Kompleks Pałacowy Rodziny Carskiej - Villa Nova
#1
Villa Nova - oficjalna siedziba Carycy Matki Aleksandry Izabelli.

Kompleks pałacowy znajduje się na przedmieściach Sankt Mikhailova w obrębie Dzielnicy Aleksandryjskiej.
W jego skład wchodzi: Wielki Pałac Carski, Pałac Karmazynowy, Oranżeria, Park oraz Ogród Izabelijski. Całość rozciąga się na powierzchni równej 12 hektarów.
Villa Nova jest własnością Carskiej Rodziny i oficjalną rezydencją Aleksandry Izabelli.

Historia

Villa Nova powstała w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy Klaudiusza Ferera, noklezyjskiego magnata. Dzięki rozmachowi przedsięwzięcia rezydencja szybko zyskała rozgłos w kraju i za granicą. Pełen blichtru i bogactwa pałac śmiało mógł konkurować z największymi siedzibami monarszymi na całym kontynencie.
W dwanaście lat po śmierci Klaudiusza, w 1815 roku miał miejsce przykry incydent, który na długie lata owiał złą sławą Villę Novą. Syn pierwszego właściciela- August Ferer zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Ówczesna prasa rozpisywała się o rzekomej ucieczce poza granice Brodrii, a także o tajemniczych zamiłowaniach Augusta do praktyk okultystycznych. Zagadka zniknięcia Ferera została rozwiązana dopiero pod koniec roku, gdy ciało zostało odnalezione we wnęce pod posadzką w Pałacu Karmazynowym. Pomimo licznych prób zdobycia informacji na temat przyczyn śmierci przez dociekliwych ludzi nigdy nie poznano przyczyn śmierci Augusta. W miesiąc po pogrzebie Villa Nova stała się miejscem kolejnych mrożących krew w żyłach wydarzeń. Anna Luiza Ferer- bezdzietna wdowa  po Auguście została zamordowana przez jednego z lokajów we własnym łożu.
Po tym paśmie nieszczęść Villa Nova została zakupiona przez senatora Alfreda Pragenmejera. Pomimo znaczącego upadku renomy Villi Novej, dzięki staraniom Pragenmajera udało się przywrócić miejscu status centrum zainteresowania całego miasta.
Upadek Villi Novej miał miejsce w 1935 roku, kiedy po wielkim pożarze potomkini Alfreda- Sofija Pragenmajer- Zoll nie zdecydowała się na remont pałacu.

Renesans Villi Novej nastał wraz z wykupieniem kompleksu przez Carycę Aleksandrę Izabellę. Caryca odbudowała i dokonała gruntownego remontu ruin i pogorzeliska. Tym samym świetność miejsca została przywrócona.

[attachment id=1 msg=32250]
Pałac Wielki

[attachment id=2 msg=32250]
Pałac Karmazynowy

[attachment id=3 msg=32250]
Widok na Pałac Wielki wraz z Ogrodem z lotu ptaka.Wiadomości w tym wątku
Kompleks Pałacowy Rodziny Carskiej - Villa Nova - przez Aleksandra Dostojewska - 30.05.2015, 17:12:02Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości