Forum Republiki Bialeńskiej
System polityczny RB - Wersja do druku

+- Forum Republiki Bialeńskiej (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc)
+-- Dział: Kultura i społeczeństwo (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-4.html)
+--- Dział: Plac Zielony (https://bialenia.sarmacja.org/spolecznosc/forum-66.html)
+--- Wątek: System polityczny RB (/thread-9233.html)

System polityczny RB - Jan Kaniewski - 14.03.2018

Szanowni Państwo!

Kilka dni temu (nie wiem czy obchodzono) była rocznica, kolejna już zrywu Marcowego, który był początkiem, a którego dalszą konsekwencją jest powstanie dzisiejszej Republiki Bialeńskiej. Chciałbym więc w tym miejscu aby podjąć temat przemyśleń nad systemem politycznym, ustrojem Republiki Bialeńskiej. Wyrażę w tym też swoją opinię.
Uważam, że system polityczny, który ukształtował się w Republice Bialeńskiej, który zindywidualizował kwestie komitetów doprowadził do powstania wielkiego chaosu, który na dodatek nie jest żadnym twórczym chaosem. Sprawa byłaby prostsza gdyby powoływano kogoś na kształt premiera przez parlament, co wymuszałoby powstawanie koalicji. Nawet system gdzie prezydent wybierany był parlament był bardziej jasny, bo potrzebne było sformatowanie takiej koalicji. Dlatego niebezpodstawne były moje twierdzenia o tym, że potrzeba powrotu do tamtej formy rządów. Nie wszystko co jest zapisane w przeszłości jest złe. I nie jest tak, że zwracam na to uwagę tylko i wyłącznie na przeszłość, gdyż jest to sprawa podejmowana dla przyszłości. W tym względzie uważam, że należałoby jeżeli chodzi o kompetencje, podzielić je między prezydentem(wybieranym przez parlament) jako szefem rządu, a przewodniczącym parlamentu.

RE: System polityczny RB - Guliano Montini - 14.03.2018

Popieram Panie Kania. Ustrój, który ja poniekąd kształtowałem, pomijając wszelkie śmieszkizmy, był o wiele bardziej ciekawszy i dynamiczny.

RE: System polityczny RB - Maciej Kamiński - 14.03.2018

Koalicje i podobne im kombinacje prowadziły w znakomitej większości do fikcji, a głowa państwa wybierana przez zamrażarkę była za każdym jednym razem ta sama, no bo, nic dziwnego, opinie z grubsza tego samego grona raczej się zbytnio nie zmieniają w miarę upływu czasu.

Poza tym, o jakich właściwie kompetencjach mowa, bo się w toku wypowiedzi zgubiłem?

RE: System polityczny RB - Hewret von Thorn - 14.03.2018

(14.03.2018, 12:49:08)Jan Kaniewski napisał(a): Kilka dni temu (nie wiem czy obchodzono) była rocznica, kolejna już zrywu Marcowego

Nikt już nie obchodzi tego święta, gdyż praktycznie nikt z obecnych nie brał w tamtych wydarzeniach.

(14.03.2018, 12:49:08)Jan Kaniewski napisał(a): wymuszałoby powstawanie koalicji

(14.03.2018, 12:49:08)Jan Kaniewski napisał(a): potrzebne było sformatowanie takiej koalicji

Uczyń, żeby w Bialenii było 20 takich jak ja. Nie byłoby obaw o zbyt małą liczbę osób do zabawy w koalicje.
Również nad tym ubolewam, że obecnie w Bialenii nie ma żadnego życia partyjnego. Ale taki mamy klimat, taka demografia.
Ledwie udaje Nam się zapełnić 5-osobowy Parlament (choć ostatnio jest lepiej), a co dopiero bawić się w koalicję, do tego zrezygnować z zindywidualizowanego systemu władzy.

RE: System polityczny RB - Ametyst Faradobus - 16.03.2018

Przecież jest partia, moja.

RE: System polityczny RB - Jan Kaniewski - 17.03.2018

W takim razie, gdy nie obchodzi się tak ważnych dla tej państwowości świąt tożsamościowych, plus gdy widzę tak żenujący poziom debaty to po pierwsze nie dziwię się, że tak niski jest teraz stan demograficzny, co odpowiada z resztą obecnej jakości Bialenii.
I w takim razie uważam za słuszne podtrzymywanie decyzji o emeryturze i całkiem świadomie wnioskuję o likwidację tegoż, mojego konta i zakończenie bytu osoby, która nie utożsamia się już całkowicie z tym co się tu wyprawia.
Nie miałem i nie mam nic przeciwko naszej integracji Samracko - Bialeńskiej, szczególnie w sytuacji ogólnego trendu, utrzymującego się od lat niżu demograficznego, ale próba "zlania się" i wymieszania niczym "groch z kapustą" obu społeczeństw uważam za coś negatywnego. No, ale cóż, na co zwykły, stary wyjadacz może liczyć? Chyba tylko na chłostę śmiechu.

Niepozdrawiam, Jan Kaniewski

RE: System polityczny RB - Maciej Kamiński - 21.03.2018

Dobra, ja już oficjalnie nic z tego nie rozumiem.