1. Skrzydło Myśliwsko-Rozpoznawcze BSZ
#1
Federacja Brodryjska zakupiła krótko po swoim powstaniu 144 sztuki samolotów typu F-1 w firmie Razor Air Tech. Były to maszyny reprezentujące wszystkie trzy odmiany produkcyjne czyli samolot myśliwski, samolot szkolno-bojowy i samolot myśliwsko-rozpoznawczy. Niedługo potem na skutek działań niesławnej pamięci Grutina i jego poplecznika Aykma - bialeńskie firmy były zmuszone opuścić terytorium Federacji i wszelkie kontakty RAT z Brodrią zostały zerwane.

Samoloty były eksploatowane przez Brodryjskie Lotnictwo, ale pozbawione części zamiennych były poddawane kanibalizacji w celu utrzymania zdolności do lotu. W chwili kryzysu, który zmusił Brodryjczyków do opuszczenia swojego kraju pozostało jeszcze 87 sprawnych samolotów typu F-1. Wszystkie sprawne maszyny podjęły próbę przelotu na terytorium Republiki Bialeńskiej - co udało się 85 samolotom. Jeden z nich w skutek awarii silnika spadł do morza (ale pilot się katapultował i został odnaleziony przez okręt patrolowy MW RB), a los drugiego jest niewyjaśniony - prawdopodobnie musiał lądować przymusowo jeszcze na kontynencie. Do Republiki Bialeńskiej dotarło więc 85 sprawnych samolotów F-1 oraz jeszcze 12 maszyn, które przewieziono statkiem (nie były zdolne do lotu).

Przy pomocy służb technicznych Bialeńskich Sił Powietrznych dokonano przeglądu przybyłych samolotów i wybrano 72 maszyny o najdłuższych resursach. Pozostałe 13 przybyłych lotem oraz 9 z dwunastki przetransportowanej statkiem skierowano do remontu (3 uznano za niezdatne do remontu). Z najsprawniejszych 72 maszyn F-1 utworzono 1. Skrzydło Myśliwsko-Rozpoznawcze BSZ.

1. Skrzydło Myśliwsko-Rozpoznawcze BSZ.

11 Eskadra Myśliwska - 14 samolotów F-1A (12 operacyjnych i 2 rezerwowe) oraz 4 samoloty F-1B.
12 Eskadra Myśliwska - 14 samolotów F-1A (12 operacyjnych i 2 rezerwowe) oraz 4 samoloty F-1B.
13 Eskadra myśliwska - 14 samolotów F-1A (12 operacyjnych i 2 rezerwowe) oraz 4 samoloty F-1B.
14 Eskadra Rozpoznawcza -  14 samolotów RF-1A (12 operacyjnych i 2 rezerwowe) oraz 4 samoloty F-1B.

Łącznie Skrzydło posiada:

- 42 jednomiejscowe samoloty myśliwskie F-1A

[attachimg=1]

- 16 dwumiejscowych samolotów szkolno-bojowych F-1B

[attachimg=2]

- 14 samolotów jednomiejscowych samolotów myśliwsko-rozpoznawczych RF-1A

[attachimg=3]

Dodatkowo forma RAT przekazała samolot typu C-2L, który został wyprodukowany dla FB, ale niedostarczony wskutek politycznego rozłamu i wycofania firmy RAT z FB na skutek działań spółki Grutin-Aykm.

W skład 1. SMR wchodzi więc również samolot transportowy C-2L.

[attachimg=4]

11 i 12 Eskadra została umieszczona na lotnisku 2 BSP koło Garbowa (NBGA), natomiast 13 i 14 Eskadra została umieszczona w 6 BSP koło miejscowości Zielony Krzyż (NBZK) - lokalizacja została wybrana ze względu na stacjonowanie w tych bazach 33 i 34 Eskadry Obrony Powietrznej oraz 43 Eskadry Rozpoznawczej używających również samolotów F-1, co ułatwi eksploatację maszyn brodryjskich do czasu pełnego obudowania ich służb techniczno-lotniczych.
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości