Forum Republiki Bialeńskiej
Zabytki Ajszaburgu [WYDZIELONO ZE STAROBIALENII] - Wersja do druku

+- Forum Republiki Bialeńskiej (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc)
+-- Dział: Administracja samorządowa (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-5.html)
+--- Dział: Rzesza Bialeńska (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-551.html)
+--- Wątek: Zabytki Ajszaburgu [WYDZIELONO ZE STAROBIALENII] (/thread-293.html)Zabytki Ajszaburgu [WYDZIELONO ZE STAROBIALENII] - AndrzejSwarzewski - 24.01.2014

W celu opisywania regionów bialeńskich, w tym przypadku Prowincji Wschodniej, otwieram ten wątek. Każdy może dodawać tutaj ajszaburskie zabytki.

1. Kościół p.w. Świętego Wincentego Ferreriusza
Zbudowany w latach 1950-1952 kościół p.w. Świętego Wincentego Ferreriusza, patrona budowlańców, powstał z inicjatywy pracującej tu ludności napływowej z centrum i zachodu kraju. W okresie wzmożonej rozbudowy regionu, która przypada na lata 1946-1967, ludność Prowincji Wschodniej wzrosła dwukrotnie.
Kościół ten, jak i jego patron, prezentują nowe oblicze Ajszaburgu, oblicze modernizmu i nowoczesności. Piękny kształt kościoła, jak i niedługi czas jego budowy, to cechy charakterystyczne dla tego regionu i lat 50. XX wieku.
[Obrazek: 208236.jpg]
2. Nieczynna Kopalnia Złota
W latach 1893-1950 w Ajszaburgu wydobywano złoto. Zapewne do dziś niejeden z nas posiada złote zegarki, ze złota wydobytego właśnie w tej kopalni. W latach 50. i 60. nieczynna już kopalnia była demolowana, potem jednak postanowiono utworzyć tu muzeum. Po dziś dzień każdy chętny może wejść do dawnej kopalni, zobaczyć nowoczesne technologie stosowane już sto lat temu, a także spojrzeć na całkiem dobre warunki życia wydobywców.
[Obrazek: 1-kopalnia-wagonik-ze-sztabkami.jpg]