Najnowsza historia Bialenii
#14
Iwan von Tresckow (1897- 1961)- Ataman Kozackiego Państwa Bałmuckiego, polityk brodryjski i bialeński.
Urodził się on w 1897 roku w bogatej kozackiej rodziny w brodryjskiej Bałmucji. Ukończył szkołę średnią oraz zdał maturę, na czym zdecydował się zakończyć edukację cywilną. Skierował się do szkoły oficerskiej, gdzie razem z grupą kolegów zaangażował się w działalność społeczną, polityczną i narodową (kozacką). Pomimo tego szkołę skończył z wyróżnieniem oraz rozpoczął służbę wojskową.
W 1906 roku został zastępcą dowódcy kozackiego oddziału kawalerii. Cieszył się dobrymi stosunkami z kadrą oficerską oraz szeregowymi żołnierzami. Kilkanaście lat później razem ze swoimi oddziałami major von Tresckow został wysłany do stłumienia rewolucji socjalistycznej. Odniósł liczne sukcesy i wygrał wiele bitew przeciwko renegatom, czym zasłużył sobie na stopień pułkownika. Jego oddziały w 1925 roku zostały zmuszone do opuszczenia Brodrii, jako jedne z niewielu.
On sam nie zdecydował się jednak na trwałą emigrację. Pomimo propozycji otrzymanych z licznych dworów Pollinu, baron Treskow zdecydował się samotnie powrócić do Brodrii i szykować kontrrewolucję.
W 1931 roku został przywódcą nielegalnego Związku Kozackiego, a dwa lata później stał się członkiem zarządu konspiracyjnego Kongresu Wszechbrodryjskiego- największej organizacji monarchistycznej. W 1940 roku wykorzystał okazję i wsparł inwazję scholandzką, powołując do życia Kozackie Państwo Bałmuckie, którego Atamanem został. Pomimo starań, Scholandzi nie poparli idei odtworzenia Carstwa Brodryjskiego, na którego władcę w Kongresie Wszechbrodryjskim proponowano często właśnie Atamana Bałmucji.
W chwili odwrotu wojsk Królestwa Scholandii, przywódca kozacki zdecydował się walczyć, zamiast uciekać z kraju. W 1944 roku powołał nawet Carstwo Brodryjskie, wypowiadając tym samym posłuszeństwo Scholandom. Został ogłoszony Regentem oraz pretendentem do Tronu, w przypadku wygrania wojny. Niestety, pomimo tego siły socjalistyczne okazały się silniejsze i pod koniec roku Ataman musiał uciekać razem z ostatnimi żołnierzami. Postanowił przyłączyć się do Armii Wielkiej Bialenii, która wciąż stawiała opór tworzącej się Republice Socjalistycznej Bialenii. Pozostał w Bialenii i po przegranej, widząc tutaj szansę na szybką zmianę władzy.
Po błękitnej rewolucji został posłem do Parlamentu oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zmarł śmiercią naturalną, zostawiając po sobie trzech synów, którzy do Brodrii powrócili dopiero w XXI wieku.
N.N
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Najnowsza historia Bialenii - przez AndrzejSwarzewski - 14.08.2014, 14:27:48Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości