System prawny jako wyznacznik stabilności mikronacji
Wasza Magnificencjo!
Panie Profesorze!
Szanowni Państwo!

Chciałbym serdecznie powitać na moim krótkim przedstawieniu. Jako student Uniwersytetu Bialeńskiego, na Wydziale Prawa i Humanistyczno-Społecznego pozwoliłem sobie rozpocząć debatę pt. "System prawny jako wyznacznik stabilności prawa". Argumenty, które dzisiaj padną mogą mi się przydać w tworzeniu mojej pracy dyplomowej, związaną z historią prawną Republiki Bialeńskiej od początku jej państwowości. Chciałbym również przedstawić Państwu moje krótkie przemyślenia o obecnej sytuacji prawnej nie tylko w Bialenii, ale również w innych państwach mikronacji. Wszystko, to co tutaj omówię, będzie wynikało z mojego doświadczenia nabytego od samego początku mojej działalności tutaj.

Zauważyłem, że proces tworzenia norm prawnych jest nieodzownym elementem kształtowania się mikronacji w ich początkowej fazie. Akty prawne wraz z ich całymi konstrukcjami bardzo często są powielane z rzeczywistego prawa, najczęściej z polskiego - a chyba (a wręcz na pewno!) najczęstszym kopiowanym aktem prawnym jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. wraz z późniejszymi poprawkami. Niemniej z czasem przychodzi taki moment, kiedy to mikronauci w swoim państwie zaczynają tworzyć normy przystosowane do panujących warunków w mikronacji. Tak zresztą było w Republice Bialeńskiej, jakoś na początku 2015 r. był taki przełomowy moment, kiedy to w Parlamencie Republiki Bialeńskiej uchwalano ustawę za ustawą, a każda kolejna coraz precyzyjniej tworzyła kolejne normy prawne, które obowiązują do dziś. Rok później, po moim powrocie i po "odzyskaniu" stron internetowych Bialenii z serwera Valanthira zapoczątkowałem kolejny proces prawotwórczy, który trwa do dziś. Obecna jakość prawnicza wynika z obowiązującej ustawy o Biuletynie Ustaw, którą osobiście (jako autor) uznają za rygorystyczną, jeśli chodzi o systematykę aktów prawnych i o zasady techniki prawodawczej. Nieśmiele mogę zdradzić, że wzorowałem się na rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz.U. 2002 nr 100 poz. 908).

Kreowanie ustroju prawnego w mikronacji jest bardzo ważnym elementem. Jest to pierwiastek (podstawa) nie tylko funkcjonalny, ale również wizerunkowy. Jeśli wirtualne państwo ma być uważane za stabilne, prestiżowe i szanujące się, powinno przestrzegać ogólnie przyjętych zasad prawnych i prawotwórczych. Bardzo ważne jest opracowanie początkowych mechanizmów funkcjonowania władz oraz jej legitymacji. Na przykładzie obecnej sytuacji w Garapenii można powiedzieć, że o stabilności i o wydajności mechanizmów, np: wyborczych, mamy tylko wówczas, gdy nie dochodzi do przejęcia władzy na drodze "puczu" - o ile takowy można dokonać w ogóle bez dodatkowych uprawnień techniczny. Tu bardzo ważna jest również kontrola uprawnień administracyjnych w strukturach informatycznych przez władze, które jako jedyne działają w zakresie ustalonych norm przez uprawniony organ legislacyjny.

To takie moje wieczorne, krótkie przemyślenia na dzisiejszy dzień. Zachęcam również do dyskusji i udziału w tej debacie. Może dojdziemy do całkiem inne konkluzji, że prawo w mikronacjach to tylko dodatek, a fundamentem wirtualnego państwa się inne "pierwiastki"? Zainspirowało mnie wydarzenie w Garapenii, które jest szeroko komentowane w Królestwie Dreamlandu. Również wiem, że w Rządzie na uchodźstwie Republiki Garapeńskiej w Slawonii udziela się obecny kandydat na prezydenta Bialenii, Tomasz Dostojewski.

Dziękuję za uwagę,
/-/ HvT
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
System prawny jako wyznacznik stabilności mikronacji - przez Hewret von Thorn - 02.11.2017, 23:36:32

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości