Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Smog.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2

Polecam słuchać tego podczas czytania.


Ulice miasta były martwe. Pozostawione huśtawki huśtały się beznadziejnie na opuszczonych placach zabaw. Area walk jeszcze miesiąc wcześniej tętniąca życiem, teraz przypominała zapomniane zabytki starożytności. Mówiąc krótko: miasto zdawało się być martwe.

Nie przyczyniła się do tego wojna. Nie wybuchła żadna bomba, ani żaden pocisk nie został wystrzelony.

Przyczyna była o wiele bardziej trywialna - smog. Smog nigdy się nie zmienia.

Z kominów dobywał się dym. Nie biały, nie czarny, tylko żółty - zasiarczony i zawierający Bóg wie jakie pyły. Zakłady przemysłowe bezkarnie emitowały kolejne tony trucizn do atmosfery. Doszło wreszcie do momentu, w którym ludzie nie opuszczali domów, a gdy już to robili - to tylko w maskach gazowych; dokładnie takich, jakie zakłada się podczas ataku broni chemicznej.

Jak rozwiązać ten problem? Przez lata powstawały różne koncepcje - niektórzy domagali się zamknięcia zakładów, a inni chcieli zakazać palenia węglem niskiej jakości.

A jakie jest twoje zdanie? Co ty zrobisz w tej sytuacji?
Efekt z muzyką muszę przyznać jest świetny. To genialny pomysł do postów fabularyzowanych ją dodać.

Co do tematu - może wieże antysmogowe?
(11.11.2017, 18:04:32)Eddard Noqtern napisał(a): [ -> ]Efekt z muzyką muszę przyznać jest świetny. To genialny pomysł do postów fabularyzowanych ją dodać.
Co do tematu - może wieże antysmogowe?

Na czym by to miało polegać?
[Obrazek: 9769173-smog-w-miescie-900-555.jpg]

To wina Mechanic. @"Ametyst Faradobus".
(11.11.2017, 18:46:00)Hewret von Thorn napisał(a): [ -> ][Obrazek: 9769173-smog-w-miescie-900-555.jpg]
To wina Mechanic. @"Ametyst Faradobus".

Należy zauważyć, ze główna przyczyna kłopotu nie są wielkie zakłady przemysłowe, ale tak zwana niska emisja, pochodząca z setek tysięcy kominów zwykłych Temeszgadzian.

Osobiście proponowałbym znieść akcyzę na gaz i piece gazowe. Dzięki temu zachęcilibyśmy mieszkańców do większej dbałości o stan powietrza.
(11.11.2017, 18:07:57)Kamil Maciejewski napisał(a): [ -> ]
(11.11.2017, 18:04:32)Eddard Noqtern napisał(a): [ -> ]Efekt z muzyką muszę przyznać jest świetny. To genialny pomysł do postów fabularyzowanych ją dodać.
Co do tematu - może wieże antysmogowe?
Na czym by to miało polegać?
[Obrazek: z21221778V,Wieza-antysmogowa-w-Rotterdamie.jpg]
Ciekawa koncepcja, aczkolwiek ma jedną wadę - gdzie postawić owe wieże? W Temeszgadzie nie ma tylu placów, aby postawić wystarczającą ich ilość. Czysto teoretycznie można by umieścić je na dachach bloków, ale do tego potrzebna byłaby zgoda mieszkańców, o którą długo trzeba by walczyć.
Nie trzeba placów, wystarczą skwery, parki, czy wysepki uliczne. Smile Zawsze można też zająć część parkingu.
(11.11.2017, 22:22:17)Eddard Noqtern napisał(a): [ -> ]Nie trzeba placów, wystarczą skwery, parki, czy wysepki uliczne. Smile Zawsze można też zająć część parkingu.

Trzeba by niestety postawić tysiące takich wierz, ponieważ według niedawnych badań:

" 5 m od wieży poziom pyłów PM2,5 wynosił 89 µg/m3, 100 m od wieży wynosił już 109 µg/m3. Norma (średnioroczna) to 25 µg/m3. Czyli nawet tuż przy wieży, która w teorii ma być wolna od smogu, powietrze jest fatalne.".

Przy kosztach rzędu 125 tysięcy bialenów za wieżę jest to po prostu nieopłacalne.
Sugeruję ustawić wieżę zbudowaną z dużo tańszych klonów Grutina. Wytrzymałość mają nieziemską, zważywszy na to, że dzięki nim Brodryjczycy dotarli na Księżyc.
(11.11.2017, 23:27:15)Maciej Kamiński napisał(a): [ -> ]Sugeruję ustawić wieżę zbudowaną z dużo tańszych klonów Grutina. Wytrzymałość mają nieziemską, zważywszy na to, że dzięki nim Brodryjczycy dotarli na Księżyc.

Ale jak te klony będą oczyszczać powietrze?
Miałem na myśli jedynie zastąpienie klonami materiałów stricte budowlanych, technologie oczyszczające powietrze oczywiście pozostaną.
(11.11.2017, 23:29:28)Maciej Kamiński napisał(a): [ -> ]Miałem na myśli jedynie zastąpienie klonami materiałów stricte budowlanych, technologie oczyszczające powietrze oczywiście pozostaną.

Teraz drugie pytanie: skąd weźmiemy klony Grutina?

Poza tym: nawet jeśli postawimy wieże, to z tego co napisałem wcześniej jasno wynika, ze i tak będą one kroplą w morzu potrzeb. Jednakże z drugiej strony do ich budowy - jak napisał Eddard - nie potrzeba zgody społecznej, więc można to zrobić szybko i w międzyczasie wymyślić ostateczne rozwiązanie kłopotu.
Cytat:Teraz drugie pytanie: skąd weźmiemy klony Grutina?
Wystarczy wysłać paru kryminologów i zespół siepaczy z gestapo w dowolny punkt Nordaty na parę tygodni. I dać im parędziesiąt stalowych klatek na drogę.
Ja bym proponował premiować tych, którzy donoszą na sąsiadów palących węglem lub innym dziadostwem.
(11.11.2017, 23:46:11)Iwan Pietrow napisał(a): [ -> ]Ja bym proponował premiować tych, którzy donoszą na sąsiadów palących węglem lub innym dziadostwem.
Przez Ciebie trzeba będzie wyrzucać te zużyte opony samochodowe do morza.
Smog w archaicznej miejscowości położonej wysoko w górach? W takim razie Temeszgad musi leżeć w jakiejś kotlinie.
(12.11.2017, 00:06:17)Ametyst Faradobus napisał(a): [ -> ]Smog w archaicznej miejscowości położonej wysoko w górach? W takim razie Temeszgad musi leżeć w jakiejś kotlinie.

Oj, zdziwiłbyś się - w takim rzeczywistym Zakopanem smog ma się bardzo dobrze, chociaż miasto to leży najwyżej ze wszystkich miast w rzeczywistej Polsce!

(11.11.2017, 23:46:11)Iwan Pietrow napisał(a): [ -> ]Ja bym proponował premiować tych, którzy donoszą na sąsiadów palących węglem lub innym dziadostwem.

Premiowanie obywatelskiej aktywności zawsze jest dobrym pomysłem.
Przyznaję, że zajęty zdawaniem władzy w Wolnogradzie trochę zaniedbałem kwestię powietrza w Temeszgadzie i niedługo trudno będzie nam reklamować się jako uzdrowisko. Wyników pomiaru jakości powietrza wolę nie podawać, bo po co sobie psuć nerwy? Wystarczy, że widać co widać.

[Obrazek: china-bad-pollution-climate-change-7__880.jpg]

Nie lękajcie się jednak, albowiem do Temeszgadu przyjechał na moje zaproszenie Pan Profesor - światowej sławy ekspert od walki ze smogiem. Wierzę, że w najbliższych dniach wspólnie opracujemy strategię przewietrzenia miasta.

[Obrazek: 563c86aa44348_o.jpg?1446812414]
Jaka jest owa strategia?
Stron: 1 2