Forum Republiki Bialeńskiej
Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Wersja do druku

+- Forum Republiki Bialeńskiej (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc)
+-- Dział: Organy i instytucje państwowe (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-9.html)
+--- Dział: Siły Zbrojne Republiki Bialeńskiej (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-27.html)
+---- Dział: Dowództwo (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-261.html)
+---- Wątek: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... (/thread-4979.html)Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Ronon Dex - 17.04.2016

Rozpoczynam dyskusję nad pewnymi zmianami w symbolice SZ RB... Obecna pochodzi z czasów gdy rozpoczynaliśmy działania związane z tworzenie SZ RB, jednocześnie od tego czasu już dwukrotnie zmieniała się flaga Republiki i sądzę, że trzeba to jakoś ująć - choć rewolucji nie przewiduję, ot pewne korekty symboliki.

Ponieważ i tak trzeba zrobić pewne zmiany w ustawie o SZ RB (po prostu praktyka pokazała, co się sprawdza, a co nie - sama ustawa zresztą tez była tworzona dawno i ma niepotrzebne naleciałości "odrealowe") to przy tej okazji dokona się zmian symboliki.

1/ Flaga SZ RB.

Dotychczasowa flaga jest jednolicie zielona i ma uproszczone (pozbawione szarfy) godło RB, które jest stosowane choćby na samolotach SP. Jej kolorystyka powstała wtedy gdy flaga RB była właśnie jednolicie zielona, a godło było bardziej kolorowe.

W tej materii proponuję wprowadzić jedną zasadniczą zmianę - a mianowicie dodać dwa poziome pasy przez środek flagi SZ RB: biały i czarny. Godło zostanie na fladze lekko powiększone.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga SZ RB - dotychczasowa

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga SZ RB - proponowana

2/ Flaga Wojsk Lądowych.

Dotychczasowa flaga WL miała stylizowaną Wyspę Bialeńską... wtedy jedynego terytorium RB. Dzisiaj tereny są większe, a dość dawno temu doszła Anatolia. Moją propozycją jest więc zamiana tego stylizowanego lądu na dwa skrzyżowane miecze.

Jednocześnie zmiana kolorystyki pasa rozdzielające kolory zielony i biały z niebieskiego na czarny - gdy te flagi były tworzone to we fladze RB był tylko kolor zielony. Ten niebieski pas był konieczny dla odpowiedniego wyglądu flag rodzajów wojsk i nieco na siłę miał symbolizować otaczające na morze. Dzisiaj mamy flagę trójbarwną i dlatego uważam, że właściwym byłby pas rozgraniczający koloru czarnego.


[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga WL - dotychczasowa

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga WL - proponowana


3/ Flaga Sił Powietrznych.

Tutaj zasadniczo jedyną zmianą byłby kolor pasa - z niebieskiego na czarny. Znak SP pozostaje bez zmian - nie ma sensu go zmieniać i uwzględniać zmiany kolorystyki flagi państwowej, gdyż znaki rozpoznawcze są w zasadzie symbolem i  wcale nie istnieje zasada mówiąca, że muszą być w kolorach identycznych jak flaga - czasem są zupełnie odmienne. A nasz znak pochodzi z symboliki tarczy umieszczonej w godle RB, a kolor nawiązuje do kolorystyki godła biały i zielony.

Zresztą zmiana tej symboliki pociągnęła by konieczność zbyt wielu zmian około tego - malowania samolotów, wzór medalu lotniczego. Nie ma to sensu...

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga SP - dotychczasowa

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga SP - proponowana


4/ Flaga Marynarki Wojennej.

Tutaj też tylko zmiana koloru pasa - obecna "od zawsze" na tej fladze kotwica dobrze moim zdaniem oddaje symbolikę MW.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga MW - dotychczasowa

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga MW - proponowana

Chciałbym przedyskutować z pozostałymi członkami SZ RB (i innymi osobami tym zainteresowanymi) zmiany zanim ubiorę to w ustawę i złożę pod obrady Parlamentu.

Jednocześnie powinniśmy się nad kwestią sztandarów wojskowych - uważam, że jest to dobry pomysł (ściągnąłem go od jednego z kandydatów na Prezydenta RB) i należałoby się zastanowić jak taki sztandar powinien wyglądać... czyli jaka powinna być kolorystyka, w jakim układzie i co powinno się na sztandarze znaleźć.

W zasadzie pewne kwestie są dla mnie dość jasne...

- na sztandarze powinno znaleźć się godło państwowe - w wersji wojskowej lub ogólnej (w tym przypadku chyba lepiej w ogólnej),

- powinna być numer, nazwa i symbol danej jednostki, której wręcza się sztandar, co przy okazji daje ciekawe działania, bo trzeba zaprojektować godła jednostek.

No właśnie co jeszcze? Na niektórych sztandarach stosuje się hasła? Czy warto i jakie wymyślić?

Jaki wg Was powinien być układ barw na sztandarach, geometria, rozmieszczenie itp.  - tak by to było ciekawe i estetyczne?

Jakieś pomysły? Propozycje?Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Hewret von Thorn - 17.04.2016

Dlaczego by nie wprowadzić jedną wersję godła (z napisem "Bialenia"), zamiast tego rozdzielać na wersję cywilną i wojskową?


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Jan Lubomirski-Dostojewski - 17.04.2016

Mam jedno hasło :
Ad victoriam., ex machina, non sibi sed patriaem.


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Ronon Dex - 17.04.2016

(17.04.2016, 10:44:01)Heinrich Hewret Wettin link napisał(a): Dlaczego by nie wprowadzić jedną wersję godła (z napisem "Bialenia"), zamiast tego rozdzielać na wersję cywilną i wojskową?
Dlatego, że w chwili obecnej wymagałoby to kupy zmian i kupy niepotrzebnej pracy... Można było się na to zdecydować dawno temu, ale ze względów różnych zastosowano w SZ RB uproszczone godło. Wtedy nadmiernie kolorowe godło nie nadawało się kompletnie do umieszczania na elementach sprzętu wojskowego - po prostu tworzyła się plama i tyle... Trzeba było stworzyć uproszczone i tak postąpiłem.

Nie pozostaje nam nic innego jak trwać przy tym co ustaliśmy dawno temu... nie mam zamiaru poświęcać kilkudziesięciu czy więcej godzin na przerabianie mozolnie wielu rzeczy.

A fakt różnicy w godle używanym w państwie i w siłach zbrojnych - akurat nie jest niczym dziwnym i niespotykanym, do tego wcale daleko szukać przykładów nie trzeba.


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Iwan Pietrow - 17.04.2016

Nie mam zastrzeżeń co do flag rodzajów sił zbrojnych. Moim zdaniem można je wprowadzać.

Ze sztandarami natomiast będzie trochę zabawy. Akurat tu jedynie będzie ograniczać nas wyobraźnia...

Przygotowałem już jedną propozycję, moim zdaniem uniwersalną i taką, którą będzie można zastosować w większości jednostek.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Strona główna

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Strona odwrotna

Jak widać, na stronie głównej płata umieszczone zostało godło w wersji wojskowej. Płat sztandaru pozbawiony jest jakichkolwiek napisów. Ta strona występowałaby na wszystkich sztandarach jednostek.

Strona odwrotna byłaby modyfikowalna. W tym przypadku, jako przykład mamy płat dla 1. Dywizji Zmechanizowanej Wojsk Lądowych. W centrum znajduje się symbol z nowej flagi dla tego rodzaju sił zbrojnych. W przypadku płata dla SP w centrum znajdowałby się znak SP. Marynarka Wojenna analogicznie posiadałaby swój symbol z flagi.

W głowicy sztandaru znajdowałoby się złocone godło w wersji ogólnej. Drzewiec byłby dwudzielny, połączony tuleją ze złoconego metalu.


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Ronon Dex - 17.04.2016

Ładne w sumie... ale jedno budzi moje zastrzeżenie - jest trochę zbyt "ściągnięte" z pewnej znanej mi doskonale armii. Czy nie uważasz, że powinniśmy postarać się o nieco bardziej oryginalną formę geometryczną na sztandarach RB? Taką bardziej "naszą" niż w sumie dość ściśle zaczerpniętą z realu? I to tego dość bliskiego...

Uwaga co do kolorystyki - "zieleń bialeńska" to jednak jest inna (nawet gdzieś jest określona w RGB).

Druga uwaga - czy masz to w większym rozmiarze? W tak małym nie da się nad tym popracować, a po dodaniu np. jakiś godeł jednostek nic nie będzie widać.


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Iwan Pietrow - 17.04.2016

Cytat:Ładne w sumie... ale jedno budzi moje zastrzeżenie - jest trochę zbyt "ściągnięte" z pewnej znanej mi doskonale armii. Czy nie uważasz, że powinniśmy postarać się o nieco bardziej oryginalną formę geometryczną na sztandarach RB? Taką bardziej "naszą" niż w sumie dość ściśle zaczerpniętą z realu? I to tego dość bliskiego...

Możemy, oczywiście, to było robione na szybko, bez większych zastanowień. Z drugiej strony ta forma pozwala w dosyć ładny sposób dodać nazwę jednostki. Zakładając, że wykorzystalibyśmy motyw z proponowanej flagi SZ RB, to wtedy nazwa mogłaby być umieszczona albo na górze płata, albo na dole i wyglądałoby to inaczej, moim zdaniem gorzej.

Cytat:Druga uwaga - czy masz to w większym rozmiarze? W tak małym nie da się nad tym popracować, a po dodaniu np. jakiś godeł jednostek nic nie będzie widać.

Właśnie problem jest taki, że nie mam...


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Ronon Dex - 17.04.2016

(17.04.2016, 13:43:49)Iwan Pietrow-Dostojewski link napisał(a): Z drugiej strony ta forma pozwala w dosyć ładny sposób dodać nazwę jednostki. Zakładając, że wykorzystalibyśmy motyw z proponowanej flagi SZ RB, to wtedy nazwa mogłaby być umieszczona albo na górze płata, albo na dole i wyglądałoby to inaczej, moim zdaniem gorzej.
To fakt... jednak zarówno nadmierne kopiowanie realowych sztandarów nie jest moim zdaniem właściwa, jak i forma krzyża mi się źle kojarzy... Ale ten pierwszy element jest moim zdaniem ważniejszym czynnikiem negatywnym.

Spróbuję pokombinować z różnymi układami geometrycznymi - zobaczymy co z tego wyniknie... Może jakiś pomysł się trafi.

W sumie widziałbym na sztandarach jakąś symbolikę jednostek (znaki graficzne), nad którą warto pomyśleć. Choćby w formie tarczy czy innej figury geometrycznej z barwami jednostki i jej numerem.
Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Thomas von Lisendorff - 17.04.2016

Proponowane projekty nowych symboli Sił Zbrojnych wydają się być bardzo dobre.  Jeżeli chodzi o sztandary to uważam to za bardzo ciekawą inicjatywę.  Czy dla Grup Bojowych zostaną zaprojektowane bandery?


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Frederick Hufflepuff - 17.04.2016

Bardzo się cieszę, że mój kampanijny pomysł został "wzięty na warsztat" i jest tak dobrze komentowany.  Wink


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Jan Lubomirski-Dostojewski - 17.04.2016

Ma ktoś pomysł na hasła ? Może być z mojej strony "Wolność albo śmierć" i to co pisałem wyżej.


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Hewret von Thorn - 17.04.2016

"Za Bialenię!
Za Prezydenta!
W obronie parlamentaryzmu!"


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Maciej Kamiński - 17.04.2016

(17.04.2016, 15:02:07)Heinrich Hewret Wettin link napisał(a): "Za Bialenię!
Za Prezydenta!
W obronie parlamentaryzmu!"
Czy armia nie jest przypadkiem apolityczna? ,Wink


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Ronon Dex - 17.04.2016

Taka dość prosta kombinacja... wzoru sztandaru dla jednostek wojsk lądowych - bo jednak uważam, że będzie ciekawiej gdy jednostki WL, MW i SP będą miały inne wzory też kolorystyczne (elementy błękitu dla SP i "navy blue" dla MW).

Jedna strona wspólna dla wszystkich sztandarów - z godłem, ale w formie państwowej, a nie uproszczonej... tak chyba lepiej akurat na sztandarach.

[ATTACHMENT NOT FOUND]

W górnym lewym rogu, na czarnym tle miejsce na jakieś ewentualne hasło. Strona główna z nazwą i symbolem jednostki - ten jest dla przykładu - ot tak było najprościej, ale można zaprojektować specyficzne dla każdej dywizji itd.

To oczywiście forma bardzo uproszczona - tylko do pokombinowania z układami graficznymi i kolorystycznymi. Finalnie można dać odpowiednią fakturę i ozdobniki czy zwieńczenie drzewca figura orła.


Odp: Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - Ronon Dex - 28.04.2016

Kolejne podejście do kombinowania ze sztandarami...

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Tym razem jako "lewa" strona po prostu flaga danego rodzaju sił zbrojnych, a jako "prawa" kolorystyka odpowiadająca barwom danej jednostki. To znaczy w tym systemie trzeba by wprowadzić barwy dla dywizji... np. z jednym kolorem stałym dla danego typu (przyjąłem dla dywizji ciężkiej - kolor czarny), a drugim indywidualnym dla każdej jednostki.