopnia.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Odrzucenie I stopnia (po lewej stronie screena) oraz układu ratowniczego (u góry screena) - statek kontynuuje lot dzięki silnikom II stopnia.

Układ ratowniczy służy do oddzielenia kabiny załogowej w razie awarii w pierwszej fazie startu, co zapewnia możliwość lądowania na spadochronach.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Feniks-2 jeszcze w chroniony osłonami i kontynuujący lot za pomocą silników II stopnia Herkulesa-LX1.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Odrzucenie osłon statku Feniks-2, dalsza część lotu w kierunku założonej orbity.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Oddzielenie Feniksa-2 od zużytego II stopnia rakiety nośnej - statek znajduje się na założonej orbicie.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Po osiągnięciu orbity rozpoczyna się konfigurowanie pojazdu do pracy na orbicie...

[ATTACHMENT NOT FOUND]
... zostaje rozłożona antena komunikacyjna oraz ogniwa baterii słonecznych.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Feniks-2 na orbicie - po rozłożeniu anteny i ogniw baterii słonecznych.

Załoga dokona teraz sprawdzenia funkcjonowania pojazdu oraz przećwiczy drobne korekty orbity za pomocą silników manewrowych. Następnie przewidywane jest przygotowanie do wyjścia w otwartą przestrzeń.

c.d.n.
Po dwóch dniach przebywania na orbicie stwierdzono całkowita sprawność systemów statku, a do Feniksa-2 zbliżył się Feniks-3, który wystartował 15 września - http://spolecznosc.bialenia.org.pl/index...1646.0#new.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Na pierwszym planie Feniks-2, a za nim zbliżający się Feniks-3.

c.d.n.
Załoga Feniksa-2 przetestowała działania skafandra i systemu sterowania służącego do przebywania i prac w otwartej przestrzeni kosmicznej.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Kosmonauta z Feniksa-2 wyszedł w otwartą przestrzeń w czasie gdy statki Feniks-2 i Feniks-3 znajdowały się blisko siebie oraz przeszedł na pokład Feniksa-3 zanim nastąpiło połączenie statków.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Następnie ponownie wyszedł w otwartą przestrzeń i asystował podczas połączenia obu statków - filmując z zewnątrz manewr połączenia statków.

Po przeprowadzenia operacji połączenia statków obie załogi oczekują na orbicie na przybycie pierwszych modułów stacji kosmicznej.

c.d.n.