Kwestie techniczne gospodarki
Wszystko zależy od tego, jak skomplikowany system byłbyś w stanie stworzyć.

Popieram Tadeusza, iż powinna zostać wprowadzona w obieg konkretna ilość pieniędzy, duża, ale nie nieograniczona. Jakie podmioty powinny brać udział w gospodarce, poza osobami fizycznymi? Ja proponuję:
- Skarb Państwa Republiki Bialeńskiej - zarabia na podatkach, wypłaca pensje i nagrody, udziela dotacji.
- Skarb Państwa Federacji Brodryjskiej - zarabia na podatkach, wypłaca pensje i nagrody, udziela dotacji.
(w powyższych chyba już ustalaliśmy nawet kwestię kwoty początkowej)

- Bank (jedyny, wspólny dla Bialenii i Brodrii) - udziela kredytów, zarabia na odsetkach i niedużej opłacie za (obowiązkowe) posiadanie konta. Proponuję, żeby tutaj kwotę początkową stanowiła jednorazowa dotacja z budżetów Bialenii i Brodrii.
- Miasta, organizacje - utrzymują się dzięki oddolnie ustalonym podatkom lub składkom członkowskim.
- Przedsiębiorstwa - powinniśmy ustalić początkowo niewielką liczbę przedsiębiorstw w których uczestnicy gospodarki (miasta, organizacje, obywatele) mogą za określoną cenę wykupywać akcje od państwa akcje i dzięki temu czerpać zyski z dochodów. Nie wiem tylko, czy te dochody mają być trwale ustalone, czy może też zależeć od jakichś czynników (ale obawiam się, że to byłoby zbytnie skomplikowanie gospodarki).

Myślę, że powinniśmy wprowadzić podatek pogłówny. Każdy uczestnik gospodarki musiałby wybrać, czy chce płacić go na rzecz Skarbu Państwa Bialenii, czy Brodrii. Jego wysokość ustalałby rząd każdego z państwa.
Z pensjami, nagrodami i dotacjami sprawa jest prosta.
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
Kwestie techniczne gospodarki - przez Hewret von Thorn - 08.01.2017, 00:40:53

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości