Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Dyskusja nad podwalinami do pracy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Dzień dobry!

Bardzo się cieszę, że WKNF może już zacząć działać. Do całkowitego rozpoczęcia prac potrzebujemy już tylko kilka rozporządzeń. Skoro nie mamy jeszcze Wysokiego Komisarza pozwolę sobie, jako pomysłodawca Komisji, zabrać tutaj głos i rozpocząć dyskusję.

Kwestia 1.
Wybór Wysokiego Komisarza Nadzoru Finansowego

Zacznijmy od tego: jak stanowi art. 5 ust. 2, Wysokiego Komisarza powołuje WKNF zwykłą większością głosów. Stąd prośba o rozwianie moich wątpliwości - skoro Komisja ma prawo podejmować rozporządzenia, a jedynym podmiotem uprawnionym do wydawania ich w imieniu Komisji jest właśnie Wysoki Komisarz, to kto powinien je podpisać i opublikować, jeśli go nie ma? Prezydent na mocy art. 3 ust. 4 Konstytucji?

Dalej: chciałbym zgłosić kandydaturę @"Hewret Faradobus" na stanowisko Komisarza. Kandydaturę z nim skonsultowałem i zadeklarowałem pomoc, gdyby okazało się, że nie ma zbyt dużo czasu.
Za powołaniem Hewreta przemawia fakt, że od strony informatycznej zarządza finansami i posiada dostęp do konta bankowego Skarbu Państwa. Dopóki nie sprawdzimy, czy wszystko działa poprawnie, warto, żeby Wysoki Komisarz czuwał technicznie nad systemem finansowym.

Kwestia 2.
Bialeny w obiegu

Proponuję porozmawiać o tym już teraz, żeby wszystko przegłosować w tym samym czasie. Wówczas nowy Wysoki Komisarz od razu rozporządzenie wrzuci do Biuletynu Ustaw.
Jak wynika z przepisów ustawy, liczba bialenów w obiegu będzie stała. Nie będzie możliwe jej zmniejszenie ani zwiększenie bez zmiany rozporządzenia WKNF. Tu pojawia się już pierwszy problem: trzeba jakoś wyłączyć pobieranie bialenów za wysyłanie PW albo przynajmniej sprawić, żeby były automatycznie przelewane na konto Skarbu Państwa zamiast znikać. @"Hewret Faradobus", @"Bajtuś"?

Pójdźmy dalej: z państwowego konta bankowego trzeba będzie wypłacać masę wynagrodzeń. Nie wykluczamy wydatków okolicznościowych. Z drugiej strony, Skarb Państwa nie może być nieproporcjonalnie bogaty. To sprawi, że obieg bialena (np. w postaci podatków czy opłat urzędowych) stanie się niepotrzebny. Poza tym, zbyt dużo bialenów na rynku = niska wartość bialena = v-inflacja. Dlatego ustalmy nie za wysoką (i nie za niską) kwotę. Moja propozycja - 25 tysięcy. Trzeba tylko przeliczyć (z ustawą o BIW w ręku), czy nie zabraknie nam nagle na wynagrodzenia już podczas pierwszego miesiąca prac - podatków jeszcze nie mamy.

Kwestia 3.
Wewnętrzne zasady funkcjonowania

Coś a'la Regulamin ZL. Uchwalamy w formie rozporządzenia, czy po prostu zostawiamy kontrolowanie debat i głosowań Wysokiemu Komisarzowi?
(04.06.2017, 20:22:50)Tadeusz Krasnodębski napisał(a): [ -> ]trzeba jakoś wyłączyć pobieranie bialenów za wysyłanie PW albo przynajmniej sprawić, żeby były automatycznie przelewane na konto Skarbu Państwa zamiast znikać.

No przecież bialeny za PW idą do skarbu.
(04.06.2017, 20:26:22)Hewret Faradobus napisał(a): [ -> ]No przecież bialeny za PW idą do skarbu.

Ekspresowe rozwiązanie problemu. Big Grin

Nie wiedziałem, to super, bo mamy już kłopot z głowy. Wink
Podejmuję się przeliczenia kosztów utrzymania naszej armii zasiedziałych urzędasów w wolnej chwili. Regulamin proponuję pozostawić abachaski - komisują tu w końcu porządni ludzie.
To teraz pomyślmy nad algorytmem ustalenia ilości pieniędzy w systemie finansowym.

Co należałoby uwzględnić?
Post, przyrost postów z okresu, przedsiębiorczość historyczna, stan BIW pomnożony przez jakiś czynnik?
(04.06.2017, 23:49:13)Hewret Faradobus napisał(a): [ -> ]Post, przyrost postów z okresu, przedsiębiorczość historyczna, stan BIW pomnożony przez jakiś czynnik?

Posty nie biorą udziału w systemie finansowym, więc raczej nie bierzmy ich pod uwagę. Myślę, że trzeba skupić się przede wszystkim na tym, żeby policzyć, ile mniej-więcej wynosić będą wynagrodzenia wypłacane z budżetu. Potem sprawdzimy, ile wynosić będą mniej-więcej comiesięczne podatki. I ustalimy na podstawie tego kwotę trochę wyższą, ale nie przesadnie.
To jakbyś opracował wskaźnik przyrostu?
Moim największym sukcesem matematycznym ostatnich lat jest opanowanie nierówności kwadratowych. Konkretnego wzoru nie dam rady opracować, po prostu proponuję, co według mnie powinno być wzięte pod uwagę. Czyli comiesięczne wydatki i przychody do budżetu.
Projekt rozporządzenia. Jeśli nikt nie ma nic do dodania, myślę, że można już przegłosować. Wink

Cytat:
[Obrazek: ?url=i.imgur.com%2FvdUQ0qe.png]

ROZPORZĄDZENIE WYSOKIEJ KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO
WS. POWOŁANIA WYSOKIEGO KOMISARZA NADZORU FINANSOWEGO

z dn. xx 2017 r.

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o Wysokiej Komisji Nadzoru Finansowego z dn. 29 maja 2017 r.

Artykuł 1.

Wysoka Komisja Nadzoru Finansowego powołuje Hewreta Faradobusa na stanowisko Wysokiego Komisarza Nadzoru Finansowego.

Artykuł 2.

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie w momencie jego ogłoszenia.

Panowie, wszystko się zgadza? Głosujemy?
Formuły matematyczne zostawcie mnie.

Głosujmy.
ZA
ZA.
Narcystycznie ZA.
Prosilibyśmy Prezydenta @"Ametyst Faradobus" o podpisanie i opublikowanie w dziale rozporządzeń WKNF w BU jak p.o. Wysokiego Komisarza tego rozporządzenia. Wink

No i Hewrecie, ustawa przewiduje niezwłoczną wypłatę należnych wynagrodzeń. @"Maciej Kamiński" jak Ci idzie wyliczanie?
Plus: wypłacamy też za jakieś poprzednie miesiące?
Oczywiście, że wypłacamy za poprzednie miesiące. Taki był sens mojego gmerania w ustawie o BIW w pierwszej kolejności. Przy czym, nie przesadzajmy - "niezwłocznie" oznacza, że zabieramy się od razu za robotę, a nie, że natychmiast wszystko trafia na konta.
(05.06.2017, 19:44:48)Maciej Kamiński napisał(a): [ -> ]Przy czym, nie przesadzajmy - "niezwłocznie" oznacza, że zabieramy się od razu za robotę, a nie, że natychmiast wszystko trafia na konta.

Nie miałem tego na myśli. Tongue

Przypomnisz, za ile miesięcy wstecz? Nie mogę się tego doszukać, a szperam od paru dni... :/
Ostatnie rozliczenie było w marcu 2015.
I aż od tamtego okresu?
Toż to będzie kraj samych milionerów.

No i jest gdziekolwiek wiarygodna lista, kto przez jaki czas był jakim urzędnikiem?
Może ograniczmy się do początku (albo nawet połowy) 2016 r., albo w ogóle do 2017.
Oj, nie będzie... Każdorazowa utrata obywatelstwa jest zbieżna z oddaniem całego swojego majątku państwu.
Ahh, chyba że tak.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8