Pomorski Park Narodowy [WYDZIELONO Z POMORZA]
#1
Większa część położona jest w środkowej i północnej części regionu. Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami. Na niewielkim bo mającym powierzchnię 35 000 ha terenie możemy znalezć wszelakie okoliczności przyrody. Od gęstwiny puszcz, mgłę na bagnach i torfowiskach przez jeziora po pustynny krajobraz na wydmach.

[Obrazek: jurajski-park-narodowy.jpg]

Ruchome wydmy są główną atrakcją Parku. Najlepiej tam dotrzeć pieszo bądz dojechać rowerem, od nowego roku kursować mają także specjalne busy. W zależności od narzuconego tempa spacer na ruchome wydmy zajmie nam około 2-3 godzin. Możemy wędrować mierzeją pomorską przez las lub brzegiem morza. Najlepiej spacer na wydmy odbyć lasem i wrócić brzegiem morza. Wędrowanie po górach piachu aż nad brzeg morski poprawia kondycje i zapewnia przepiękne widoki.

[Obrazek: z11372696Q,Slowinski-Park-Narodowy--Ruch...winski.jpg]

Odnaleźć tu można także około 260 gatunków ptaków. W Parku żyją również owady na czele z rzadkimi motylami, chrząszczami i skoczogonkami. Odnotowano 500 gatunków owadów, 10 płazów, 5 gadów (np smok sarmacki). Z ssaków wymienić można 10 rodzajów nietoperzy.. Spotykane są również rzadkie w całej Valhalii gatunki, jak bóbr bialeński, wydra anatolijska,, lis dreamlandzki, borsuk brodyjski.
Jan Sapieha
Lew Wolnogradu
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Pomorski Park Narodowy [WYDZIELONO Z POMORZA] - przez Jan Sapieha - 07.04.2014, 16:22:23Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości