Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Rekinowo- centrum bialeńskiego połowu ryb [WYDZIELONO ZE STAROBIALENII]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Rekinowo zostało założone przez Księcia Lisiewskiego Zygfryda II (719-760) w 738 roku. Powstał tutaj port rybacki oraz osada handlowa, przez którą sprowadzano drogocenne towary zarówno z Sarmatazji, jak i z Nordaty.

Nazwa miasta wiąże się z legendą. "Cyryl (legendarny dziadek pierwszego potwierdzonego historycznie Wodza Lisiewa- Świętosława) wyruszył pewnego dnia ze swojego grodu, biorąc ze sobą stu najdzielniejszych wojowników. Lisewo przeżywało wówczas klęskę głodu, spowodowaną niezwykle niskimi plonami Miał sen w którym objawił mu się Jezus i nakazał iść na północny zachód. Ze źródeł historycznych wiadomo, że już w VI wieku (czas życia Cyryla) na terenie Bialenii działali chrześcijańscy misjonarze. Wódz Cyryl nie powiedział nikomu o swoim objawieniu, jednakże postanowił zbadać sprawę tajemniczego snu.
Aby dojść we wskazane miejsce musiał przebić się przez nieistniejącą dziś Puszczę Lisiewską, w której grasowały barbarzyńskie plemiona grabiące majątki przejeżdżających tędy kupców. Dzięki Bożej Opatrzności Cyrylowi udało się jednak pokonać wszystkie przeszkody: zbójów i atak hordy dzikich, głodnych wilków. Gdy dotarł do brzegu ujrzał niesamowity widok. Na plaży leżały trzy wielkie rekiny, które wyglądały całkiem zdrowo i świeżo. Cyryl nakazał swoim wojownikom przypilnować pożywienia, które mogło uratować Lisewo od głosu, a sam razem z dwoma giermkami udał się do swojego grodu, by sprowadzić ludzi i sprzęt, pozwalający na przeniesienie mięsa do grodu.
W ten sposób mieszkańcy grodu poradzili sobie z klęską oraz uzależnili od siebie całą okolicę, która była zmuszona do zaopatrywania się w pożywienie właśnie w Lisewie. Cyryl jako jeden z pierwszych Bialeńczyków przyjął chrześcijaństwo i umożliwił chrystianizację całej okolicy.
Pamięć o tym wydarzeniu przetrwała i gdy Zygryd II chciał utworzyć w tym miejscu miasto, nadworni kapłani zaproponowali taką nazwę."

Rekinowo w 1205 roku otrzymała prawa miejskie z rąk Sułtana Abdullaha Al-Churi. Wówczas, na przełomie XII i XIII wieku, miejscowość ta stała się centrum lisiewskiego połowu ryb oraz ważną przybrzeżną twierdzą. Wciąż było to też miejsce handlu zagranicznego, m.in. pomiędzy Bialenią, a Sułtanatem Ahary.

Od 1408 roku tytularnymi Hrabiami Rekinowa jest ród Świerczewskich. Leonard Świętosławski nadał to lenno swojego wieloletniemu przyjacielowi, pierwszemu Rektorowi Uniwersytetu Lisiewskiego.

Obecnie w mieście mieszka 60 tysięcy ludzi. Rekinowo jest wciąż bialeńskim centrum połowu ryb oraz kurortem turystycznym.

[Obrazek: z12887656Q,Serce-Torunia-niezmiennie-od-...ije-na.jpg]
Na zdjęciu powyżej widać Rynek Rekinowski, na którym prawie niezmienionym handlują kupcy z całego świata od IX wieku.
Dzięki, że trzasnąłeś sprzeczność z moim wpisem tu: <!-- l viewtopic.php?f=17&t=748#p6567<!-- l
Jaka tu sprzeczność? Mógł sobie jakiś Apfelbaum uciekać do osady, która leżała na terenie obecnego Rekinowa.
Cytat:Jaka tu sprzeczność? Mógł sobie jakiś Apfelbaum uciekać do osady, która leżała na terenie obecnego Rekinowa.
Taka, że wprost napisałem "do Rekinowa". Ale to nic krytycznego, dodam tam jedno słówko i będzie git.