Forum Republiki Bialeńskiej
Szkutno- bialeńskie centrum okrętownictwa [WYDZIELONO ZE STAROBIALENII] - Wersja do druku

+- Forum Republiki Bialeńskiej (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc)
+-- Dział: Kultura i społeczeństwo (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-4.html)
+--- Dział: Kawiarnia Artystyczna "Kulturalna" (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-78.html)
+---- Dział: Sala Historyczna (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-89.html)
+---- Wątek: Szkutno- bialeńskie centrum okrętownictwa [WYDZIELONO ZE STAROBIALENII] (/thread-589.html)Szkutno- bialeńskie centrum okrętownictwa [WYDZIELONO ZE STAROBIALENII] - AndrzejSwarzewski - 27.03.2014

Szkutno to miasto położone na zachodnim wybrzeżu Bialenii. W Szkutnie znajduje się m.in.Stocznia Imienia Mieczysława Filipa Kamienia, jedna z największych w kraju, a także Bialeńska Akademia Morska.
Miasto to powstało w 1456 roku, pod nazwą Stanisławów, na cześć ówczesnego Księcia Lisiewa i Ajszaburgu, Stanisława Stankowskiego. Miasto to było wówczas jednym z kilku portów w Księstwie, nie miało większego znaczenia.
Wszystko zmieniło się w 1865 roku, gdy powstała tutaj największa stocznia w Ajszaburgii. Miasto w ciągu pięciu lat podwoiło liczbę swoich mieszkańców i znacznie się unowocześniło. Z niewielkiego, peryferyjnego miasteczka powstał znaczący ośrodek szkutnictwa i okrętownictwa. W 1878 roku miasto przyjęło nową nazwę, która utrzymana została do dziś.

[Obrazek: 1_84da1b0230.jpg]
Na zdjęciu widać Stocznię Imienia Mieczysława Filipa Kamienia.
Stocznia powstała w 1865 roku, jako Książęca Stocznia Stanisławowska, jako największy tego typu obiekt w całej Ajszaburgii. Sprawiła ona, że miasto znacznie się rozrosło i szybko stało się znaczącym punktem na mapie Bialenii.
Stocznia początkowo zatrudniała 10 tysięcy osób, obecnie zatrudnia 20 tysięcy osób. W rekordowym momencie pracowało tutaj aż 30 tysięcy osób (1953 rok).
Obecna nazwała została przyjęta w 1945 roku, po Wielkiej Wojnie Mikroświatowej, na część przywódcy bialeńskich komunistów.

[Obrazek: am_front_800.jpg]Na zdjęciu powyżej widać gmach Akademii Morskiej w Szkutnie.
Akademia Morska powstała tutaj w 1923 roku, aż do Wielkiej Wojny Mikroświatowej nosiła imię Księcia Andrzeja Alsheriego, jej założyciela.
Do 1965 roku była to jedyna akademia morska w całym kraju, do dzisiaj jest to niekwestionowany lider krajowych rankingów, jak i jeden z liderów międzynarodowych rankingów.
Akademia ta kształci twórców statków, marynarzy i wybitnych inżynierów.


Re: Szkutno- bialeńskie centrum okrętownictwa - Jan Sapieha - 30.06.2014

szkutno