Forum Republiki Bialeńskiej
[CONICULLUM POPULIS] I sesja - Wersja do druku

+- Forum Republiki Bialeńskiej (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc)
+-- Dział: Administracja samorządowa (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-5.html)
+--- Dział: Rzesza Bialeńska (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-551.html)
+---- Dział: Lew Wolnogradu (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-522.html)
+---- Wątek: [CONICULLUM POPULIS] I sesja (/thread-3754.html)[CONICULLUM POPULIS] I sesja - Alberto Carlos de Médici y Zep - 30.01.2016

[Obrazek: Roman-Senate.jpg]

[justify]Wielmożni,

uznaliśmy, że mimo katastrofy starego forum, obrady Conicullum Populis będą konstytuowane. Przeto otwieramy stosowny wątek, coby każdy z obywateli naszego Pryncypatu mógł zabrać głos w sprawach dlań zasadniczych. Zebrani tutaj - na Placum im. Racjana I, świadomi, że spogląda na nas kilkusetletnia historia, podejmiemy wreszcie decyzję. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią do obrad została włączona kwestia systemu nagród i kolonatu. Do tej pory pojawiły się dwie propozycje - jedna oparta o koncept Konstantego Michalskiego (system kolonatu, podział na stany oraz wojny pomiędzy "lennami"), zaś drugą opartą o koncept Dartha Magnusa (oparty o system "tabeli rang", miejsce w której zależałoby od aktywności). Nadszedł czas, abyśmy i my, zgodnie z zapowiedzią, wyrazili swoje zdanie w tej sprawie.
Podzielamy sceptycyzm do co kolonatu, system nadań lennych zarezerwowany jest niejako dla "centrali", a przykład Brodryjski pokazuje, że nie sprawdza się on w "samorządach". Co zaś się tyczy "wojen wewnętrznych", to by dokonać oceny potrzebowalibyśmy doprecyzowania - jak wyglądałby jego mechanizm? A przede wszystkim musieliby znaleźć się obywatele gotowi partycypować w takim systemie walk. Mimo to przypadła nam do gustu kwestia tabeli rang oraz podziału na stany (może w mniej rozbudowany sposób niż ten z propozycji Konstantego Jerzego Michalskiego), z których każdy posiadał będzie inne przywileje. Jeśli taka będzie wola i chęć reszty mieszkańców Prynycpatu, to będziemy gotowi do przygotowania stosownej tabeli oraz opisu poszczególnych stanów.
Tymczasem zachęcamy wszystkich, by zaangażowali się w prace Conicullum Populis.[/justify]

(-) Adam von Haller, p.


Odp: [CONICULLUM POPULIS] I sesja - Alberto Carlos de Médici y Zep - 03.02.2016

Wielmożni,

przypominamy o możliwości zaangażaowania się w obrady. Zdanie każdego mieszkańca jest dla nas cenne.

(-) Adam von Haller, p.