Forum Republiki Bialeńskiej

Pełna wersja: Poradnik gospodarczy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ponieważ zachodzące zmiany gospodarcze zaczynają być odczuwalne, postanowiłem o stworzeniu poradnika. Tutaj będę (starał się) szczegółowo omawiać zachodzące zmiany, akty prawne i wynikające z tego wymagania od WKNF do przedsiębiorców, obywateli oraz mieszkańców Bialenii. Ten wątek jest również odpowiednim do zadawania pytań, gdyby cokolwiek było niejasne. 

Pozwolę sobie oznaczyć obecnych przedsiębiorców, bo to do Was kieruję obecnie ten poradnik: @"Maciej Kamiński" @"Frederick Hufflepuff" @"Bajtuś" @"Eddard Noqtern" @"Mikołaj Patryk Dostojewski" 

Na pierwszy ogień idzie opublikowane dzisiaj rozporządzenie Komisji o sposobie prowadzenia księgowości
Wszystkie przedsiębiorstwa muszą posiadać swój dział w dziale forum "Przedsiębiorstwa". Jeżeli takiego działu nie posiadają, proszę się zwrócić do członków KRI, którzy z pewnością chętnie to zrobią (ja niestety nie mam uprawnień). Możecie to zrobić TUTAJ. W dziale musi znajdować się wątek z nazwą "Księgowość". Jako pierwszy post w tym wątku dołączamy załącznik nr 1 do rozporządzenia:

Cytat:Księgowość przedsiębiorstwa "(podać nazwę)"

Własność: prywatna

Przedstawiciel: (podać tylko w przypadku spółki)

Właściciel/e: 
  1. (podać dane oraz procentową ilość udziałów)
  2. (podać dane oraz procentową ilość udziałów)
  3. (podać dane oraz procentową ilość udziałów)
Rodzaj działalności: (czym się przedsiębiorstwo zajmuje - tak jak podczas rejestracji)

Data rejestracji: 

Początkowy kapitał: (ilość wpłaconych początkowych środków w przypadku spółki decyduje o procencie udziałów)

Konto bankowe: (podać aktywny link)

Wydaje mi się, że wyjaśnieniu podlegają jedynie dwa ostatnie punkty: początkowy kapitał i konto bankowe. 
Obecnie przedsiębiorstwa nie posiadają własnych kont bankowych, ale w tym momencie należy je założyć. Założenie konta: należy zarejestrować konto z nazwą firmy na własny e-mail, następnie logujemy się na swoje osobiste konto --> panel użytkownika --> konta bankowe (na samym dole) --> wpisujemy w "przypisywanie" nazwę zarejestrowanego przed chwilą konta oraz podajemy hasło --> właśnie dopisaliście konto do swojego. Aby móc korzystać z konta należy wejść na pasek na górze forum, (obok "Finanse") znajduje się "Konta bankowe", klikamy i możemy przełączyć się na konto bankowe swojej firmy. Przypominam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami należy zgłosić zarejestrowanie konta w Kancelarii WKNF (art. 28 KG) oraz z tych kont nie wolno tworzyć treści na forum (art. 27 KG) i konto takie powinno być ukryte, tj. Panel użytkownika --> Edytuj opcje --> Prywatność (ale należy to robić z konta firmy). 
Na założone konto należy wpłacić początkowy kapitał (z własnych środków), jeżeli chcesz stworzyć z kimś spółkę, ilość wpłaconych środków zdecyduje o procencie udziałów. 
Po wykonaniu tych kilku kroków jesteście już w stanie w pełni wypełnić powyższy załącznik. Przykład prawidłowo wypełnionego załącznika: TUTAJ.
Czytając dalej rozporządzenie, możemy znaleźć fragment o sprawozdaniach finansowych, ale o nich napiszę następnym razem, ponieważ na chwilę obecną nie ma takiej potrzeby.
Jeżeli gdzieś w sprawach technicznych się pomyliłem, proszę mnie poprawić. Gdyby były jakieś pytania, proszę śmiało pytać.
@"Eddard Noqtern" @"Mikołaj Patryk Dostojewski" Przypominam o wypełnieniu obowiązków nałożonych na Was, o których piszę w powyższym poście.
Dzisiaj kolejny komentarz w związku z opublikowanym dzisiaj rozporządzeniem o wysokości płac w instytucjach państwowych - przypominam, że to dotyczy większości z Was, więc proszę zwrócić na to uwagę.

Wynagrodzenia

Przypominam, że od 1 stycznia obowiązuje dwutygodniowy system wynagrodzeń, a więc każda instytucja i przedsiębiorstwo jest zobowiązane przelewać pieniądze co dwa tygodnie. Za grudzień wynagrodzenia przeleję wkrótce (również dla instytucji kadencyjnych), a następne wynagrodzenia pojawią się po 14 stycznia, ponieważ wtedy zakończy się pierwszy okres rozliczeniowy wg nowych zasad.

Ważne informacje dla pracodawców - przedstawicieli instytucji znajdują się w artykułach 3-9 i w załączniku. Zwracam tutaj uwagę: Gabinet, ambasadorzy, KRI, UB - @"Tadeusz Krasnodębski"(co prawda mogę zrobić to ja teraz, ale decyzję pozostawiam Prezydentowi, kiedy wróci); Zgromadzenie Ludowe - @"Maciej Kamiński"; SZ - @"AndrzejSwarzewski" (ponieważ jest nieobecny, obowiązek przechodzi na mnie); PK - @"Iwan Pietrow".

Wszyscy Ci przedstawiciele są zobowiązani do wyznaczenia dokładnego wynagrodzenia na danym stanowisku zgodnie z rozporządzeniem, opublikowania swojej decyzji oraz w oddzielnym poście wyznaczenia każdemu z pracowników - urzędników przypisanej kwoty i opublikowania tego (każdorazowa zmiana wymaga naniesienia poprawek na te posty). Przypominam, że muszą one być opublikowane w miejscu dostępnym dla członków Komisji (np. wynagrodzenia pracowników UB mogą (powinny) zostać opublikowane w Kancelarii Rektora).

Post 1.
Prezydent - kwota x;
Minister - kwota y itd.

Post 2.
Tadeusz Krasnodębski - x BLN;
Maciej Kamiński - y BLN.

Zakresy możliwych wynagrodzeń przedstawia art. 7., zaś załącznik przedstawia dopasowanie danego stanowiska do stopnia wynagrodzenia.

Premia uznaniowa

Rozporządzenie wprowadza możliwość nagradzania urzędników premiami uznaniowymi, które maksymalnie mogą wynosić 10% wynagrodzenia zasadniczego (ustalonego w poście 1.). Decyzję o przyznaniu oraz o wysokości premii dla każdego z pracowników podejmuje przedstawiciel instytucji raz na kwartał lub raz na kadencję (jeżeli instytucja jest kadencyjna). Podjętą decyzję publikuje w poście 2., i również przypisuje do każdej osoby wysokość przyznanego wynagrodzenia.

Szczegóły na temat przyznawania premii znajdują się w art. 2 oraz 5 rozporządzenia.

W przypadku pytań lub niepewności, proszę śmiało pisać w tym wątku.
Łokej. Ale weź ten wątek w końcu przenieś do działu poradników.
To jest taki dział? I ja tego Macieju nie zrobię. Tongue
Przy ilości Twoich zajęć wypadałoby skorzystać z administratorskich mocy i przypisać global moda.
A to już nie ode mnie zależy. Big Grin
(01.01.2018, 19:06:23)Antoni Kacper Burbon-Conti napisał(a): [ -> ]Ważne informacje dla pracodawców - przedstawicieli instytucji znajdują się w artykułach 3-9 i w załączniku. Zwracam tutaj uwagę: Gabinet, ambasadorzy, KRI, UB - @"Tadeusz Krasnodębski"(co prawda mogę zrobić to ja teraz, ale decyzję pozostawiam Prezydentowi, kiedy wróci); Zgromadzenie Ludowe - @"Maciej Kamiński"; SZ - @"AndrzejSwarzewski" (ponieważ jest nieobecny, obowiązek przechodzi na mnie); PK - @"Iwan Pietrow".

Przypominam, że taki obowiązek należało wypełnić jak najszybciej, a jak dotychczas nikt z wymienionych wyżej tego nie uregulował. Jeżeli nie pojawią się listy, to w zgodzie z art. 4 ust. 2 niniejszego rozporządzenia sam zacznę je publikować.
Daj mi czas do końca weekendu, załatwię temat.
(06.01.2018, 17:32:35)Maciej Kamiński napisał(a): [ -> ]Daj mi czas do końca weekendu, załatwię temat.

Dobrze, trzymam za słowo. Wink
Mam nadzieję, że mój Internet również...
Mam w dokumentach obrazek z ikonką braku dostępu do Internetu nazwany "yafud".
Uwaga!

Przypominam, że do księgowości przedsiębiorstw należy dodać nadany przez WKNF Numer Ewidencji Przedsiębiorstw!

@"Maciej Kamiński" @"Eddard Noqtern" @"Sheldon Anszlus Lovelace" @"Bajtuś" @"Mateusz Adam Sartoneskorsi" @"Mikołaj Patryk Dostojewski" @"Frederick Hufflepuff"
@"Maciej Kamiński" Opublikowałeś decyzję ws. wynagrodzeń ZL, ale nie opublikowałeś dokładnej listy osób z zarobkami, a w dodatku zamknąłeś wątek, więc ja tego też nie zrobię. Do momentu opublikowania listy, wstrzymuję wypłacenie wynagrodzeń.
@"Antoni Kacper Burbon-Conti" , już dawno dodałem numer!
Cieszę się! Wink
Już się robi.
Cytat:Andrzej Swarzewski - 75 BLN.

@"Maciej Kamiński", jesteś pewien?
Dwa dni stycznia był posłem. Skoro ambasadorom się wypłaca, czego by nie robili, to czemu by wstrzymywać wypłatę posłom, którzy nic nie robią?
Ach, wybacz, zapomniałem, że to tylko od stycznia. Zwracam honor.

PS Zaraz przeleję wynagrodzenia.