Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: KATALOG SPRZĘTU - cz.4 - Statki międzyplanetarne i międzyukładowe.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Statek kosmiczny typu Eksplorator
Data pierwszego startu - 26 września 2014

Statki kosmiczne typu Eksplorator są jednostkami badawczymi przeznaczonymi do lotów wewnątrz układu planetarnego oraz pozwalające na podróże do najbliższych, sąsiednich układów planetarnych. Zostały zbudowane przez firmę Razor Air Tech na potrzeby Bialeńskiego Programu Kosmicznego.

Są to stosunkowi duże (ponad 235m) statki kosmiczne składające z dwóch zasadniczych zespołów - członu załogowo-ładunkowego oraz członu silnikowego. Oba te elementy połączone są członem łączącym, który posiada magazyn sond kosmicznych oraz element sztucznej grawitacji. Element wytwarzający sztuczna grawitację wiruje wokół członu łączącego i może wytworzyć na obwodzie ciążenie zbliżone do 0,68g. Jednak jego elementy są zbyt małe by pełniły funkcje użytkowe - element ten służy tylko do umożliwienia czasowego przebywania załogi w warunkach grawitacji (np. w czasie odpoczynku), aby uniknąć negatywnych dla organizmu skutków długotrwałego przebywania w warunkach nieważkości.

Statek posiada 6 silników głównych oraz po 6 silników hamujących i napędu pionowego. Zasadniczo pojazd jest przeznaczony do podróżowania pomiędzy obiektami kosmicznymi, pozostawania na ich orbicie i komunikowania się z powierzchnią za pomocą promu (samolot kosmiczny USK-1 Hermes) - jednak statek ma możliwość startu i lądowania na powierzchniach planet czy księżyców. W eksploatacji tego elementu nie stosuje się bez potrzeby, bo start statku z powierzchni zużywa duże ilości cennego i drogiego paliwa, jak również procedura przejścia przez atmosferę negatywnie wpływa na żywotność pojazdu.


[ATTACHMENT NOT FOUND]
Widok statku Eksplorator-01 - przednia część to człon załogowo-ładunkowy, a tylna to zespół napędowy. Pomiędzy nimi element łączący, na którym znajduje się element wytwarzający sztuczną grawitację.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Eksplorator jest statkiem o długości 236,65m i szerokości kadłuba 52,32m - jednak całkowita szerokość (rozpiętość szczątkowych płatów) wynosi 162,12m. Masa statku to 3940 ton, masa całkowita dochodzi do 5210 ton.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Statek typu Eksplorator na orbicie Pollinu.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Eksplorator z silnikami głównymi pracującymi na pełnej mocy.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
W dolnej części kadłuba znajduje się zamykany dwuskrzydłowymi drzwiami luk ładunkowy służący do cumowania promów i małych statków kosmicznych.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Aktualnie rolę promu dla Eksploratorów spełnia samolot kosmiczny USK-1 Hermes.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
USK-1 Hermes w zamkniętej ładowni Eksploratora.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Eksplorator z otwartym lukiem i samolot kosmiczny Hermes - widok pozwala na porównanie wielkości obu statków.