Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: F-9A - już w służbie Sił Powietrznych RB
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Opracowywany od 2014 samolot myśliwski F-9A został wreszcie wprowadzony do służby. W dniu wczorajszej pierwsze samoloty tego typu wylądowały w 2 Bazie Lotniczej (NBGA) koło Garbowa.

[attachment id=1 msg=44171]

F-9A jest to całkowicie nowy samolot myśliwski służący do wywalczenia przewagi powietrznej oraz obrony terytorium Republiki Bialeńskiej stworzony w Zakładach Lotniczych Razor Air Tech - http://spolecznosc.bialenia.org.pl/index...96.new#new

W samoloty F-9A zostaną sukcesywnie przezbrajane eskadry należące do 3. Skrzydła Obrony Powietrznej - pierwszą przezbrajana będzie latająca jeszcze na F-1A/B 33. Eskadra Obrony Powietrznej, a następnie używająca tego samego typu samolotu 34. Eskadra Obrony Powietrznej. W dalszej kolejności przezbrojone zostaną 31. i 32. Eskadry Obrony Powietrznej latające obecnie na F-2A/B. Ze względu na duże koszty zaawansowanego technicznie samolotu F-9A nie przewiduje się uzbrajania w niego dalszych jednostek lotniczych.

[attachment id=2 msg=44171]

W tej chwili trwa w Siłach Powietrznych dyskusja co zrobić w wycofanymi z tych czterech eskadr samolotami F-1A/B i F-2A/B... Najprawdopodobniej z samolotów F-1A zostanie utworzona dodatkowo eskadra szkolna, służąca do zawansowanego treningu szkolonych pilotów (obecnie tylko jedna eskadra na F-1B szkoli pilotów maszyn szybkich, co powoduje opóźnienia szkoleniowe). Część tych samolotów zostanie też przydzielona po jednym dodatkowym kluczu do 43. i 44. Eskadr Rozpoznawczych - gdyż dowódcy tych jednostek skarżą się na brak typowego samolotu myśliwskiego służącego do osłony maszyn rozpoznawczych RF-1A (o ograniczonych jednak możliwościach bojowych) oraz samolotów wczesnego ostrzegania EC-2.

[attachment id=3 msg=44171]
Symboliczna "zmiana warty" - nowy samolot F-9A z numerem 3301 (samolot d-cy eskadry)...

[attachment id=4 msg=44171]
... oraz dotychczasowa maszyna nr 3301, która wkrótce (po remoncie) przejdzie do szkolenia lub do jednej z eskadr rozpoznawczych.


Ze względu na brak wersji szkolno-bojowej samolotu F-9 planuje się pozostawienie w 33, i 34. EOP dwóch maszyn szkolno-bojowych F-1B oraz przydzielenie do 31. i 32. EOP również po dwa samoloty tego typu. Natomiast F-9A będzie stanowił wyposażenie 4 kluczy bojowych (po 16 maszyn tego typu w każdej eskadrze).

[attachment id=7 msg=44171]
W eskadrze pozostaną po dwa samoloty F-1B - jako treningowe i dyspozycyjne (na zdjęciu F-1B nr 3316, który pozostanie w tej jednostce).


[attachment id=5 msg=44171]
F-9A (3301) w czasie wczorajszego, wieczornego lotu "zapoznawczego".

Natomiast samoloty F-2A/B zostaną albo zmodernizowane do standardu F-2C/D - albo w obecnej postaci posłużą do wzmocnienia obrony powietrznej Anatolii.

[attachment id=6 msg=44171]
Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji o przyszłości F-2A/B z 31. i 32. EOP po dostarczeniu tam samolotów F-9A, które je niedługo zastąpią.