Andrzej Swarzewski- prezentacja kandydatury (parlamentarne 02.15)
#1
Chciałbym spróbować swoich sił w Parlamencie RB XI Kadencji. Nie zasiadałem w ławach parlamentarnych od wielu miesięcy i nigdy jako nie-prezydent. 

Zapewniam aktywność w debatach oraz regularne branie udziału w głosowaniach. Uważam za niedopuszczalne, aby lekceważyć zasiadanie w najwyższym organie przedstawicielskim poprzez przeciągające się, nieusprawiedliwione nieobecności.

Do Parlamentu kandyduję z listy Stronnictwo Rojalistyczno-Konserwatywne. Nie będę jednak dążył do transformacji ustroju w monarchię. Będę starał się o jak najszerszą współpracę pomiędzy władzą ustawodawczą, a wykonawczą.

Jako parlamentarzysta będę starał się wprowadzić w życie kilka istotnych zmian:
a) Przedłużenie kadencji prezydenta do 12 tygodni i skrócenie kadencji parlamentu do 6 tygodni.
Aktywna scena polityczna jest niewątpliwie ważnym elementem mikronacji, zwłaszcza w przypadku tak rozpolitykowanego kraju, jak Bialenia. Jednakże filar władzy nie może się co chwilę zmieniać, stąd też dłuższa kadencja prezydenta (a więc i całej władzy wykonawczej). A niezwykle interesujące polityczne gierki i emocjonujące dyskusje miałyby miejsce w czasie częstszych wyborów parlamentarnych.
b) Utworzenie 3-osobowego Senatu, który miałby prawo zawetowania ustaw parlamentarnych (na tych samych zasadach, co prezydent). W skład Senatu wchodziłyby osoby wybrane przez prezydenta według ścisłych zasad, którego dotyczyłyby długości posiadania obywatelstwa, tytułu szlacheckiego oraz aktywności.
c) Wprowadzenie dodatkowego głosu dla wyższej szlachty (od hrabiego) spełniającej wymagania aktywnościowe w wyborach prezydenckich.
d) Wpisanie do konstytucji możliwości powołania nadzwyczajnego urzędu zbliżonego do rzymskiego urzędu dyktatora (moglibyśmy użyć bardziej klimatycznego tytułu). Urzędnik ten byłby powoływany przez całość Senatu oraz co najmniej 3/4 Parlamentu w przypadku ciężkiego kryzysu. Mógłby zostać odwołany w sposób identyczny do tego, w jaki może zostać powołany lub- w przypadku określenia czasu jego kadencji- po minięciu określonego czasu. Miałby prawo do wydawania dekretów z mocą ustawy oraz weta bezwzględnego w stosunku do ustaw parlamentu.
Dyktator ten byłby głową państwa, więc wraz z jego wyborem kończyłaby się kadencja prezydenta. On sam mógłby nosić tytuł prezydenta.
e) Wprowadzenie możliwości wydalania cudzoziemców (nie-obywateli) przez Prezydenta oraz odbierania obywatelstwa przez 3/4 Parlamentu oraz całość Senatu.

SILNA REPUBLIKA GWARANTEM PRZETRWANIA REPUBLIKANIZMU!

ANDRZEJ SWARZEWSKI DO PARLAMENTU.
N.N
Odpowiedz
#2
To jest właśnie porządny kandydat! Panie Andrzeju ma pan mój głos!  Wink
Odpowiedz
#3
(22.02.2015, 11:30:55)AndrzejSwarzewski link napisał(a): dyktatora (moglibyśmy użyć bardziej klimatycznego tytułu)
Führera?
Polyna V.
Odpowiedz
#4
Albo Wakuu.  Smile)
N.N
Odpowiedz
#5
Cytat:c) Wprowadzenie dodatkowego głosu dla wyższej szlachty (od hrabiego) spełniającej wymagania aktywnościowe w wyborach prezydenckich.

Cenzus znoszący równość wszystkich obywateli jak nic. A kto walczył o równość dla jednostek? Czy to Andrzej Swarzewski czy się mylę?

Cytat:b) Utworzenie 3-osobowego Senatu, który miałby prawo zawetowania ustaw parlamentarnych

Nie lepiej przeprowadzić reformę obecnych instytucji, a potem dokładać kolejne? Obecnie panuje taki nieład, że ja sam nie potrafię wymienić ośrodki władzy wykonawczej w Bialenii, gdyż zarządzenia i dekrety nakładają się z kadencji na kadencję [prezydenckich].

Cytat:Przedłużenie kadencji prezydenta do 12 tygodni i skrócenie kadencji parlamentu do 6 tygodni.

Kadencję prezydenta można przedłużyć jak najbardziej, ale kadencja parlamentu moim zdaniem obecnie jest okresem optymalnym.

dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#6
Cytat:Cenzus znoszący równość wszystkich obywateli jak nic. A kto walczył o równość dla jednostek? Czy to Andrzej Swarzewski czy się mylę?
Ja widzę to inaczej. I tak są osoby dysponujące większą ilością głosów. Są to osoby, które na wybory zwołują swoich nieaktywnych znajomych, którzy głosują tak, jak im się powie (i namawiający i namawiani działają zapewne w dobrej wierze, ale tu nie o to chodzi). Sprawiedliwiej byłoby, gdyby dodatkowym głosem dysponowały osoby najbardziej zasłużone (13 osób ma tytuł hrabiego lub wyższy; nie wszyscy są aktywni) i jednocześnie aktywnym.
Ale oczywiście ma to też związek z moją obecną przynależnością polityczną (co jest robione dla narracji) i chęcią aktywizacji demokratów do dyskusji.
Cytat:Nie lepiej przeprowadzić reformę obecnych instytucji, a potem dokładać kolejne? Obecnie panuje taki nieład, że ja sam nie potrafię wymienić ośrodki władzy wykonawczej w Bialenii, gdyż zarządzenia i dekrety nakładają się z kadencji na kadencję [prezydenckich].
Dekretów u nas nie ma, a jakie zarządzenia nakładają się na siebie? Możliwe, że tak jest, ale w tej chwili po 9 lekcjach nie ogarniam, o co może chodzić. Wink
A ośrodkiem władzy wykonawczej jest Prezydent, który na własny użytek powołuje całkowicie zależy od siebie rząd. I niezbyt wiem, jak można to sensownie zreformować (no poza łączeniem parlamentu z rządem, ale nikt głośno tego na forum nie powiedział, więc trudno mi się odnieść).
Cytat:Kadencję prezydenta można przedłużyć jak najbardziej, ale kadencja parlamentu moim zdaniem obecnie jest okresem optymalnym.
9 tygodni to w mikronacjach dość długi czas. W Bialenii często zmienia się skład osobowy, więc po tylu tygodniach parlament reprezentuje nie to samo społeczeństwo. No i jak są wybory parlamentarne, to jest ciekawiej. A im częściej jest ciekawie, tym lepiej.  Big Grin
N.N
Odpowiedz
#7
Daruj sobie wreszcie te dziwne insynuacje dotyczące mało aktywnych osób. 8)
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
#8
Serdecznie dziękuję za poparcie! Smile
Uzyskałem 7 głosów z 11. Nikt nie otrzymał więcej, a tyle samo jedynie mój partyjny kolega Adam Aleksander Dostojewski von Vincis. Serdecznie dziękuję za poparcie.
Republika potrzebuje poważnych zmian, jednakże jeśli chcemy osiągnąć cel, to za reformami prawa musi iść reforma myślenia. Siłą woli udało nam się stworzyć stabilne państwo, przez całkiem spory czas będące trzecią siłą Pollinu, przez pewne okresy aktywnością przewyższające wszystkie pozostałe. I tylko siłą woli oraz wynikającą z niej pracą możemy się utrzymać. Jesteśmy już w drugiej połowie 16 miesiąca istnienia. Mikronacja do której często jesteśmy porównywani, Republika Victorii, w 16 miesiącu przekształciła się w monarchię, co pozwoliła państwu przetrwać jeszcze 5 miesięcy. Nie postuluję wprowadzenia monarchii w Bialenii, ponieważ republikanizm jest jedną z naszych głównych cech, jednakże musi dojść do pewnych przeobrażeń, dodania czegoś do naszej republiki. Stąd też pomysł na REPUBLIKĘ Z PLUSEM, o której szerzej opowiem już wkrótce w Parlamencie, po wyborze Marszałka i rozpoczęciu prac.
N.N
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości