Obrady Komisji Edukacji Narodowej
#1
[justify]Szanowni,

zgodnie z rozporządzeniem przeze mnie dzisiaj wydanym, rozpoczynam prace Komisji Edukacji Narodowej, której zadaniem, w pierwszej kolejności, będzie zredagowanie krótkich podręczników, lub podręcznika, dla przyszłych uczniów liceum. W przyszłości również naszym obowiązkiem będzie przeprowadzanie konkursów na dyrektora tegoż liceum, jednakże jest to odległa, mam nadzieję, że nie nazbyt, przyszłość. We wstępie chciałbym przypomnieć, iż członkami komisji mogą być członkowie rządu oraz obywatele bialeńscy, posiadający tytuł naukowy. Serdecznie zapraszam do wstępowania weń oraz aktywnego udziału w jej obradach. Stwórzmy wspólnie coś wyjątkowego, co pozwoli młodym Bialeńczykom poznać naszą Republikę!

Nasze obrady chciałbym zacząć od dyskusji na podstawowe pytania, które – wydaje mi się – są niezbędne do prawidłowego redagowania podręczników. Jednakże zanim je przedstawię, chciałbym zaznaczyć elementy, będące według mnie nieodzownymi komponentami bialeńskich podręczników. Są nimi: historia internetowa, podstawowa geografia bialeńska – znajomość miast „większych”, krótka historia polityczna – znaczące partie w przeszłości etc., znajomość prawa w zakresie podstawowym oraz sport w Republice. Modułami, o które chciałbym zapytać, są:
1. Historia przedinternetowa Republiki,
2. Geografia mikronacyjna – państwa i stolice,
3. Znajomość życiorysów Ojców Założycieli,
4. Historia internetowa protoplastów Republiki Bialeńskiej.
Jeżeli drodzy członkowie będą mieli jeszcze jakieś propozycje, proszę śmiało pisać. Przechodząc do przedstawienia mojej opinii: zagadnienia przeze mnie wymienione nie powinny być elementami podręczników w zakresie podstawowym, jednakowo winny być one dostępne dla chcących się uczyć dalej i poszerzać swe horyzonty. Dlatego też proponuję podzielenie wszystkiego na dwa podręczniki: pierwszy, obejmujący zakres podstawowy – rzeczy wymienione przeze mnie w akapicie oraz drugi, mieszczący sferę rozszerzoną – punkty wyliczone przeze mnie.

Dla chętnych: jeżeli spełnia się wymogi, wystarczy napisać w tym wątku, a będzie się w skład komisji zaliczonym.

Serdecznie zapraszam do dyskusji. Smile[/justify]
(–) Kristian Arped
Odpowiedz
#2
Nie chcę wejść w Skład Komisji ale mam pomysł co do Uniwersytetu i Liceum(które ma ponoć powstać). Za zdanie matury w Liceum od razu w razie chęci bycia kandydatem na prezydenta ma się 1 podpis od Liceum. Za ukończenie Uniwersytetu na kierunku Geopolitycznym dostaje się 1 podpis.
Następny podpis to formalność.
(-)Fiodor Swirydiuk, Antyludzki rak, Wielki Książe Noklezji, najstarszy żyjący mieszkaniec Noklezji;
[Obrazek: rw3vMjB]
Odpowiedz
#3
Ja mógłbym zrobić część o historii przedinternetowej, tylko potrzeba ustalić, jaka (najważniejsza) część owej historii idzie do podręcznika podstawowego, a jaka do rozszerzonego.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
#4
No więc sytuacja z historią przedinternetową wygląda tak, że razem z Maciejem uznaliśmy, iż najpierw należy całą historię obgadać i to w najdrobniejszych szczegółach, wiadomo - z technicznymi nazwami, lecz nikt nie chciałby bialFenicjan czy bialHetytów. Smile Zrobienie szkicu historii, a taki potrzebny byłby do podręcznika, w którym niektóre kwestie rozwinęłoby się, wprowadziło mapy etc. to około tygodnia ciężkiej pracy, aczkolwiek we dwójkę (ja i Maciej) jest to do zrobienia, moglibyśmy nawet zredagować cały podręcznik, aczkolwiek nie wiem czy byłoby to zgodne z założeniami KENu.

Co do kwestii geografii i historii internetowej protoplastów RB jestem za, aczkolwiek co do trzeciego punktu pozwolę się wstrzymać. Wink
/-/ Konstanty Jerzy wielki kniaź Michalski
Immanuel Kartografii Tamostosowanej
Rednacz Gazety Bialeńskiej
Odpowiedz
#5
Geografia szczególnie geopolityka powinna być bardzo ważna w naszym liceum, postaram się przygotować w najbliższym czasie wstępną wersje podręcznika z którego młodzi adepci mikronacyjności mogli by się uczyć o otaczającym ich świecie!
Całość miała by kształt zbliżony do Skarbu Kibica Ligii (czyli tez prezentacja w drivie, mapki, obrazki etc. aczkolwiek o większej objętości uwzględniającej zarówno historię jak i obecną sytuację kraju.
[i]Maria von Primisz
[Obrazek: DGS1nKB.png]
II Prezydent Republiki Bialenii
Premier IV i V Kadencji    Poseł IV, V i VI, VII, IX Kadencji
Trener Galacticos Wolnograd, najbardziej utytułowanego klubu sportowego w Republice
Odpowiedz
#6
Dodaj tam tereny sporne w mikroświecie.
(-)Fiodor Swirydiuk, Antyludzki rak, Wielki Książe Noklezji, najstarszy żyjący mieszkaniec Noklezji;
[Obrazek: rw3vMjB]
Odpowiedz
#7
Ja bym szukał wspólnych przodków Bialeńczyków z Victami. Smile)
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#8
Fiodorze,

modyfikacją istniejących przepisów nie trudzi się niniejsza komisja, lecz grono parlamentarne. Proponuję do nich skierować tę prośbę. Pouczam również, że jako iż nie należysz do grupy obywateli Bialeńskich, mogących zabierać tutaj głos, proszę tego więcej nie robić. Naprawdę nie w moim interesie jest usuwanie postów.

Macieju,

tak jak napisałem w moim poście – wydaje mi się, że historia przedinternetowa powinna trafić tylko do podręczników z zakresu rozszerzonego.

Mario,

wolałbym jednak, by dane dotarły do mnie w formie "surowej".

Podsumowawszy sytuację (póki co, biorę pod uwagę tylko zakres podstawowy), rozdzielenie prac wygląda następująco:
Geografia Republiki Bialeńskiej – Maria von Primisz,
Historia internetowa – vacat,
Historia polityczna – vacat,
Prawo podstawowe, ustrój etc. – vacat,
Sport – vacat.

Zakres rozszerzony:
Historia przedinternetowa – Maciej i Konstanty,
Geografia – Maria von Primisz,
Historia internetowa protoplastów – Konstanty Jerzy Michalski.

Konstanty,

poruszyłeś kwestię trzeciego punktu. Tak żartobliwie spytam: boisz się prześwietlenia swojej przeszłości? Big Grin
(–) Kristian Arped
Odpowiedz
#9
Eee a gdzie napsiałam że chce się zająć geografią wyspy?
I jakie to maja byc dane i w jakiej formie surowej?
[i]Maria von Primisz
[Obrazek: DGS1nKB.png]
II Prezydent Republiki Bialenii
Premier IV i V Kadencji    Poseł IV, V i VI, VII, IX Kadencji
Trener Galacticos Wolnograd, najbardziej utytułowanego klubu sportowego w Republice
Odpowiedz
#10
Cytat:Geografia szczególnie geopolityka powinna być bardzo ważna w naszym liceum, postaram się przygotować w najbliższym czasie wstępną wersje podręcznika z którego młodzi adepci mikronacyjności mogli by się uczyć o otaczającym ich świecie!
[justify]Wydawało mi się, że odnosisz się też go geografii Bialenii. W końcu ona też nas otacza. Big Grin A co do drugiego pytania, po prostu chyba lepiej będzie wydać to w formie PDF-u, nie zaś prezentacji. Forma surowa to po prostu dokument tekstowy. W końcu te programy właśnie do czegoś takiego zostały stworzone. Big Grin[/justify]
(–) Kristian Arped
Odpowiedz
#11
(02.07.2015, 10:14:10)Kristian Iversen link napisał(a): [justify]Wydawało mi się, że odnosisz się też go geografii Bialenii. W końcu ona też nas otacza. Big Grin A co do drugiego pytania, po prostu chyba lepiej będzie wydać to w formie PDF-u, nie zaś prezentacji. Forma surowa to po prostu dokument tekstowy. W końcu te programy właśnie do czegoś takiego zostały stworzone. Big Grin[/justify]
O Bialenii jak się trochę doszkolę też coś można zrobić, a co do surowości formy to forma tekstowa jest mało atrakcyjna, mam wrażenie ze uda ilość map, zdjęć etc mogła by przyciągnąć potencjalnego ucznia bardziej niż sam tekst (czytaj Nowa Era jest fajniejsza niż WSiP Wink )
[i]Maria von Primisz
[Obrazek: DGS1nKB.png]
II Prezydent Republiki Bialenii
Premier IV i V Kadencji    Poseł IV, V i VI, VII, IX Kadencji
Trener Galacticos Wolnograd, najbardziej utytułowanego klubu sportowego w Republice
Odpowiedz
#12
(02.07.2015, 12:27:06)MvP link napisał(a): O Bialenii jak się trochę doszkolę też coś można zrobić, a co do surowości formy to forma tekstowa jest mało atrakcyjna, mam wrażenie ze uda ilość map, zdjęć etc mogła by przyciągnąć potencjalnego ucznia bardziej niż sam tekst (czytaj Nowa Era jest fajniejsza niż WSiP Wink )
Przecież jedno nie wyklucza drugiego. Big Grin To (świetne swoją drogą) wydaje gazety też było robione w MS Wordzie, czy innym programie do obróbki tekstowej. Tongue
(–) Kristian Arped
Odpowiedz
#13
(02.07.2015, 12:37:03)Kristian Iversen link napisał(a): Przecież jedno nie wyklucza drugiego. Big Grin To (świetne swoją drogą) wydaje gazety też było robione w MS Wordzie, czy innym programie do obróbki tekstowej. Tongue
Ale ja nie jestem takim magikiem Worda Sad A forma PowerPointa daje mi duzo wygodniejsze mozliwości rozlokowywania wszystkiego na stronie jako osobne bloki
[i]Maria von Primisz
[Obrazek: DGS1nKB.png]
II Prezydent Republiki Bialenii
Premier IV i V Kadencji    Poseł IV, V i VI, VII, IX Kadencji
Trener Galacticos Wolnograd, najbardziej utytułowanego klubu sportowego w Republice
Odpowiedz
#14
[justify]No to pora, bym się zabrał do roboty. Myślę, że nasze prace powinny być jawne, coby obywatele byli pewni, że rząd nie próżnuje. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy się zająć tutaj kolektywnie jest historia przedinternetowa. Proponuję podzielić ją na "epoki" następująco:
1. Początki – od utworzenia Republiki Bialeńskiej do rozwiązania Komitetu Założycielskiego,
2. Epoka Swarzewskiego – od rozpisania wyborów do Parlamentu Republiki Bialeńskiej I kadencji, wyboru przezeń Andrzeja Swarzewskiego na prezydenta, aż do jego przegranej w wyborach we wrześniu 2014 r.
3. Depresja poswarzystowska – nieaktywne prezydentury Martina von Primisza oraz Jana Kaniewskiego,
4. Odrodzenie – od ponownego objęcia przez Andrzeja Swarzewskiego prezydentury do przenosin na nowy hosting,
5. Epoka poprzenosinowa – od przenosin aż do teraz.
Zdaję sobie sprawę, że niektóre nazwy być może nie są zbyt trafne, więc jeżeli macie jakieś uwagi (a mam nadzieję, że macie) co do nazw, proszę pisać śmiało. Mam nadzieję natomiast, że ramy cezury czasowe przeze mnie nakreślone są odpowiednie. Zacznijmy więc od pierwszej epoki, od wypisania najważniejszych (nie można młodych truć wszystkimi szczególikami) weń wydarzeń w kolejności chronologicznej:
1. Powstanie Republiki Bialeńskiej – 15 listopada 2014 r.,
2. Nowa Ekonomia Mikronacyjna – 17 listopada 2014 r.,
3. Rozpoczęcie pisania Epopei – 26 listopada 2014 r.,
4. Rozwiązanie Komitetu Założycielskiego – 7 grudnia 2014 r.,
5. Ogłoszenie wyników wyborów do Parlamentu RB I kadencji – 9 grudnia 2014 r.
Zapraszam do dyskusji.[/justify]
(–) Kristian Arped
Odpowiedz
#15
Jawne, ok! Więc podaję link z możliwością tworzenia sugestii do historii przedinternetowej, zakresu rozszerzonego. Póki co, oczywiście, wersji surowej, no bo inaczej się nie da. Smile Zmieniamy wraz z Maciejem nieco ten początek historii, tak dla informacji.

https://docs.google.com/document/d/1bLkl...sp=sharing
/-/ Konstanty Jerzy wielki kniaź Michalski
Immanuel Kartografii Tamostosowanej
Rednacz Gazety Bialeńskiej
Odpowiedz
#16
A właśnie, miałem dzisiaj zabrać się za pisanie dalszej części, a nie rewolucję oglądać...
Meh.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
#17
Rozdział I – poczatki

[justify]1. Założenie państwa bialeńskiego:
Republika Bialeńska w obecnej formie powstała 15 listopada 2014 roku na wyspie Bialenia. Została założona przez dwóch ludzi – Andrzeja Swarzewskiego oraz Jana Kaniewskiego, a po krótkim czasie trafili do niej: Maciej Kamiński, Konstanty Jerzy Michalski oraz Abdullah Aykm. Tę piątkę zwykło się nazywać Ojcami Założycielami.

2. Początki gospodarki:
Zarysy NEM, czyli Nowej Ekonomii Mikronacyjnej, zostały stworzone 17 listopada 2014 r. przez jednego z założycieli – Jana Kaniewskiego. Przewidywały one między innymi brak waluty – zastąpienie go środkami wymiany. Charakteryzowała się ona również krytycznym podejściem do systemów gospodarczych opartych na skryptach informatycznych oraz maniakalną wręcz nienawiścią do inflacji i chęcią jej tępienia. Ideologia ta początkowo odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu się bialeńskiej gospodarki.

3. Epopeja:
Czyli najważniejszy bialeński utwór wciąż będący w trakcie pisania. Ukończone zostały tylko części pierwsza, druga i trzecia. Ideę pisania "najdłuższego wiersza" zapoczątkował Andrzej Swarzewski 26 listopada 2014 r.

4. Rozwiązanie KZ oraz pierwsze w historii wybory:
Komitet Założycielski, wydawszy uprzednio szereg ustaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania państwa, po czym uległ samorozwiązaniu. Umożliwiło to przeprowadzenie pierwszych w historii Bialenii wyborów, które odbywały się od 7 do 9 grudnia 2014 r., a które wygrała Ludowa Akcja Narodowa z poparciem 60% głosów. Drugi startujący komitet – Zjednoczona Platforma Bialeńska – uzyskał resztę, tj. 40% głosów. Mandaty z ramienia LAN uzyskali Andrzej Swarzewski, wkrótce wybrany przez Parlament Republiki Bialeńskiej I kadencji pierwszym Prezydentem Republiki Bialeńskiej, oraz Jan Kaniewski – przyszły minister gospodarki. Z ramienia ZPB mandat uzyskał Konstanty Jerzy Michalski.[/justify]

Oczywiście wszystko to zostanie ładnie sformatowane i tak dalej. Pytanie tylko – pominąłem coś ważnego? Myślę, że też nie warto przeładowywać informacjami. Tongue
(–) Kristian Arped
Odpowiedz
#18
Przerobiłbym pierwszy punkt na coś w stylu: "Trzech byłych działaczy Dżamahirriji Bengazijskiej i dwie nowe twarze w mikroświecie".
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
#19
Może też coś o sarmackiej przeszłości Kaniewskiego i Swarza? To jakbyniepatrzeć było (i jest) bardzo istotne dla naszej polityki międzynarodowej.
[i]Maria von Primisz
[Obrazek: DGS1nKB.png]
II Prezydent Republiki Bialenii
Premier IV i V Kadencji    Poseł IV, V i VI, VII, IX Kadencji
Trener Galacticos Wolnograd, najbardziej utytułowanego klubu sportowego w Republice
Odpowiedz
#20
(05.07.2015, 21:22:24)Maciej Kamiński link napisał(a): Przerobiłbym pierwszy punkt na coś w stylu: "Trzech byłych działaczy Dżamahirriji Bengazijskiej i dwie nowe twarze w mikroświecie".
A może: "Dwóch starych, trzech nowych"?

(05.07.2015, 21:45:26)MvP link napisał(a): Może też coś o sarmackiej przeszłości Kaniewskiego i Swarza? To jakbyniepatrzeć było (i jest) bardzo istotne dla naszej polityki międzynarodowej.
Owszem, ale nie ma większego sensu reklamować innej mikronacji. Sad
(–) Kristian Arped
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości