Zamek Prezydenta Republiki Bialeńskiej
#1
Zamek Prezydenta Republiki Bialeńskiej nad Jeziorem Świętocyrylskim to wypoczynkowa rezydencja prezydentów Republiki Bialeńskiej. Zamek znajduje się na północno-zachodnim brzegu Jeziora Świętocyrylskiego, największego jeziora w Bialenii.
[Obrazek: zamek-w-rzucewie-architektura-127598-large.jpg]

Zamek został zbudowany w 1703 roku przez jeziorańskiego margrabiego, pułkownika Mariana von Apfelbaum. Zamek pełnił funkcję reprezentacyjną regionu jeziorańskiego oraz Pułku Jazdy Nadbrzeżnej. Do 1897 roku należał do rodziny von Apfelbaumów. Został kilkukrotnie przebudowywany, by swój ostateczny wygląd uzyskać w 1893 roku, 190 lat po budowie. W 1786 roku utworzono Bibliotekę Narodową, która funkcjonowała do Wielkiej Wojny Mikronacyjnej i ponownie od 2012 roku.
Po 1897 roku Zamek stał się własnością Kościoła Rotriokatolickiego, w latach 1905-1940 pełnił rolę siedziby Kurii Jeziorańskiej. W tym czasie w Zamku działało Bialeńskiej Seminarium Duchowne.
W 1940 roku Zamek znalazł się pod zarządami scholandzkiego podpułkownika von Klausa, który zarządzał nim do wyzwolenia przez partyzantkę bialeńską. Przez cały okres scholandzkiej okupacji w Zamku urzędował biskup jeziorański, wszyscy służący również zachowali pracę.
Po Wielkiej Wojnie Mikronacyjnej Zamek nad Jeziorem Świętocyrylskim został za półdarmo sprzedany młodemu majorowi, bohaterowi wojennemu Konradowi Kozłowskiemu, który mieszkał w nim aż do śmierci w 1994 roku, podtrzymując historyczne tradycje zamku.
Jako, że późniejszy generał nie miał rodziny, zamek został zarządzany przez samorządowców. Przez ten czas uległ dewastacji i częściowemu rozgrabieniu. Po ustanowieniu Dżamahiriji zamek dostał się pod władanie nowych władz, które odbudowały go i w maju 2012 roku przeznaczyły dla głowy państwa.
N.N
Odpowiedz
#2
Zamek Trochę mały (mój w NUPIA większy).
(-) Baltazar Aleksander Dostojewski - Swarzewski
Odpowiedz
#3
Cytat:Zamek Trochę mały (mój w NUPIA większy).
Mi tam się ten Zamek podoba i chętnie tam spędzę weekend (przy okazji będę miał blisko do baz wojskowych, żeby skontrolować). Moglibyśmy zbudować olbrzymi zamek, ale po co niepotrzebny przepych. Wink
N.N
Odpowiedz
#4
A no w tym tez racja jest (ja w NUPIA mam tez blisko Szpitala Zamek Letni).

Nie chciałem przechodzić do tonu "twarda ręka prawa", ale jestem do tego zmuszony.
Po raz ostatni upraszam o kropki i wielkie litery, od następnego razu będę za ich brak wlepiał grzywny.
~ Maciej Kamiński, Prezes Policji Krajowej
(-) Baltazar Aleksander Dostojewski - Swarzewski
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości