Wniosek o wykładnię prawa - 31.08.16 r.
#3
Cytat:
[Obrazek: vdUQ0qe.png]

Opinia Rady Przysięgłych
w sprawie o sygnaturze W/9/2016

Treść wniosku: Jak należy interpretować przepis art. 5 ust. 1 ustawy z 27 maja 2016 r. o sądownictwie ze zm., patrząc na normę konstytucją wynikającą z art. 18 ust. 1 Konstytucji Republiki Bialeńskiej z 24 stycznia 2016 r. ze zm. Wiedza ta jest mi potrzebna do dysertacji v-habilitacyjnej, którą właśnie piszę na temat bialeńskiego sądownictwa.

Ustawa o sądownictwie w art. 5. ust. 1. reguluje, że Sędziego Ludowego mianuje Prezydent na dożywotnią kadencję. Konstytucja Republiki Bialeńskiej stanowi natomiast w art. 18. ust. 1., że Sędzia Ludowy mianowany jest na kadencję wynoszącą 2 miesiące. Nasuwa się więc wniosek, że przytoczony przepis ustawy o sądownictwie stoi w wyraźnej sprzeczności z art. 18. ust. 1. ustawy zasadniczej.
Ustawa o sądownictwie została jednak podpisana przez Prezydenta, co świadczy o jej ważności. Sąd Ludowy nigdy nie orzekł o niezgodności rzeczonej ustawy z Konstytucją, wobec czego przepis ten jest przepisem obowiązującym, pomimo swej sprzeczności z ustawą zasadniczą.
Należy również zwrócić uwagę na hierarchię aktów prawnych opisaną w art. 4. Konstytucji Republiki Bialeńskiej. Reguluje on, że Konstytucja stanowi akt prawny wyższego rzędu niż ustawy. Nie jest to jednak podstawa prawna do uznania bez wyroku Sądu Ludowego art. 5. ust. 1. ustawy o sądownictwie za nieobowiązujący.

(-) Teddy Upperwood
(-) Karol Wawrzyniec
(-) dr net. Tadeusz Krasnodębski
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątkuUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości