Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Współpraca międzynarodowa - panel dyskusyjny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: ?url=funkyimg.com%2Fi%2F2w7EM.png]

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

PANEL DYSKUSYJNYSzanowni Uczestnicy,

Od zawsze wyznaję zasadę, że lepiej podejmować się inicjatyw w dużej grupie. Jestem zdania, że sukces pewnych przedsięwzięć uzależniony jest od bliskiej współpracy. Tyczy się to także uczelni wyższych - nie uda się stworzyć dobrze prosperującej szkoły w pojedynkę. Uniwersytety potrzebują kadry profesorskiej złożonej z ambitnych i pełnych zapału ludzi, potrzebują studentów chętnych nie tylko do poszerzania swojej wiedzy, ale także do uczestniczenia w bogatym życiu akademickim.

Zauważyłem jednak, że rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa. Uczelnie przeżywają kryzys - brakuje uczniów, brakuje wykładowców, nierzadko brakuje nawet zaangażowanego rektora. W dużej mierze wynikać to może, według mnie, z tego, że każda szkoła wyższa funkcjonuje "dla siebie", niezależnie od innych. W środowisku naukowym Pollinu brakuje współpracy. Uważam, że powinniśmy się temu przeciwstawić.

Na czym mogłaby polegać ta międzynarodowa współpraca? Tutaj wiele zależy już od tego, jak blisko zdecydujemy się związać nasze uniwersytety. Myślę, że najkorzystniej byłoby zacząć od zwykłej, przyjacielskiej pomocy - wymianie profesorów wizytujących, organizacji wspólnych konkursów, debat. Ciekawym pomysłem mogłoby być ustalenie, że w każdym państwie studenci podejmują naukę na jednym, konkretnym kierunku - dla przykładu: w państwie A byłaby to historia, w państwie B lingwistyka i tak dalej. Obawiam się jednak, że w obliczu braku studentów chętnych do studiowania nawet we własnym kraju, tym bardziej nie znajdziemy studentów skłonnych w ten sposób podróżować.

O wiele bliższą formą współpracy międzyuczelnianej może być uniwersytet ponadnarodowy, niebędący częścią żadnego państwa, a żyjący własnym życiem obok nich. Temu zagadnieniu chciałbym poświęcić osobny panel dyskusyjny. Tutaj jednak prosiłbym Państwa o wyrażenie swojego zdania odnośnie poruszonych kwestii.
Ja już napisałem w panelu dotyczącym uniwersytetu międzynarodowego jak w jedyny, dobry sposób widzę współpracę międzynarodową w dziedzinie v-nauki.