Praca magisterska Jana Sapiehy
#1
Metodyka MMA

Mieszane sztuki walki to dyscyplina sportowa,oparta na wykorzystaniu najskuteczniejszych metod stosowanych w sportach uderzanych.Starcie na zasadach MMA jest najbardziej zbliżoną do prawdziwych walk formułą w sporcie. Rywalizacja przebiega zarówno w stójce, jak i w parterze. Dominują tu ciosy pięściami, kopnięcia, dzwignie, rzuty, duszenia. Zakończyć pojedynek może nokaut, poddanie się oraz, jeśli walka nie zakończyła się w regulaminowym czasie, decyzja sędziów. Walki odbywają się na zwykłym ringu, w klatce lub octagonie, arenie w kształcie ośmiokątu ogrodzonej siatką, zapobiegającą wypadnięciom . Zawodnicy zawsze muszą posiadać ochraniacze na zęby oraz cienkie rękawice, umożliwiające chwytanie. Rękawice do MMA mają wyprofilowane zgięcie na palce aby nie dochodziło do trafień w oczy które są zakazane. Niedozwolone są także gryzienie, ciosy w tył głowy, uderzenia w kręgosłup, krocze lub łapanie i ciągnięcie za włosy, uszy. Jeżeli walczący nie zastosuje się, sędzia ma prawo w kolejności do upomnienia słownego, odjęcia punktu i w końcu do przerwania pojedynku.
MMA jest to zbiór najbardziej skutecznych technik wybranych z różnych sportów i sztuk walki. Jeżeli chodzi o uderzenia rękami są to głównie uderzenia z boksu,kopnięcia są zaczerpnięte z boksu tajskiego, karate oraz capoeiry. Ciosy łokciem ,kolanem wywodzą się z muai thai, rzuty są zaczerpnięte judo i zapasów, jeżeli chodzi o walkę w parterze głównie zastosowanie mają brazylijskie juitsu, zapasy profesjonalne, sambo i judo. Stosowane są, aby usprawnić techniki kończące i obronę przed nimi. Te style są również ćwiczone by ulepszyć i utrzymać kontrolę na dole. Parter to płaszczyzna walki typu zapaśniczego. Jeżeli zawodnik zakłada do walki judogi, specjalny uniform często mylony z kimono, wtedy lepiej wykorzysta techniki jiu-jitsu i aikido, jeżeli ma rashguard lub jest bez koszulki prościej jest stosować chwyty zapaśnicze i grappling. Należałoby tutaj rozróżnić stylowo walczących na trzy kategorie. Fightera który preferuje walkę w stójce, nastawia się na obronę i neutralizowanie obaleń nazywa się uderzaczem lub strikerem. Zapaśnik specjalizuje się w obaleniach oraz dąży po sprowadzeniu przeciwnika na ziemię do zdobycia pozycji dominującej i wykończeniu go uderzeniami. Taką formę stosowanej taktyki często określa się terminem ground and pound. Ostatnim szczególnym typem zawodnika jest grappler lub parterowiec. Jego domeną jest również walka w parterze z tą różnicą że wykorzystuje znacznie częściej techniki kończące opierające się na chwytach, klamrach lub duszeniu. Podział ma charakter umowny. Trening MMA ma charakter przekrojowy, wielowymiarowy. Podstawą jest aby kontrolować płaszczyznę walki, płynnie przechodząc z jednej do drugiej. Jednak najistotniejszym elementem jest właściwe rozdysponowanie sił na cały pojedynek. Przy tego rodzaju problemie najczęściej stosuje się rozpisanie cyklu treningowego połączonego z odpowiednią dietą. Stosowany trening kondycyjno wytrzymałościowy reguluje prawidłowe dotlenienie oraz poprawia wydolność organizmu. Szczególnie intensywnie wpływa na obwody crossfit, który od pewnego czasu zaczyna wypierać inne metody. Trening siłowy odpowiada za moc uderzenia oraz wytrzymałość. Dobierając ćwiczenia należy pamiętać o przerwach na regeneracje, aby zminimalizować ryzyko kontuzji o które nietrudno w sportach związanych z walką. Podczas treningu dla zabezpieczenia zawodnicy korzystają z kasków, ochraniaczy oraz dużych rękawic. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wprowadzono również obowiązkowe szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy dla trenerów.Często sami organizatorzy wprowadzają dodatkowe ograniczenia, zabraniając wielu niebezpiecznych technik. Na zawodach sportowych wymogiem jest aby zapewnić walczącym pomoc medyczną.
Opanowanie mieszanych sztuk walk jest rzeczą niezwykle czasochłonną. Na pierwsze efekty czekać trzeba czasem kilka miesięcy. Sama nauka prawidłowego poruszania się zajmuje tygodnie. Doskonalenie technik zadawania ciosów, obrony przed obaleniami całe lata nauki. Każdy fighter musi uważać na urazy, które mogą zatrzymać dobrze zapowiadającą się karierę. Oglądając walki MMA na najwyższym poziomie widzimy jednak, że zawodnicy potrafią absolutnie wszystko. Są emocje, jest trochę krwi, ludzi to interesuje. Ten sport promuje głównie osoby z nizin społecznych, dla których jest jedyną szansą wybicia się. Determinacja w dążeniu do upragnionego celu kształtuje charakter oraz wyrabia pokorę u trenujących dla których MMA jest zarówno pasją jak i sposobem na życie.
Jan Sapieha
Lew Wolnogradu
Odpowiedz
#2
Praca nie zbliżyła się nawet do dwóch tysięcy znaków, wymaganych przy magisterce. Ba, do tysiąca się nawet nie zbliżyła.
Także uznać nie mogę.
N.N
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości