Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Kosmodrom HAK
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zgodnie z umową o współpracy przedstawiam propozycje dotyczącą budowy kosmodromu dla HAK.

W związku z wyspiarskim charakterem Królestwa Hasselandu proponuje umieścić go na niewielkiej wyspie.

[attachment id=1 msg=49775]

[attachment id=2 msg=49775]

[attachment id=3 msg=49775]

Kosmodrom miałby drogę startową dla samolotów kosmicznych oraz stanowisko startowe dla rakiet nośnych - przy czym same urządzenia startowe byłyby tam zamontowane dopiero po dokonaniu wyboru typu rakiety nośnej. Nad tym też muszę jeszcze popracować - na razie projekt kosmodromu do akceptacji.

Działania kosmiczne odtwarzam w programie "Orbiter" - stąd grafika nie jest najlepsza, bo zadaniem tego symulatora jest jak najlepsze odtworzenie fizyki lotów kosmicznych. Wybór urządzeń naziemnych (planetarnych) jest dość ograniczony, bo działania w symulatorze odbywają się w zasadzie poza powierzchniami planet i księżyców. Symulatorek (darmowy zresztą - czyli jakby ktoś chciał się przyłączyć to nie ma problemu) spełnia jak najbardziej rolę "naukowości" programów kosmicznych, bo nawet istniejące w nim dodatki w postaci statków kosmicznych Sci-Fi (też tych znanych z kina tego gatunku) zachowują się zgodnie z zasadami fizyki (mogą mieć ogromne możliwości, ale zawsze będą latać tak jak to się naprawdę odbywa w kosmosie... a nie jak w kinie, przecząc zasadom fizyki i lotów kosmicznych). W każdym razie ten fikcyjny kosmodrom wydał mi się najładniejszy i najbardziej pasujący do charakteru Hasselandu.
HAK nie Has. Przy okazji spytam Pana, jak idą prace nad mapami KH?
(27.05.2016, 20:32:15)Eddard Noqtern link napisał(a): [ -> ]HAK nie Has.

Nie wiem co mi się ten łeb wbiło z tym "HAS"...  :8[

(27.05.2016, 20:32:15)Eddard Noqtern link napisał(a): [ -> ]Przy okazji spytam Pana, jak idą prace nad mapami KH?
Tak samo jak w Bialeńskimi... w trakcie, ale wyjazd na ponad dwa tygodnie i potem sporo zaległości w pracy (związanych z 3-tygodniowym urlopem) trochę mnie z pracami przyhamowało, a jednocześnie starałem się też nadążać z innymi sprawami, które wychodziły w trakcie. Zamierzam do map powrócić od poniedziałku... to się najwygodniej robi na naprawdę dużym ekranie, a wiec dłubię to zwykle w pracy. Przyszły tydzień powinienem mieć spokojny to chciałbym nadrobić zaległości.
Kosmodrom jest piękny. Któraś z wysp w okolicach Zegiesy nadałaby się znakomicie.
(28.05.2016, 16:37:29)Piotr Pawel I link napisał(a): [ -> ]Któraś z wysp w okolicach Zegiesy nadałaby się znakomicie.
Ponieważ ta wyspa jest mała - jakieś 3,5 x 2,5 km (maksymalnie) to zasadniczo można ją umieścić dowolnie. Na tworzonej przeze mnie mapie 1 piksel = 250m czyli na tej, która była dotychczas (gdzie piksel to pewnie ze 2 km) w zasadzie byłaby nieczytelną zupełnie kropką... można więc umieścić ją dowolnie.
Kolejne foteczki z postępu prac nad kosmodromem...

Kosmodrom został "udekorowany" symbolami HAK. Oczywiście w miarę możliwości bo jak wspomniałem Orbiter nie jest nastawiony na grafikę, a na odwzorowanie fizyki lotów kosmicznych, stąd nawet w tak świetnym dodatku (moim zdaniem najlepszym, fikcyjnym kosmodromie jaki powstał do tego programu) jak ten kosmodrom wiele tekstur się powtarza w różnych miejscach.

[attachment id=1 msg=49909]
Wieża, pas startowy i stanowisko do startu pionowego przed hangarem samolotów kosmicznych.

[attachment id=2 msg=49909]
Widok w nocy...

[attachment id=3 msg=49909]
Widok od strony stanowisk startowych rakiet nośnych... jak się przyjrzałem zacząłem teksturować i konfigurować niektóre rzeczy, to się okazało, że jednak są dwa stanowiska...

[attachment id=4 msg=49909]
Widok z góry.

Stanowisko nr 1.

Znajduje się na południowym skraju wyspy i jest przeznaczone dla dużych rakiet nośnych. W tym przypadku nie mamy wielkiego wyboru bo z nadających się dla naszych samolotów kosmicznych (zwiększa to ich możliwości - bo mogą startować tez poziomo, ale wtedy tylko lot na LPO). Niestety rakiety nie da się indywidualnie oteksturować bez poważnej ingerencji w pliki, stąd musi pozostać jej nazwa oryginalna ("Energia") i będzie ona wspólna dla wszystkich trzech naszych agencji kosmicznych. Nie jest jeszcze opisana w RB, ale były publikowane jej projekty, a więc zostanie ona przekazana (do HAK i Brodkosmosu) w ramach zawartej w układzie klauzuli dzielenia się technologią.

[attachment id=5 msg=49909]
Widok na stanowisko nr 1 od południa.

[attachment id=6 msg=49909]
Widok na stanowisko nr 1 od północy.

[attachment id=7 msg=49909]
Budynek przygotowania rakiet nośnych dla stanowiska nr 1.

[attachment id=8 msg=49909]
Rakieta "Energia" przygotowana do startu z dwoma samolotami kosmicznymi USK-1 Hermes - na razie w HAK jest tylko jeden, ale obrazek ilustruje możliwości.

Stanowisko nr 2

Znacznie mniejsze stanowisko startowe umieszczone jest na wschodnim skraju wyspy i służy do obsługi mniejszych rakiet nośnych wynoszących na orbitę np. satelity użytkowe. Dla HAK wybrałem fikcyjną rakietę nośną, akurat dobrze przystosowana do tego stanowiska oraz mającą kilka opcji konfigurowania - różnej wielkości ostatni stopień z ładunkiem, możliwość użycia dodatkowych silników startowych, a do tego już pierwotna kolorystyka pasowała mi do KH.

Rakietę można dowolnie nazwać, jednak proponuję dać nazwę jednoczłonową, bo różne wersje rakiety będą opisane w drugim członie (analogicznie np. do bialeńskich rakiet nośnych typu Zeus). Nazwę się umieści na rakiecie, na razie umieściłem tylko godło KH i napis HAK.

[attachment id=9 msg=49909]
Widok na stanowisko od wschodu.

[attachment id=10 msg=49909]
Widok na stanowisko od zachodu, zza budynku przygotowania rakiet dla stanowiska nr 1. Budynek gdzie odbywają się przygotowania rakiet dla stanowiska nr 2 jest mniejszy (mniejsze rakiety) oraz niższy, bo odbywa się to w pozycji poziomej.

[attachment id=11 msg=49909]
Transport rakiety odbywa się po szynach za pomocą lokomotywy i wózka-podnośnika - widoczne na fotce obok stanowiska.

[attachment id=12 msg=49909]
Rakieta - jeszcze bezimienna, ale już z oznakowaniem KH i HAK na stawisku nr 2. Odmiana z przestrzenią ładunkową o wysokości 8m i średnicy 5m (możliwe są też mniejsze i większe ostatnie stopnie).

Rakiety zostaną oczywiście odpowiednio opisane z podaniem ich parametrów i możliwości.

Trzeba nazwać jakąś tę rakietę nośną oraz samą wyspę - to pozostawiam już do decyzji KH i HAK.