Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Wniosek republikanina o dołączenie do stronnictwa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Pozwoliłem sobie wydzielić, gdyż spodziewam się dłuższej dyskusji.
~ Adam Dostojewski von Vincis


Czy w stronnictwie byłoby miejsce dla republikanina będącego zwolennikiem wzmocnienia władzy?
Moje pomysły:
1. Przedłużenie kadencji prezydenta przy skróceniu kadencji parlamentu.
Uzasadnienie: Aktywna scena polityczna jest niewątpliwie ważnym elementem mikronacji, zwłaszcza w przypadku tak rozpolitykowanego kraju, jak Bialenia. Jednakże filar władzy nie może się co chwilę zmieniać, stąd też dłuższa kadencja prezydenta (a więc i całej władzy wykonawczej). A niezwykle interesujące polityczne gierki i emocjonujące dyskusje miałyby miejsce w czasie częstszych wyborów parlamentarnych.
2. Utworzenie 3-osobowego Senatu, który miałby prawo zawetowania ustaw parlamentarnych (na tych samych zasadach, co prezydent). W skład Senatu wchodziłyby osoby wybrane przez prezydenta według ścisłych zasad, którego dotyczyłyby długości posiadania obywatelstwa, tytułu szlacheckiego oraz aktywności.
Senat mógłby przejąć też uprawnienia uchwałodawcze.
3. Wprowadzenie dodatkowego głosu dla wyższej szlachty (od hrabiego) spełniającej wymagania aktywnościowe w wyborach prezydenckich (i tylko w nich!).
Przyznam się szczerze, że posiadam mieszane uczucia. Jakkolwiek kwestia wzmocnienia władzy głowy państwa jest mi wyjątkowo bliska. Podoba mi się również koncept utworzenia Senatu - instytucji złożonej de facto z arystokracji, a więc ludzi doświadczonych. Nie wspominając o udogodnieniach dla arystokracji, będącej podporą ustroju monarchistycznego. Oczywiście poprzez nadanie praw arystokracji nie spodoba się demokratom, ale to chyba zaleta  ;D.
Hmm... lektura pomysłów wzbudziła we mnie także chęć doprecyzowania programu stronnictwa, który z perspektywy czasu wydaje się być wyjątkowo ogólnikowy Wink.

Zapewne zdaje sobie Pan sprawę z tego, że głównym celem monarchistów jest restauracja monarchi. Jednak do tego celu prowadzi wiele drug (chyba domyślacie się jak będzie brzmiała kolejna broszura SR-K). Jedną z nich jest oczywiście umocnienie władzy wykonawczej, [przy jednakowym osłabieniu legislatywy] co ułatwi ewolucję do monarchi.

To zdaje się świadczyć na pańską korzyść. Jednak pozostaje ów zasadniczy szkopuł - monarchia, kwestia głowy państwa. Pozostaje więc kwestia deklaracji zgodności poglądów z linią stronnictwa, o której mówi wzór wniosku... Niemniej jednak przez głęboką rewerencję, jaką dażę pańską osobę przedyskutuję tę kwestię z resztą członków stronnictwa. Których to zapraszam do wypowiedzenia się poniżej.
Qui tacet, consentire videtur.

Witamy Szanownego Pana w szeregach konserwatystów. Nieoficjalnie będzie Pan członkiem "republikańskiego" skrzydła naszego Stronnictwa Wink.