Forum Republiki Bialeńskiej
Zróżnicowanie kulturowe Wschodniego Regionu Przemysłowego [WYDZ. ZE STAROBIAL.] - Wersja do druku

+- Forum Republiki Bialeńskiej (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc)
+-- Dział: Administracja samorządowa (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-5.html)
+--- Dział: Rzesza Bialeńska (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-551.html)
+--- Wątek: Zróżnicowanie kulturowe Wschodniego Regionu Przemysłowego [WYDZ. ZE STAROBIAL.] (/thread-542.html)Zróżnicowanie kulturowe Wschodniego Regionu Przemysłowego [WYDZ. ZE STAROBIAL.] - AndrzejSwarzewski - 16.03.2014

Wschodni Region Przemysłowy wyróżnia się dość zwartym społeczeństwem, czującym jedność zarówno ze sobą, jak i z całą Republiką. Istnieją jednak kulturowe i historyczne różnice pomiędzy poszczególnymi częściami Regionu. W związku z głosem Macieja o potrzebie stworzenia krain historycznych, postaram się opisać te występujące we Wschodnim Regionie Przemysłowym.

1) Ajszaburgia Właściwa - największa kraina w Regionie, skupiona wokół Ajszaburga- stolicy Wschodniego Regionu Przemysłowego. Region ten wykazuje się nowoczesnością i postępowym charakterem, zarówno w obyczajach, jak i sztuce oraz architekturze. Powszechnie uważa się, że region ten, oprócz Ajszaburga, obejmuje także Mesjano, Manowo, Rekinowo, Takowo i Janowicze.
Czasem do Ajszaburgii Właściwej zalicza się także Górnicz, jednakże miasto to charakteryzuje się specyficzną i oryginalną kulturą, czasem klasyfikowaną jako bliska Jahołdajewszczyźnie.

2) Garbowszczyzna - najbardziej zabytkowy i tradycyjny region w prowincji. Słynie z gościnności oraz przepięknych krajobrazów. Kraina ta rozpościera się wokół Garbowa, Szlacheckiego Dworu, Barku, Szkutna, Sabinia i Zatokowa. Czasem do Garbowszczyzny zalicza się też Klume, miasto osadzone jednak bardziej w swojej własnej kulturze, mającej początki w zupełnie innym regionie Bialenii, w Starym Klume.

3) Lisiewszczyzna - Najstarsza we Wschodnim Regionie Przemysłowym, tradycyjna kraina historyczna, która dała początek całej okolicy już we wczesnym okresie średniowiecza. Geograficznie Lisiewszczyzna osadzona jest na Półwyspie Lisiewskim, sięgając aż do wschodnich okolic Janowiczów.


Re: Zróżnicowanie kulturowe Wschodniego Regionu Przemysłoweg - Maciej Kamiński - 16.03.2014

Stolicą WRP jest Mesjano. :wink: :wink::wink:


Re: Zróżnicowanie kulturowe Wschodniego Regionu Przemysłoweg - AndrzejSwarzewski - 16.03.2014

Cytat:Stolicą WRP jest Mesjano. :wink: :wink::wink:
Mesjano i Ajszaburg, jeśli się nie mylę.


Re: Zróżnicowanie kulturowe Wschodniego Regionu Przemysłoweg - Maciej Kamiński - 17.03.2014

Cytat:[quote author="Lehrabia"]Stolicą WRP jest Mesjano. :wink: :wink::wink:
Mesjano i Ajszaburg, jeśli się nie mylę.[/quote]
Mylisz, spójrz na mapkę.