Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary...
#1
Rozpoczynam dyskusję nad pewnymi zmianami w symbolice SZ RB... Obecna pochodzi z czasów gdy rozpoczynaliśmy działania związane z tworzenie SZ RB, jednocześnie od tego czasu już dwukrotnie zmieniała się flaga Republiki i sądzę, że trzeba to jakoś ująć - choć rewolucji nie przewiduję, ot pewne korekty symboliki.

Ponieważ i tak trzeba zrobić pewne zmiany w ustawie o SZ RB (po prostu praktyka pokazała, co się sprawdza, a co nie - sama ustawa zresztą tez była tworzona dawno i ma niepotrzebne naleciałości "odrealowe") to przy tej okazji dokona się zmian symboliki.

1/ Flaga SZ RB.

Dotychczasowa flaga jest jednolicie zielona i ma uproszczone (pozbawione szarfy) godło RB, które jest stosowane choćby na samolotach SP. Jej kolorystyka powstała wtedy gdy flaga RB była właśnie jednolicie zielona, a godło było bardziej kolorowe.

W tej materii proponuję wprowadzić jedną zasadniczą zmianę - a mianowicie dodać dwa poziome pasy przez środek flagi SZ RB: biały i czarny. Godło zostanie na fladze lekko powiększone.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga SZ RB - dotychczasowa

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga SZ RB - proponowana

2/ Flaga Wojsk Lądowych.

Dotychczasowa flaga WL miała stylizowaną Wyspę Bialeńską... wtedy jedynego terytorium RB. Dzisiaj tereny są większe, a dość dawno temu doszła Anatolia. Moją propozycją jest więc zamiana tego stylizowanego lądu na dwa skrzyżowane miecze.

Jednocześnie zmiana kolorystyki pasa rozdzielające kolory zielony i biały z niebieskiego na czarny - gdy te flagi były tworzone to we fladze RB był tylko kolor zielony. Ten niebieski pas był konieczny dla odpowiedniego wyglądu flag rodzajów wojsk i nieco na siłę miał symbolizować otaczające na morze. Dzisiaj mamy flagę trójbarwną i dlatego uważam, że właściwym byłby pas rozgraniczający koloru czarnego.


[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga WL - dotychczasowa

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga WL - proponowana


3/ Flaga Sił Powietrznych.

Tutaj zasadniczo jedyną zmianą byłby kolor pasa - z niebieskiego na czarny. Znak SP pozostaje bez zmian - nie ma sensu go zmieniać i uwzględniać zmiany kolorystyki flagi państwowej, gdyż znaki rozpoznawcze są w zasadzie symbolem i  wcale nie istnieje zasada mówiąca, że muszą być w kolorach identycznych jak flaga - czasem są zupełnie odmienne. A nasz znak pochodzi z symboliki tarczy umieszczonej w godle RB, a kolor nawiązuje do kolorystyki godła biały i zielony.

Zresztą zmiana tej symboliki pociągnęła by konieczność zbyt wielu zmian około tego - malowania samolotów, wzór medalu lotniczego. Nie ma to sensu...

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga SP - dotychczasowa

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga SP - proponowana


4/ Flaga Marynarki Wojennej.

Tutaj też tylko zmiana koloru pasa - obecna "od zawsze" na tej fladze kotwica dobrze moim zdaniem oddaje symbolikę MW.

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga MW - dotychczasowa

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Flaga MW - proponowana

Chciałbym przedyskutować z pozostałymi członkami SZ RB (i innymi osobami tym zainteresowanymi) zmiany zanim ubiorę to w ustawę i złożę pod obrady Parlamentu.

Jednocześnie powinniśmy się nad kwestią sztandarów wojskowych - uważam, że jest to dobry pomysł (ściągnąłem go od jednego z kandydatów na Prezydenta RB) i należałoby się zastanowić jak taki sztandar powinien wyglądać... czyli jaka powinna być kolorystyka, w jakim układzie i co powinno się na sztandarze znaleźć.

W zasadzie pewne kwestie są dla mnie dość jasne...

- na sztandarze powinno znaleźć się godło państwowe - w wersji wojskowej lub ogólnej (w tym przypadku chyba lepiej w ogólnej),

- powinna być numer, nazwa i symbol danej jednostki, której wręcza się sztandar, co przy okazji daje ciekawe działania, bo trzeba zaprojektować godła jednostek.

No właśnie co jeszcze? Na niektórych sztandarach stosuje się hasła? Czy warto i jakie wymyślić?

Jaki wg Was powinien być układ barw na sztandarach, geometria, rozmieszczenie itp.  - tak by to było ciekawe i estetyczne?

Jakieś pomysły? Propozycje?
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Barwy SZ, Rodzajów SZ, sztandary... - przez Ronon Dex - 17.04.2016, 09:33:13Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości