Dyskusja nad podwalinami do pracy
#1
Dzień dobry!

Bardzo się cieszę, że WKNF może już zacząć działać. Do całkowitego rozpoczęcia prac potrzebujemy już tylko kilka rozporządzeń. Skoro nie mamy jeszcze Wysokiego Komisarza pozwolę sobie, jako pomysłodawca Komisji, zabrać tutaj głos i rozpocząć dyskusję.

Kwestia 1.
Wybór Wysokiego Komisarza Nadzoru Finansowego

Zacznijmy od tego: jak stanowi art. 5 ust. 2, Wysokiego Komisarza powołuje WKNF zwykłą większością głosów. Stąd prośba o rozwianie moich wątpliwości - skoro Komisja ma prawo podejmować rozporządzenia, a jedynym podmiotem uprawnionym do wydawania ich w imieniu Komisji jest właśnie Wysoki Komisarz, to kto powinien je podpisać i opublikować, jeśli go nie ma? Prezydent na mocy art. 3 ust. 4 Konstytucji?

Dalej: chciałbym zgłosić kandydaturę @"Hewret Faradobus" na stanowisko Komisarza. Kandydaturę z nim skonsultowałem i zadeklarowałem pomoc, gdyby okazało się, że nie ma zbyt dużo czasu.
Za powołaniem Hewreta przemawia fakt, że od strony informatycznej zarządza finansami i posiada dostęp do konta bankowego Skarbu Państwa. Dopóki nie sprawdzimy, czy wszystko działa poprawnie, warto, żeby Wysoki Komisarz czuwał technicznie nad systemem finansowym.

Kwestia 2.
Bialeny w obiegu

Proponuję porozmawiać o tym już teraz, żeby wszystko przegłosować w tym samym czasie. Wówczas nowy Wysoki Komisarz od razu rozporządzenie wrzuci do Biuletynu Ustaw.
Jak wynika z przepisów ustawy, liczba bialenów w obiegu będzie stała. Nie będzie możliwe jej zmniejszenie ani zwiększenie bez zmiany rozporządzenia WKNF. Tu pojawia się już pierwszy problem: trzeba jakoś wyłączyć pobieranie bialenów za wysyłanie PW albo przynajmniej sprawić, żeby były automatycznie przelewane na konto Skarbu Państwa zamiast znikać. @"Hewret Faradobus", @"Bajtuś"?

Pójdźmy dalej: z państwowego konta bankowego trzeba będzie wypłacać masę wynagrodzeń. Nie wykluczamy wydatków okolicznościowych. Z drugiej strony, Skarb Państwa nie może być nieproporcjonalnie bogaty. To sprawi, że obieg bialena (np. w postaci podatków czy opłat urzędowych) stanie się niepotrzebny. Poza tym, zbyt dużo bialenów na rynku = niska wartość bialena = v-inflacja. Dlatego ustalmy nie za wysoką (i nie za niską) kwotę. Moja propozycja - 25 tysięcy. Trzeba tylko przeliczyć (z ustawą o BIW w ręku), czy nie zabraknie nam nagle na wynagrodzenia już podczas pierwszego miesiąca prac - podatków jeszcze nie mamy.

Kwestia 3.
Wewnętrzne zasady funkcjonowania

Coś a'la Regulamin ZL. Uchwalamy w formie rozporządzenia, czy po prostu zostawiamy kontrolowanie debat i głosowań Wysokiemu Komisarzowi?
(-) dr net. Tadeusz Krasnodębski
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Dyskusja nad podwalinami do pracy - przez Tadeusz Krasnodębski - 04.06.2017, 20:22:50Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości