Zebranie Komisji ds. Statystyk
#21
Zmiana składu Przedstawicielstwa Królestwa Hasselandu: Piotr Paweł de Zaym oraz Piotr Laging.
Eddard Noqtern - Król-Senior Królestwa Hasselandu, IX Prezydent Republiki Bialeńskiej
Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób.
#22
(09.01.2015, 20:45:56)Krzysztof Hans link napisał(a): Mam pytanie a mianowicie czy lista członków komisji jest zamknięta - jeżeli można chciałbym zgłosić siebie zostawiając ewentualną lukę dla mojego v-brata czyli Prezydenta Trizondalu.

Ekscelencjo!

Pozwolę sobie zacytować regulamin Komisji ds. Statystyki:

"W skład komisji wchodzi 1-2 przedstawicieli zainteresowanych państw członkowskich, powołanych przez te państwa oraz inne osoby, przyjęte przez Komisję większością głosów."

Innymi słowy: jeśli obecni członkowie komisji podejmą taką decyzję to nic nie stoi na przeszkodzie aby przyjąć nowego członka.
#23
Rozumiem i w takim razie oddaje się pod waszą decyzje  ;D
(-) Krzysztof Hans van der Ice
- Sekretarz ds. Rozwoju Kultury w Trizondalu
- Pomysłodawca Our Sound i organizator jego I oraz IX edycji
#24
Chciałbym przypomnieć o głosowaniu w sprawie wybory przewodniczącego. Potrwa ono do wieczora.
Głosu nie oddali jeszcze:
Konstanty Jerzy Michalski,
Kazimierz Sabatowski,
Piotr de Zaym,
oraz Piotr Laging.
N.N
#25
JE Kristian Iversen został Przewodniczącym Komisji ds. Statystyk. Serdecznie gratuluję i proszę o rozpoczęcie działań.
Równocześnie ubolewam nad faktem, iż nie wszyscy zdążyli oddać głos.
N.N
#26
Wasze Ekscelencje,

[justify]dziękuję za zaufanie dla mej persony. Chciałbym rozpocząć działania jak najszybciej, w związku z czym należy przejść do konkretów. De facto członkami Sojuszu są: Brodria, Hasseland oraz Bialenia. Co do Brodrii, mam pewien dylemat. Mianowicie - łączyć wykresy obu tych organizmów państwowych, czy na razie traktować je oddzielnie mimo wspólnej reprezentacji na Szczycie? Również miałem dylemat co do Azymutii... bo w zasadzie nie ma tam z czego robić wykresów, gdyż aktywność zamarła. A więc, proponuję następujące wykresy:
  1. Liczby obywateli
  2. Procentowej zmiany liczby obywateli
O resztę prosiłbym zgłaszanie Członków komisji, gdyż mogę czasem nie mieć dostatecznego rozeznania. Wiem, że w Brodrii wybory odbywają się mniej więcej jak w Bialenii, toteż będą i wykresy wyborów do Dumy, na prezydenta oraz frekwencji w obu wyborach, lecz co do Hasselandu pewien nie jestem.[/justify]
(–) Kristian Arped
#27
WE Przewodniczący,
Teraz powinien WE powołać Wiceprzewodniczącego Komisji ds. Statystyk.

Co do statystyk, to proponuję też zrobić statystyki dot. liczby postów i miesięcznego wzrostu tej liczby (nie wszystkie kraje mają takie jawne statystyki, jak Bialenia, czy chociażby Rotria, gdzie podsumowujemy każdy dzień). Często to nawet ważniejsze od liczby obywateli, którzy w niektórych krajach są trzymani na liście strasznie duży czas pomimo faktycznej nieaktywności, a często nawet głosują w wyborach, bo ich ktoś do tej czynności mobilizuje całymi miesiącami lub latami.
N.N
#28
(11.01.2015, 17:33:04)AndrzejSwarzewski link napisał(a): WE Przewodniczący,
Teraz powinien WE powołać Wiceprzewodniczącego Komisji ds. Statystyk.

Dziękuję WE za przypomnienie. A więc, powołuję na stanowisko Wiceprzewodniczącego Komisji ds. Statystyk JE Piotra de Zayma.

(11.01.2015, 17:33:04)AndrzejSwarzewski link napisał(a): Co do statystyk, to proponuję też zrobić statystyki dot. liczby postów i miesięcznego wzrostu tej liczby (nie wszystkie kraje mają takie jawne statystyki, jak Bialenia, czy chociażby Rotria, gdzie podsumowujemy każdy dzień). Często to nawet ważniejsze od liczby obywateli, którzy w niektórych krajach są trzymani na liście strasznie duży czas pomimo faktycznej nieaktywności, a często nawet głosują w wyborach, bo ich ktoś do tej czynności mobilizuje całymi miesiącami lub latami.

[justify]Pytanie jednak - jak to zrobić. Wymagałoby to chyba współpracy z administratorami poszczególnych forów. Chciałbym zaznaczyć, iż przykład podany przez WE jest bardzo trafny. To aktywność obywateli a nie ich ilość winna być wskaźnikiem szeroko rozumianej wielkości mikronacji.[/justify]
(–) Kristian Arped
#29
No zbierzmy aktualną liczbę postów z interesujących nas mikronacji (proponuję państwa Sojuszu i największe mikronacje spoza niego, ale Komisja ds. Statystyk sama zdecyduje, jakie kraje będzie obserwować), zapiszmy to (choćby w Excelu) i co miesiąc sprawdzajmy ile postów przybyły.
(liczba postów 11 lutego)-(liczba postów 11 styczna)=(liczba nowych postów pomiędzy 11 stycznia, a 11 lutego).
I będzie można robić ładne wykresy. Wink
N.N
#30
Dziękuję za nominację - w weekendy jestem znacznie mniej aktywny, proszę na mnie liczyć od jutra...
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.
#31
Ekscelencje!

(11.01.2015, 13:31:38)Kristian Iversen link napisał(a): De facto członkami Sojuszu są: Brodria, Hasseland oraz Bialenia. Co do Brodrii, mam pewien dylemat. Mianowicie - łączyć wykresy obu tych organizmów państwowych, czy na razie traktować je oddzielnie mimo wspólnej reprezentacji na Szczycie?

W "realu" z tego co zaobserwowałem w takich sytuacjach zwykle wybierana jest druga opcja (traktowanie oddzielnie). Na przykład Korea Północna i Korea Południowa. Co więcej - czasem dotyczy to nawet jednego państwa gdy jakaś jego część "mocno" (np ustrojowo) się różni od reszty. Na przykład Hong Kong bardzo często jest ujmowany oddzielnie, jakby był państwem mimo że jest integralną częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Jeśli ktoś by chciał koniecznie znać sumaryczny wynik całej Brodrii to spokojnie je sobie wyliczy poprzez sumowanie dwóch wartości.

Cytat: Również miałem dylemat co do Azymutii... bo w zasadzie nie ma tam z czego robić wykresów, gdyż aktywność zamarła.
Można wpisać zero.

(11.01.2015, 17:33:04)AndrzejSwarzewski link napisał(a): Co do statystyk, to proponuję też zrobić statystyki dot. liczby postów i miesięcznego wzrostu tej liczby (nie wszystkie kraje mają takie jawne statystyki, jak Bialenia, czy chociażby Rotria, gdzie podsumowujemy każdy dzień). Często to nawet ważniejsze od liczby obywateli, którzy w niektórych krajach są trzymani na liście strasznie duży czas pomimo faktycznej nieaktywności, a często nawet głosują w wyborach, bo ich ktoś do tej czynności mobilizuje całymi miesiącami lub latami.

Zamierzałem właśnie z tym samym wnioskiem odnośnie liczby postów się zgłosić ale WE mnie uprzedził.

A co do liczby obywateli i różnych standardów w różnych państwach. Jeśli mikronacja nie jest zbyt liczna to komisja może dokonać "ręcznej" weryfikacji sprawdzając czy "aktywni" obywatele rzeczywiście są aktywni. W mikronacjach kilku-kilkunastoosobowych to nie powinno być problemem.

I jest jeszcze kwestia członkostwa JE Krzysztofa Hansa. Chciałbym wnieść wniosek aby poddać to pod głosowanie.

I dodatkowo chciałbym podnieść kwestię techniczną: Komisja w mojej opinii powinna dane publikować nie tylko w formie wykresów ale też "tabel" - to jest prostego zestawienia typu:
Aktywni obywatele:
Mikronacja X: 5
Mikronacja Y: 10
etc.
#32
Ekscelencje,

(12.01.2015, 03:44:56)Tomasz Anter link napisał(a): I dodatkowo chciałbym podnieść kwestię techniczną: Komisja w mojej opinii powinna dane publikować nie tylko w formie wykresów ale też "tabel" - to jest prostego zestawienia typu:
Aktywni obywatele:
Mikronacja X: 5
Mikronacja Y: 10
etc.

[justify]Ewentualnie można publikować w formacie arkusza kalkulacyjnego. Niemniej jednak przekonwertowanie tabeli na plik graficzny (nie mylić z wykresem) lub podanie jej w wersji surowej nie jest problemem.[/justify]

(12.01.2015, 03:44:56)Tomasz Anter link napisał(a): I jest jeszcze kwestia członkostwa JE Krzysztofa Hansa. Chciałbym wnieść wniosek aby poddać to pod głosowanie.

[justify]Dziękuję za przypomnienie. Rozpoczyna się więc głosowanie nad przystąpieniem JE Krzysztofa Hansa do Komisji ds. Statystyk przy Sojuszu. Po zakończeniu głosowania, które trwać będzie dwie doby od tego momentu, dyskusja będzie kontynuowana. Jeżeli chodzi o mnie, głosuję za przyjęciem. [/justify]
(–) Kristian Arped
#33
Za
#34
Za przyjęciem.

Pragnę spytać się JE Przewodniczącego, czy zbierać już dane?
/-/ Konstanty Jerzy wielki kniaź Michalski
Immanuel Kartografii Tamostosowanej
Rednacz Gazety Bialeńskiej
#35
(12.01.2015, 16:06:05)Konstanty Jerzy Michalski link napisał(a): Pragnę spytać się JE Przewodniczącego, czy zbierać już dane?

Wasza Ekscelencjo,

jak najbardziej. Również przedstawicieli Królestwa Hasselandu oraz Brodrii prosiłbym o zbieranie danych dot. własnych państw.
(–) Kristian Arped
#36
Ekscelencje!
Ja przed rozpoczęciem zbierania danych proponuję ustalić zestaw reguł określających jakie dane i w jakim trybie będą zbierane. Moje propozycje zasad:

1.Zbierane są dane z państw członkowskich sojuszu. Inne państwa mogą zostać objęte statystykami jeśli taką decyzję podejmie komisja.
2.Zbierane są następujące dane:
a)Ilość aktywnych obywateli w danym miesiącu
b)Ilość postów na forum mikronacji jakie zostały wysłane w danym miesiącu.
3.Dane są zbierane w trybie comiesięcznym.
4.Komisja co miesiąc publikuje tabele z aktualnymi danymi za dany miesiąc.
5.Na podstawie tabel przygotowywane są wykresy i raport przedstawiany Radzie Sojuszu i opinii publicznej.Komisja wylicza dodatkowe dane jak zmiana w stosunku miesięcznym.
6.Dane tabelaryczne są przechowywane przez Komisję na publicznym forum celem umożliwienia każdemu zainteresowanemu samodzielnej analizy.

W mojej opinii komisja powinna starać się (możliwie najlepiej) działać jak realne organy statystyczne.
#37
Podoba mi się propozycja Waszej Ekscelencji.
Konkretnego dnia (choćby dziś) musimy zebrać dane z interesujących nas mikronacji i podać je do wiadomości, żeby potem nie było podejrzeń o fałszowanie. Dokładnie za miesiąc poinformujemy społeczność międzynarodową o tym, ile postów przybyło oraz jaka zmiana zaszła w liczbie obywateli.

Sądzę, że im więcej państw obejmiemy badaniem, tym lepiej. Raport "Kuriera" cieszy się dużą popularnością i dobrą opinią. Jeśli my również podeszlibyśmy do sprawy uczciwie, to też moglibyśmy się cieszyć poważaniem naszego organu.
N.N
#38
Proponuję ustalic jakiś konkretny dzień, z łatwą do zapamiętania datą - np. 15 stycznia pomiędzy 15.00 i 18.00, bo i godzina może być ważna. A potem 15 lutego... i tak dalej...
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.
#39
Spoko. Jakby nikt z Komisji nie miał czasu, to nawet ja mogę to zrobić. Z tym, że w czwartek o piętnastej to chyba jeszcze będę w szkole.
N.N
#40
Oddano tylko 3 głosy za, w związku z czym JE Krzysztof Hans zostaje przyjęty do Komisji ds. Statystyk. Gratuluję! Zaniepokoiła mnie trochę niska frekwencja na głosowaniu (50%).
(–) Kristian Arped
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości