Najnowsza historia Bialenii
#10
Może odświeżymy ten pomysł?
Proponuję taką postać:
Roman Hugenberg (1899-1973). Urodził się w bialeńsko-scholandzkiej rodzinie szlacheckiej w Wolnogradzie. Był przeciętnym uczniem, jednakże 1924 roku udało mu się ukończyć Uniwersytet Wolnogradzki (obecnie: Uniwersytet Bialeński) na Wydziale Polityczno-Społecznym. W latach 1918-1925 był działaczem Związku Młodzieży Radykalnej, a później, aż do wojny, Narodowego Odrodzenia Bialenii. Do wybuchu Wielkiej Wojny Mikroświatowej pracował jako nauczyciel w jednym z wolnogradzkich liceów.

W trakcie wojny współpracował z Armią Wielkiej Bialenii i scholandzkimi urzędnikami. Był zwolennikiem zjednoczenia Wielkobialenczyków z Narodową Organizacją Zbrojną i Ligą Obrony Państwa, a nawet Frontem Partyzantki Narodowo-Królewskiej. Po wojnie był przywódcą prawicowej opozycji wobec rządów Lorda Adama Krautza. W okresie Republiki Socjalistycznej Bialenii Hugenberg pozostawał w opozycji wobec rządów Kapczyńskiego. W 1951 roku wszedł do parlamentu z ramienia Bialeńskiej Partii Ludowej. Był także jednym z organizatorów protestów, nie zgadzając się z przegraną swojego komitetu.

W czerwcu 1953 roku był przywódcą antykomunistycznych protestów. Dowodził najbardziej radykalnymi grupami demonstrantów. W czasie pierwszych wyborów w Republice Bialeńskiej wygrała dowodzona przez Hugenberga Liga Radykalnej Prawicy. W latach 1953-1958 był prezydentem Bialenii. W okresie rządów Partii Demokratycznej (1958-1968) był liderem opozycji. W 1968 roku jego Zjednoczenie Patriotyczne nieznacznie pokonało Ligę Liberalną.

W 1973 roku, krótko po zakończeniu kadencji, Roman Hugenberg zmarł. Oceny na temat tej postaci są różne, jednakże ogólnie jest uznawany za śmiałego przywódcę państwowego uprawiającego Realpolitik.
N.N
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Najnowsza historia Bialenii - przez AndrzejSwarzewski - 14.08.2014, 14:27:48Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości