Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Exposé Prezydenta Republiki Bialeńskiej - 28.06.2015
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Obywatele i Obywatelki,
Szanowni Bialeńczycy,
Szanowni Brodryjczycy,


Na sam wpierw chcę podziękować wszystkim osobom, które poparły moją skromną osobę we wyborach prezydenckich. Jestem wdzięczny, że narody Republiki Bialeńskiej wybrały mnie na sternika kraju w tym ciężkim okresie, jakim są niewątpliwie wakacje. Jednak jestem pewien, że dzięki wspólnej pracy i zdeterminowaniu uda nam się przezwyciężyć różne przeciwności losu.
Postanowiłem zaprezentować exposé, aby przybliżyć Wam moje plany, które będę starał się zrealizować podczas mojej kadencji. Na początek powiem parę słów na temat kwestii brodryjskiej.

Brodryjczycy postanowili związać się z Republiką Bialeńską poprzez umowę aneksyjną, którą zaakaceptowały obydwie strony. Zrozumiałe jest to, iż Brodria chce być jak najmniej uzależniona od Bialenii i staram się postawić na Waszym miejscu. Dlatego jestem w stanie poprzeć dążenia, aby Brodria nie była pod pełną jurysdykcją bialeńską. Również mogę poprzeć, aby Carstwo prowadziło reprezentatywną politykę zagraniczną, o ile nie będzie ona kolidowała z interesami Republiki Bialeńskiej. Ale nie mogę się zgodzić na zerwanie umowy, bo będzie to działanie nielegalne. Dlatego wszelkie rozmowy dot. owej umowy musimy przełożyć do września, bo wtedy wygasa dokument. Tak więc na wszelkie radykalne głosy z Carstwa nie będę zwracać uwagi, bo są one wbrew świętemu prawu. Chyba że Brodria przedstawi jakiś sensowny projekt nowego aktu, nad którym rzeczywiście będziemy mogli się zastanowić.

Kolejną rzeczą do jakiej przejdę będzie unia z Królestwem Hasselandu. Jak wiemy niestety jeden z naszych najważniejszych sojuszników znalazł się w potrzebie, więc naszym obowiązkiem jest udzielić mu pomocy. Dlatego niebawem być może będziemy świadkami historycznej chwili, kiedy to Hasseland stanie się wysoce autonomiczną częścią Republiki Bialeńskiej. Król stanie się głównie władcą tytularnym, Hasselandczycy dostaną obywatelstwo bialeńskie oraz Hasseland zachowa Zgromadzenie Obywateli oraz Senat. Taka symbioza będzie wysoce korzystna dla nas oraz Hasselandu. Chcę podziękować wszystkim osobom, które wraz z zemną prowadzą owocną politykę proregionalną. Jedyne co mogę jeszcze powiedzieć w tym temacie, to życzyć wszystkiego dobrego Hasselandczykom i mieć nadzieję, że nasza wspólna praca zapoczątkuje złoty wiek w Bialenii oraz renesans w Królestwie.

Warto również byłoby powiedzieć kilka słów o polityce zagranicznej, która jest jednym z najważniejszych zadań prezydenta. W tej kwestii nie ukrywam, że moje działania będą twarde oraz zdecydowane. Republika Bialeńska jako trzecie największe państwo w mikroświecie nie może trzymać się na uboczu. Dlatego będę dążył do zaciśnięcia obecnych sojuszów oraz zawarcia nowych. Świetną okazją ku temu będzie II Szczyt Wolnogradzki, gdzie zostaną zaproszone państwa, z którymi chcemy się związać na przyszłość. Zostanie omówiona kwestia zwiększenia integracji między państwami oraz stworzenia organizacji międzynarodowej, która ku temu by właśnie działała. Jednym z moich postulatów jest również polityka pronordacka oraz wyciągnięcie ręki do perspektywicznych państw na tym kontynencie. Nie mam zamiaru prowadzić wrogiej polityki w stosunku do krajów, które są powszechnie uznane za wrogie, o ile nie zostanę do tego zmuszony. Dlatego mam nadzieję, że uciąłem wszelkie spekulacje dotyczące mojego podejścia do Księstwa Sarmacji, z którym powinniśmy w granicach rozsądku współpracować.

Jeśli zaś chodzi o politykę wewnętrzną, to tutaj będę postulował duże zmiany. Przede wszystkim postaram się rozwiązać kwestie felernego Metra oraz komitetów, które okazały się po prostu niewypałem. Prócz tego w dużym stopniu na mojej głowie będzie reaktywowana Autonomia Jahołdajewszczyzny, która wymaga dużego nakładu pracy. Choć w tej kwestii z przyszłym Atamenem mam już ułożone pewne plany, które zaczniemy realizować już niebawem. Niemniej wszystkie osoby, które chcą się zaangażować w Jahołdę proszę o kontakt. Tutaj poszukiwane są głównie osoby lubujące się w fabularności, opisach, czarnym humorze oraz z dużym dystansem do własnej osoby.

Kilka dni temu w moim planie pracy zawarłem, iż zorganizuję Kongres Bialeński. Dlatego teraz jest najwyższa pora, abym wyjaśnił na czym będzie to polegać. Udział w Kongresie wezmą przywódcy wszystkich samorządów w Bialenii, czyli Car Brodrii, Król Hasselandu, Prezydent Bialenii oraz Ataman Jahołdajewszczyzny. Głowy państw związkowych wspólnie naradzą się, jaki kierunek państwo powinno obrać. Zostaną omówione wszystkie aspekty poczynając od polityki zagranicznej po politykę wewnętrzna. W mojej ocenie jest to niezbędne, aby żadna grupa zamieszkująca Bialenię nie czuła się odsunięta na boczny tor.

Ważnym krokiem również będzie uporządkowanie judykatywy i sił zbrojnych. W najbliższych dniach ogłoszę kogo wybrałem na sędziego oraz członków trybunału najwyższego. Starałem się wybrać osoby, które wiem, iż będą sumiennie oraz obiektywnie wypełniać swoje obowiązki na tych odpowiedzialnych posadach, gdzie nie może być mowy o skandalach. Również niebawem ogłoszę kto zostanie głównodowodzącym sił zbrojnych. Jest to ciężkie zadanie, bo poprzeczka została wysoko postawiona przez pamiętnego Krzysztofa Razroblade'a, ale jestem pewien, że nowy dowódca poradzi sobie na tym stanowisku.

Na koniec powiem kilka słów nt. rządu, który budzi wiele emocji od początku kampanii prezydenckiej. Nie ukrywam, że często wahałem się komu powierzyć dany resort, ale miałem wystarczającą ilość czasu, aby dopracować to wszystko do perfekcji. Oczywiście na czele rządu będzie stała moja osoba. Zastępować mnie w obowiązkach prezydenta będzie moja była kontrkandydatka Aleksandra Dostojewska, której serdecznie dziękuję za przyjecie tej posady. Postanowiłem stworzyć urząd Rzecznika Rządu, który obejmie Ali ibn Abi Talib. Do jego kompetencji będzie należało pisanie co tygodniowych raportów oraz biuletynów opisujących sukcesy rządu. Komisarzem ds. Geopolityki zostanie Konstanty Jerzy Michalski, którego zadaniem będzie tworzenie analiz oraz przyglądanie się sytuacji geopolitycznej w mikroświecie. Za politykę zagraniczną odpowiedzialny będzie Dan Mark. Liczę że uporządkuje zaległe sprawy, o których zapomnieli jego poprzednicy. Zaskoczeniem napewno będzie Komisariat ds. Wiary i Obyczajów pod przewodnictem Guliano Montiniego. Jego obowiązkiem będzie dbanie o sferę duchową w kraju, więc wszelkie herezje będą srogo karane. Willem Passepartout-Wettin z kolei zajmie się obronności kraju oraz propagandą. Tak więc o ducha w narodzie możemy być spokojnym. Za aspekt szkolnictwa odpowiedzialny będzie Kristian Iversen. Na nim będzie ciążyło zadanie zaktywizowania placówek edukacyjnych na terenie kraju. Jak niestety wiemy z przyczyn losowych w najbliższym czasie Mikołaj Patryk Dostojewski będzie nieaktywny, a on miał stanąć na czele Komisariatu ds. Kultury i Sportu. Związku z tym na Placu Zielonym zostanie ogłoszony konkurs, gdzie wszyscy chętni na to stanowisko będą mogli się zaprezentować i ja po konsultacji zresztą rządu wybiorę najlepszego kandydata na to stanowisko. Prócz tego w skład rządu wejdzie Maciej Kamiński, który będzie stał na straży prawa, jako przedstawiciel Policji Krajowej.

Na koniec pragnę wszystkich przeprosić za charakter, jaki przybrała kampania prezydencka pod koniec. Emocje sięgały zenitu i wszystkim zaczęły puszczać nerwy, więc zrozumiałe jest to, że padały w niej słowa, które nigdy paść nie powinny. Również chcę przeprosić za to, iż na początku nie będę się stosował w 100% do mojego planu pracy, ponieważ wymaga on kilku poprawek, które zostaną naniesione w najbliższych dniach. Zapraszam również moich komisarzy do wygłoszenia swojego expose, bo uwierzcie mi, że warto. Tak więc jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaufanie i obiecuję, że nie zawiodę!  Ku chwale Bialenii!


/-/ Markus Felix Spirkin von Wettin,
Prezydent Republiki Bialeńskiej
To zaszczyt dla mnie, że mogę być pańskim Wiceprezydentem.
Imperium Skarlandu gratuluje nowemu prezydentowi Smile
Nie jesteś jeszcze żadnym prezydentem.