Port Dostojewsk
#1
Zachęcam do przeczytania przewodnika po stolicy Rosyji - Porcie Dostojewsk.

https://drive.google.com/file/d/0B29XvgX...ef=2&pli=1
Mikołaj Patryk Dostojewski von Vincis vel Hyjek
- Car - Senior Brodrii, ojciec Tomasza Bagrata Dostojewskiego
- kniaź bialeński, pan na Patrykpolisie; trener Korony Patrykpolis
#2
Port Dostojewsk - stolica i miasto we wschodniej części Rosyji. Leży nad Oceanem Orientalnym. Herbem miasta jest lew trzymający miecz i herb Carstwa Rosyji.

Mapa miasta (by uzyskać pełny rozmiar, nacisnąć na mapę)
[Obrazek: 2njbvqt.png]
Mikołaj Patryk Dostojewski von Vincis vel Hyjek
- Car - Senior Brodrii, ojciec Tomasza Bagrata Dostojewskiego
- kniaź bialeński, pan na Patrykpolisie; trener Korony Patrykpolis
#3
Symbole Portu Dostojewsk:

[Obrazek: 2ceq4id.png]

Symbolem Portu Dostojewsk jest złoty lew trzymający miecz i herb Carstwa Rosyji. Takie symbole miasto otrzymało w 1767 roku kiedy to stało się ono własnością carską. 


Port Dostojewsk składa się z następujących dzielnic:

Stare miasto

a) Historia

[justify]Stare Miasto jak sama nazwa wskazuje jest najstarszą częścią Portu Dostojewsk. Powstało ono już w I w p.n.e. jako Tantumpolis - kolonia lahazydzka. Przez wiele wieków miejscowość nie rozrastała się a jej granice zamykały się w obszarze Starego Miasta. Nietrudno się więc domyślić że panował w niej tłok i były dogodne warunki dla różnych chorób i epidemii. Dopiero w XIII wieku zaczęto budować osiedla otaczające mury miejskie i przesiedlać tam najbiedniejszych.

Najgorszym okresem dla Starego Miasta był wiek XV, zwany czasami "czarnym wiekiem". Miasto przeszło wówczas nieudane ale długie i ciężkie oblężenie przez Rosyjczyków skutkujące głodową śmiercią piątej części mieszkańców (1433 r). Dziesięć lat później Stare Miasto ucierpiało od fali tsunami. Później, po kilkunastoletniej epidemii pożar strawił większość zabudowy miasta (1491 r). Poza amfiteatrem i teatrem poszły z dymem wszystkie starożytne budowle.

W roku 1501, po odzyskaniu miasta przez Rosyjczyków rozpoczęła się jego przebudowa. Stare Miasto zyskało styl renesansowy. Kolejną przebudowę przeszło w XVII wieku. Wtedy też Stare Miasto zyskało wygląd który utrzymał się do dziś.[/justify]

b) Stare Miasto dziś

[justify]
Dziś Stare Miasto jest spokojną dzielnicą, chętnie odwiedzaną przez turystów. Dzielnica posiada regularną budowę i jest w niej wiele starych kamienic (najstarsze pochodzą z XVII wieku). Niestety, mimo swojej długiej historii, Stare Miasto nie przypomina dziś w niczym tego ze starożytności. Zwiedzając Stare Miasto warto zobaczyć:

Rynek stanowiący serce Starego Miasta i całego Portu Dostojewsk. Jest zawsze pełen życia. We wtorki i piątki odbywają się tu dni targowe podczas których można się zaopatrzyć w ciekawe pamiątki.

Amfiteatr i teatr które są jedynym świadectwem długiej historii Portu Dostojewsk sięgającej aż do starożytności. Amfiteatr doczekał naszych czasów w nienajlepszym stanie. Po klęskach żywiołowych używano go jako źródło materiału do odbudowy budynków. Teatr miał nieco więcej szczęścia i dotrwał do dziś w dobrym stanie. Regularnie organizowane są tu przedstawienia (więcej informacji o amfiteatrze i teatrze w przewodniku).

Molo staromiejskie które liczy sobie 130 metrów. Odpływają z niego statki wycieczkowe którymi można się dostać do Saltholmen i do portu. Przy okazji można zrelaksować się na plaży, jednak ta w okolicach Starego Miasta jest często zatłoczona.

Bramy miejskie to pozostałości z XIV-wiecznych murów otaczających miasto. Spośród czterech bram zachowały się trzy: północna, wschodnia i południowa.[/justify]


Nowe Miasto

a) Historia

[justify]W czasach starożytnych tereny Nowego Miasta porastały gaje oliwne. Po upadku Lahazydii ten obszar leżał odłogiem. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Nowego Miasta to XIII wiek kiedy to w południowej części dzielnicy, poza murami miejskimi, zaczęto budować osiedla i deportować tam biednych, żebraków i bezdomnych w celu zwolnienia miejsca w mieście. Samo zaś Nowe Miasto wybudowano w XVII wieku w ramach rozbudowy miasta. Po przeniesieniu stolicy Rosyji do Portu Dostojewsk, Nowe Miasto stało się ulubionym miejscem zamieszkania dla drobnej szlachty i dworu królewskiego.[/justify]

b) Nowe Miasto dziś

[justify]
Nowe Miasto jest dzielnicą która niewiele się różni od Starego Miasta. Większość zabudowy tej części miasta stanowią kamienice, tylko na obrzeżach ludzie mieszkają w domach tudzież blokach. Nowe Miasto jest idealne do spacerów w długie letnie wieczory ponieważ nie panuje tu tak duży ruch jak w Starym Mieście. Będąc w Nowym Mieście warto zobaczyć:

Park Carski z pałacem był prywatną rezydencją Cara po przeniesieniu stolicy Rosyji do Portu Dostojewsk (1773 r). Stanowił on ulubione miejsce wypoczynku Carów Rosyji i Brodrii. Obecnie zwiedzający podziwiać mogą piękny ogród i skromny, aczkolwiek ładny pałac.


Rybakowice

a) Historia

[justify]Pierwsze wzmianki o Rybakowicach pochodzą ze spisów podatkowych z XIV wieku. Funkcjonowały wówczas jako oddzielna miejscowość której mieszkańcy, jak sama nazwa wskazuje, zajmowali się głównie rybołówstwem. Wiadomo że Rybakowice otrzymały w 1606 roku prawa miejskie i miały nawet wyznaczone osobne dni targowe. Rewolucja przemysłowa sprawiła że zaczęło spadać zatrudnienie w rybołówstwie kosztem zatrudnienia w przemyśle. Ponadto do Rybakowic zaczęli się wprowadzać imigranci ze wsi szukający pracy w wielkich fabrykach. Wszystko to sprawiło że w 1867 roku Rybakowice przyłączyły się do Portu Dostojewsk.[/justify]

b) Rybakowice dziś

[justify]Dzisiaj można zauważyć wyraźny podział Rybakowic na trzy części. Część wschodnia, czyli nadmorska, to okolice turystyczne z licznymi hotelami. Na wakacje w Rybakowicach mogą sobie pozwolić bogatsze osoby ponieważ znaczna część hoteli rybakowickich jest luksusowa. Zachodnią część dzielnicy stanowią głównie bloki mieszkalne ale jest tam również mała starówka. Południowa część Rybakowic to port i stocznia. Będąc w Rybakowicach warto zobaczyć:

Park "Neptun" który powstał w 1890 roku by zapewnić mieszkańcom miejsce gdzie mogliby odpocząć a także uczynić miasto bardziej przyjazne dla oka. Zwiedzając Park "Neptun" można zobaczyć duże połacie zieleni, zejść na plażę a także zwiedzić mini-zoo oraz basztę obronną.

Baszta obronna powstała w XVII wieku i miała za zadanie prowadzić ostrzał na wypadek oblężenia Portu Dostojewsk. Można było z niej topić okręty nieprzyjaciela i strzelać do jego wojska będącego u bram miasta. Baszta nigdy nie została użyta w walce.

Starówka rybakowicka to pozostałość po czasach kiedy Rybakowice były jeszcze oddzielnym miastem. Jest to taka jakby miniatura Starego Miasta z własnym rynkiem i kamienicami.

Port leżący na południu Rybakowic jest największym portem morskim w całej Brodrii i jednym z największych na Nordacie. Przystosowany jest on do obsługi każdego okrętu. Stąd pływają na cały świat statki towarowe i pasażerskie.[/justify]


Ljesy

a) Historia

[justify]Ljesy, czyli po brodryjsku "lasy" przez wiele wieków stanowiły las. Mieszkańcy wybierali się tu na polowania. Ljesy nie były prawie wcale zamieszkane - prócz kilku leśniczówek nie stał tu żaden dom. Rolnictwo nie mogło się w Ljesach rozwijać ponieważ gleby nie były zbyt żyzne.

Wszystko zmieniło się w XIX wieku wraz z rewolucją przemysłową. Wówczas wykarczowano cały las i postawiono tu wiele fabryk wraz z osiedlami robotniczymi oraz przeprowadzono kolej tak że pod koniec XIX wieku Ljesy były jedną z najruchliwszych dzielnic. Z czasem dużo fabryk zamknięto kosztem wzrostu liczby biurowców.[/justify]

b) Ljesy dziś

[justify]Ljesy to dzielnica biznesowo-mieszkalna. Mieści się tu wiele bloków mieszkalnych, biurowców, szkół, sklepów itp. Ljesy są najruchliwszą dzielnicą miasta która nigdy nie zasypia. Zatrudnienie ma tu połowa mieszkańców Portu Dostojewsk. Niegdyś ta dzielnica była lasem drzew, teraz jest lasem bloków. W Ljesach warto zobaczyć:

Wieże Hotelu "Borzoj" które są jednym z najwyższych obiektów w mieście (60 m). Choć sam hotel "borzoj" jest luksusowy i do tanich nie należy to wstęp na jego wieże dla osób spoza hotelu kosztuje zaledwie 1 SO od osoby. Widać z nich prawie cały Port Dostojewsk.
[/justify]

Rottpolis

a) Historia

[justify]Nie jest do końca wyjaśnione kiedy powstało Rottpolis. Nazwa miejscowości a także przeprowadzone ostatnio badania archeologiczne zdają się potwierdzać że już w starożytności istniała tu jakaś osada. W źródłach pisanych Rottpolis pojawia się po raz pierwszy w 811 roku. Przez długie wieki stała tu rolnicza wieś. Gleby w tych okolicach były lepsze niż w Ljesach. Wszystko zmieniło się w XIX wieku wraz z rewolucją przemysłową. Wówczas spadło zatrudnienie w rolnictwie a niezbyt zamożna rolnicza wioska postanowiła w 1879 roku przyłączyć się do Portu Dostojewsk.[/justify]

b) Rottpolis dziś

[justify]Rottpolis to dzielnica typowo mieszkalna. Jest to druga po Ljesach najruchliwsza część miasta. Północną część Rottpolis stanowią liczne bloki mieszkalne. Gdy podróżuje się przez Rottpolis z północy na południe zauważyć można że jest coraz mniej bloków i coraz więcej domów. Południowe kresy dzielnicy to miejsce spokojne i ciche. Będąc w Rottpolis warto zobaczyć:

Park Rottpoliski będący idealnym miejscem do wypoczynku, relaksu czy urządzenia pikniku. Park ma tę zaletę że jest mniej ruchliwy niż Park "Neptun" czy Park Carski. W Parku Rottpoliskim można za grosze wynająć kajak i pływać nim po jeziorkach.

Klasztorze

a) Historia

[justify]Klasztorze podobnie jak Ljesy od wieków było terenem zalesionym. W 808 r. założono tu klasztor misyjny który miał za zadanie szerzyć chrześcijaństwo wśród mieszkańców miasta. W tamtych czasach odległość dzieląca klasztor od miasta wynosiła prawie 7 km. Dzielnica powstała w wyniku ekspansji miasta w czasie rewolucji przemysłowej, w kilka lat po wybudowaniu Ljesów. Wtedy to miasto "przybliżyło się" do klasztoru na odległość 1 km.[/justify]

b) Klasztorze dziś

[justify]Klasztorze to typowa dzielnica mieszkalna. Tutaj ruchliwe centrum miasta przechodzi powoli w przedmieścia. Natomiast południowa część Klasztorza to dzielnica bogaczy, oddzielona od pozostałej części dzielnicy pasem zielenii. W Klasztorzu warto zobaczyć:

Klasztor misyjny od którego dzielnica wzięła nazwę. Do zwiedzania jest udostępniony ogród klasztorny, ponadto na terenie klasztoru wyznaczona jest specjalna ścieżka dla turystów.

Stadion Miejski który jest stadionem Lwów Port Dostojewsk. Warto także wspomnieć że na Stadionie Miejskim odbyły się mecze v-mundialu. [/justify]

Winogrody

a) Historia

[justify]Winogrody od wieków były obszarem na którym uprawiane były winogrona. Produkowano z nich znane na całą Nordatę rosyjskie wino. Do XIX wieku pracowali tu głównie mieszkańcy Rottpolis w ramach pańszczyzny, zaś po uwłaszczeniu chłopów wynajmowano robotników sezonowych do zbiorów. Winogrody przez długi czas pozostawały obszarem słabo zamieszkanym. Dopiero w 1967 roku postanowiono o wybudowaniu tam osiedli ludzkich.[/justify]

b) Winogrody dziś

[justify]Osiedla na Winogrodach mają charakter skupisk małych bloków wyraźnie oddzielonych od siebie pasami zieleni. Nierzadko w tych pasach uprawiane są winogrona. Same Winogrody to dzielnica spokojna i mało ruchliwa. Przechadzając się po niej można nawet nie dostrzec tego że jest się w milionowej metropolii. Będąc w Winogrodach warto zobaczyć:

Winnice które są nieodłącznym elementem historii i dziejów współczesnych tej dzielnicy. Ponadto, przy winnicach działają sklepy w których można nabyć wyśmienite, lokalne wina prosto od producenta.
[/justify]

Saltholmen

a) Historia

[justify]Pierwszymi osadnikami w tym miejscu byli Abachazowie którzy masowo emigrowali z Abachazji po krwawej rewolucji w 1902 roku. Z powodu braku środków żyli oni w szałasach i dopiero pomoc finansowa od władz Rosyji w 1904 roku pozwoliła na budowę domów dla uchodźców abachazkich. Przybysze byli pracowici i zasymilowali się z miejscową ludnością już w drugim pokoleniu. Saltholmen włączono do Portu Dostojewsk w 1923 roku. Szacuje się że 85% mieszkańców Saltholmen ma korzenie abachazkie.[/justify]

b) Saltholmen dziś

[justify]Saltholmen to dzielnica turystyczna. Pełno tu różnych hoteli, ośrodków, domków i pól namiotowych które zapełniają się w sezonie. Latem nie brak tu także sklepów z pamiątkami i gadżetami. Są tu również restauracje serwujące lokalne potrawy, np. ryby. Warto tu zobaczyć:

Plażę choć w Porcie Dostojewsk nie brak jest plaż, to jednak plaża saltholmeńska jest najlepsza do wypoczynku bo niezatłoczona oraz do bezpiecznej kąpieli, ponieważ czuwa tu najwięcej w całym mieście ratowników. Można także wejść na molo z którego płyną statki komunikacji miejskiej na Molo Staromiejskie i do portu.[/justify]


GALERIA

Rynek

[Obrazek: 24vikqp.jpg]


Teatr

[Obrazek: dy84ur.jpg]


Park Carski

[Obrazek: 20963w7.jpg]


Baszta obronna w Parku "Neptun"

[Obrazek: 15owit2.jpg]


Port

[Obrazek: 2hq3txt.jpg]


Wieże Hotelu "Borzoj"

[Obrazek: 20kehyo.jpg]
Mikołaj Patryk Dostojewski von Vincis vel Hyjek
- Car - Senior Brodrii, ojciec Tomasza Bagrata Dostojewskiego
- kniaź bialeński, pan na Patrykpolisie; trener Korony Patrykpolis
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości