Forum Republiki Bialeńskiej
Informator gospodarczy - denominacja - Wersja do druku

+- Forum Republiki Bialeńskiej (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc)
+-- Dział: Kultura i społeczeństwo (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-4.html)
+--- Dział: Instytut Nowej Ekonomii Mikronacyjnej (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-23.html)
+--- Wątek: Informator gospodarczy - denominacja (/thread-8472.html)Informator gospodarczy - denominacja - Antoni Kacper Burbon-Conti - 14.11.2017

Szanowni Obywatele oraz Przedsiębiorcy!

Zwracam się do Was, ponieważ Wysoka Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła rozporządzenie, w którym przeprowadza denominację bialeńskiej jednostki monetarnej. Poniżej postaram się szczegółowo przedstawić praktyczne przełożenie niniejszego rozporządzenia, co może być ogromnie przydatne dla wszystkich obywateli, przedsiębiorców oraz przedstawicieli innych instytucji.

Dlaczego została przeprowadzona denominacja bialena?

Została ona przeprowadzona przede wszystkim ze względów praktycznych. Dotychczas wartość bialena była ruchoma i ciężko było sobie wyobrazić jego wartość. Od teraz możecie zawsze mieć na uwadze bardzo prosty przelicznik: 1 bialen = 2 polskie złote. Denominacja zakłada powiększenie ilości pieniędzy w obiegu niemalże dwudziestokrotnie. 

Jak denominacja będzie przebiegała?

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie denominacji (KRI, WKNF) zwiększą ilość pieniędzy na kontach o 20 razy, ponieważ przyjęto, że 1 stary bialen = 20 nowych bialenów. Pragnę jednak uspokoić osoby, które posiadają ujemny stan konta - podczas przeprowadzania denominacji ich dług nie ulegnie zwiększeniu (pozostanie w obecnej formie). Więcej odpowiedzialności ciąży na przedstawicielach instytucji (korzystających z bialeńskiego systemu finansowego) i przedsiębiorstw. Ów przedstawiciele są zobowiązani w tym wątku (jeżeli link nie działa, proszę odwiedzić dział Komisji) opublikować listę swoich pracowników wraz z ich wynagrodzeniami po denominacji naszej waluty. Szczegóły zostaną zawarte w niniejszym wątku. Już teraz proszę o dokonanie tej czynności jak najszybciej, bowiem w innym przypadku przysługuje mi prawo nałożenia kar na wyżej wymienione podmioty. Również instytucje prawodawcze rozporządzeniem Komisji zostały zobligowane do naniesienia poprawek we wszelkich obowiązujących aktach prawnych.

Jeżeli po przeczytaniu tego krótkiego informatora pojawią się jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem i rozwieję wszelkie wątpliwości.

Z poważaniem,RE: Informator gospodarczy - denominacja - Eddard Noqtern - 14.11.2017

Po co dokonano właściwie denominacji? Po co zmniejszać wartość Bialena? Po co urealniać, skoro jesteśmy w mikronacjach powinniśmy skupiać się raczej na uwirtualnianiu. Nasza gospodarka nie musi być bowiem odbiciem reala. Ba! Lepiej żeby nie była. Według mnie powinniśmy tworzyć własną gospodarkę na własnych zasadach, a taki ruch był zupełnie niepotrzebny. Wszakże co z tego że będziemy mieli grubsze portfele skoro ich wartość nadal będzie taka sama?


RE: Informator gospodarczy - denominacja - Antoni Kacper Burbon-Conti - 14.11.2017

(14.11.2017, 00:49:56)Eddard Noqtern napisał(a): Po co dokonano właściwie denominacji? Po co zmniejszać wartość Bialena? Po co urealniać, skoro jesteśmy w mikronacjach powinniśmy skupiać się raczej na uwirtualnianiu. Nasza gospodarka nie musi być bowiem odbiciem reala. Ba! Lepiej żeby nie była. Według mnie powinniśmy tworzyć własną gospodarkę na własnych zasadach, a taki ruch był zupełnie niepotrzebny. Wszakże co z tego że będziemy mieli grubsze portfele skoro ich wartość nadal będzie taka sama?

Otóż, Komisja podjęła decyzję o denominacji bialena, ponieważ widzi bezwzględną potrzebę konieczności wyobrażenia sobie wartości bialena. Ani moim, ani Komisji zadaniem nie jest urzeczywistnianie czegoś, co nie jest rzeczywiste. Przytoczę tutaj prostą sytuację: wcześniej wynagrodzenie Bialeńczyka dosyć się wahało i było ustalane według innych, bo nikt nie był do końca pewien za ile bialenów jest w stanie coś kupić. Przykładem może być tutaj opłata za wiadomość prywatną. 1 bialen, jak to było przez dłuższy okres, był znacząco zbyt wysoką ceną w porównaniu do miesięcznych zarobków w wysokości powiedzmy 40 bialenów. Teraz daję możliwość wszystkim przedsiębiorcom i instytucjom na wyrównanie zarobków i dostosowanie ich do wartości 1 bialena. Być może nie powinienem porównywać tutejszej wartości pieniądza do polskiej waluty, ale uznałem, że jest to najłatwiejszy sposób przedstawienia wartości bialena. I kolejna sprawa, Bialeńczycy nie są w stanie stworzyć gospodarki całkowicie odmiennej od tej rzeczywistej, ponieważ zostaliśmy wychowani w takim systemie gospodarczym i ciężko mówić o wynalezieniu całkowicie odmiennej, przeciwnej gospodarki do tej w świecie rzeczywistym.  

(14.11.2017, 00:50:42)Eddard Noqtern napisał(a): A co z przedsiębiorstwami prywatnymi jak Royal Corp?

Pytanie to nie padło w tym wątku, ale w wątku, gdzie prosiłem, by nie zadawać pytań, a jedynie publikować listy pracowników wraz z ich wynagrodzeniami. Dlatego proszę Eddardzie o usunięcie tamtej odpowiedzi, ponieważ nie chcę tworzyć chaosu.
W odpowiedzi na pytanie, wszystkie przedsiębiorstwa, jeżeli zatrudniają kogoś - również właścicieli, są zobowiązane do przedstawienia takiej listy. Umożliwi to nie tylko poznanie wysokości zarobków Bialeńczyków i zgromadzenie ich w jednym miejscu, ale również poznanie, które z przedsiębiorstw dalej mają swoich właścicieli, a które zostały porzucone i zamknięte, ponieważ obecnie stan taki jest bardzo trudno określić.RE: Informator gospodarczy - denominacja - Maciej Kamiński - 14.11.2017

WKNF, jak rozumiem, chce wszystkie zaległe kadencje ZL, nie tylko obecną?


RE: Informator gospodarczy - denominacja - Antoni Kacper Burbon-Conti - 14.11.2017

(14.11.2017, 20:07:12)Maciej Kamiński napisał(a): WKNF, jak rozumiem, chce wszystkie zaległe kadencje ZL, nie tylko obecną?
Tylko obecną. Nie widzę potrzeby podawania tych zaległych, ponieważ ciężko byłoby teraz regulować wszelkie zaległości.


RE: Informator gospodarczy - denominacja - Tadeusz Krasnodębski - 14.11.2017

(14.11.2017, 20:13:21)Antoni Kacper Burbon-Conti napisał(a): ponieważ ciężko byłoby teraz regulować wszelkie zaległości

Od ostatniej wypłaty minęło jakieś pół roku. Uregulujmy.


RE: Informator gospodarczy - denominacja - Maciej Kamiński - 14.11.2017

Cóż, ze względu na to, jak się to wszystko nalicza - dacie czas do końca kadencji? Jeszcze mi ktoś zrezygnuje znowu z mandatu przed końcem i będzie trzeba kalkulować od nowa (plus, następne wybory uzupełniające trzeba ogłosić - więc komuś jeszcze parę bialenów wpadnie).


RE: Informator gospodarczy - denominacja - Antoni Kacper Burbon-Conti - 14.11.2017

(14.11.2017, 20:16:11)Maciej Kamiński napisał(a): Cóż, ze względu na to, jak się to wszystko nalicza - dacie czas do końca kadencji? Jeszcze mi ktoś zrezygnuje znowu z mandatu przed końcem i będzie trzeba kalkulować od nowa (plus, następne wybory uzupełniające trzeba ogłosić - więc komuś jeszcze parę bialenów wpadnie).
To proponuję podać ostatnią kadencję, a pod koniec tej również i ją.


RE: Informator gospodarczy - denominacja - Tadeusz Krasnodębski - 14.11.2017

Podam niebawem dane dot. UB, ale muszę w jakąś tabelkę to ubrać, bo są różne stawki bazowe na stanowiska (a te często się zmieniały co niektórym), dodatki funkcyjne dla Rektora / Dziekana / Prodziekana... No, trochę liczb.