Wyniki symulacji jednej z wersji Układu Auriańskiego (propozycja)
Dzień dobry. Ostatnimi razy wielokrotnie na serwerze Discorda, Pollinie, pojawiały się dyskusje na temat kształtu i rozmiaru Układu Auriańskiego, naszego rodzimego układu planetarnego. Od czasu zaprzestania prowadzenia badań pana Ronona Dexa w Bialeńskiej Agencji Kosmicznej v-astronomia rozwija się moim zdanim dosyć wolno, na szczęście ponownie tworzone są nowe agencje chcące razem odkrywać najbliższe nam gwiazdy, planety do nich należące, mgławice i inne obiekty. Tymczasem przydałoby się ponownie określić parametry naszego układu, bo w końcu on powinien być najważniejszy w tej sytuacji.
Poprzednio widziałem opisy planet i naszej gwiazdy stworzone przez wspomnianego już pana Dexa. W niektórych wypadkach wzorując się na wypisanych przez niego parametrach ciał niebieskich wychodziły... straszne rzeczy. Nie twierdzę, że pan Dex zrobił złą robotę, aczkolwiek czasami orbity były niestabilne, a pbiekty zderzały się lub wytrącały się wzajemnie z torów lotu. Z tego względu postanowiłem przedstawić, jak być może wkrótce i inni, wyniki Learveńskiej Agencji Kosmicznej jako jedną z propozycji oficjalnego wyglądu systemu. W propozycji użyłem „wymieszanych” nazw learveńsko-bialeńskich i polskobrzmiących. Projekt jest nieco bardziej stabilny niż poprzedni, zachowuje przy tym liczbę wymienionych wcześniej „ważnych” ciał.

Zdjęcia zostaną dodane, jak tylko uda mi się połączyć z internetem na komputerze. Post będzie dalej edytowany w celu zapisania wszystkich istotnych obiektów (czyt.: telefon mi nie wyrabia).

Aurian

Masa: 0,946 MSol
Promień: 591259 km
Gęstość: 2,17 g/cm³
Temperatura fotosfery: 5193 (5200) °C
Czas obrotu wokół własnej osi: 41,1 dnia

Wulkan

Masa: 0,887 MTer
Promień: 5431 km
Gęstość: 7,89 g/cm³
Średnia temp. powierzchni: ~1130°C
Przyspieszenie grawitacyjne: 12 m/s²
Czas obrotu wokół własnej osi: 103 dni
Czas obiegu wokół gwiazdy: 91,3 dnia
Półoś wielka: ~0,39 AU (~58300876 km)
Mimośród: 0,02
Inklinacja: ~0°
Magnetosfera: bardzo słaba
Ciśnienie atmosferyczne: ~90 atm
Liczba naturalnych satelitów: 2

Wulkan I

Masa: 9,78E+17 kg
Promień: 32,7 km
Gęstość: 6,69 g/cm³
Średnia temp. powierzchni: ~100 (102) °C
Czas obrotu wokół własnej osi: ~24 (24,3) dni
Czas obiegu wokół planety: 3 dni
Półoś wielka: ~85000 km
Mimośród: 0,01
Magnetosfera: brak
Ciśnienie atmosferyczne: brak

Wulkan II

Masa: 5,76E+16 kg
Promień: 16,6 km
Gęstość: 3,02 g/cm³
Średnia temp. powierzchni: ~115 (113) °C
Czas obrotu wokół własnej osi: 229 dni

Czas obiegu wokół planety: ~7,5 (7,51) dnia
Półoś wielka: ~155000 km
Mimośród: 0,01
Magnetosfera: brak
Ciśnienie atmosferyczne: brak
(–) Arcadio Norbert Deliart von Witcher, obywatel Księstwa Sarmacji i Królestwa Baridasu, Arcyksiążę Rzeszy Książęcej Learvén w Unii Trzech Narodów, Dyrektor Learveńskiej Agencji Kosmicznej.
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
Wyniki symulacji jednej z wersji Układu Auriańskiego (propozycja) - przez Arcadio N. Deliart von Witcher - 18.02.2018, 15:25:21

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości