Kuria prokonsularna
#1
Obywatele Pryncypatu!

Nie ma co się oszukiwać że nasz samorząd działa bo nie działa.

Jednym z  najwidoczniejszych przejawów tego to brak (widocznej) aktywności kurii prokonsularnej. Instytucja ta przewidziana  jest ustawą o naszym samorządzie. Czy ten organ w ogóle został utworzony? Jaki jest jego aktualny skład?

Przewidziany ustawą skład kurii jest następujący:

Cytat:a) Pierwszy Prokonsul wybierany jest przez mieszkańców Pryncypatu Lahazydii w drodze wyborów.
b) Drugi Prokonsul mianowany jest przez Prezydenta Republiki Bialeńskiej.
c) Trzeci Prokonsul jest wybierany losowo spośród mieszkańców Pryncypatu Lahazydii przez Prezydenta Republiki Bialeńskiej.

Kto obecnie pełni te funkcje? Czy kuria prokonsularna nie powinna mieć własnego działu na forum z aktualnym składem i terminami upływu kadencji?
Odpowiedz
#2
Wielmożny,

jako, bądź co bądź, Princeps Lahazydii, poczuwam się do odpowiedzialności, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Primo, nie wydaje mi się, żeby brak działania jednej instytucji, zwłaszcza takiej, której zakres kompetencji ogranicza się do wyboru Princepsa raz na trzy miesiące, był powodem nieaktywności samorządu. Aktualnie każdy z mieszkańców może zabrać głos na obradach Conicullum Populis, zbierających się na rynku, choć póki co nikt nie skorzystał z tej możliwości. Może to dziwić, zwłaszcza, że na poprzednim forum była to względnie aktywna instytucja. Zachęcam przeto do zaangażowania się w obrady. Oczywiście za "niedziałanie" naszego regionu ponoszę odpowiedzialność ja osobiście. W ostatnich tygodniach, zwłaszcza po przeniesieniu się na nowe forum, moja aktywność była znikoma, zwłaszcza w Lahazydii. Tuszę, że na dniach ulegnie to zmianie.

Cytat:Czy ten organ w ogóle został utworzony?
Tak, został.

Cytat:Jaki jest jego aktualny skład?

Ja, Ametyst Farobudus, Herman Kolineusz-Michalski.

Cytat:Czy kuria prokonsularna nie powinna mieć własnego działu na forum z aktualnym składem i terminami upływu kadencji?

Nie widzę takie potrzeby. Co zaś się tyczy upływu jej kadencji, to nie jestem w stanie powiedzieć kiedy on upłynął (albo upłynie), tutaj trzeba by poszperać trochę po starym forum, o ile mamy doń jeszcze dostęp.
(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
Odpowiedz
#3
Ekscelencjo!

Ja właśnie widzę taką potrzebę bo właśnie widać że mamy problem z "przypilnowaniem" kadencji. Pomysłem wartym rozważenia było by aby kadencja każdego z prokonsulów upływała w innym miesiącu np:

Miesiąc 1: Wybory pierwszego prokonsula przez mieszkańców
Miesiąc 2: Ogłoszenie mianowania drugiego przez Prezydenta
Miesiąc 3: Losowanie (w formie jakiejś uroczystej "loterri") trzeciego z pośród kandydatów (żeby nie było sytuacji że głos pada na nieaktywnego).
Miesiąc 1: Wybory pierwszego
Miesiąc 2: Ogłoszenie mianowania drugiego

Itd.

W ten sposób mielibyśmy co miesiąc "gwarantowaną" jakąś aktywność.

Można by wzorem starożytnego Rzymu na którym się wzorujemy stworzyć oficjalny kalendarz opisanych wyżej czynności np wybór pierwszego prokonsula odbywał by się 1 stycznia, 1 kwietnia, 1 lipca i 1 października. Mianowanie drugiego 1 lutego, 1 maja, 1 sierpnia i 1 listopada.

Odpowiedz
#4
Cytat:Ja właśnie widzę taką potrzebę bo właśnie widać że mamy problem z "przypilnowaniem" kadencji.

Do tej pory, Kuria zbierała się (a właściwie to zebrała się tylko jeden raz) w Pałacu Princepsa. Tam możemy umieścić kalendarz, tam mogą się odbywać opisane przez Wielmożnego powyżej "oficjalne wydarzenia" i nominacje.

Cytat:Można by wzorem starożytnego Rzymu na którym się wzorujemy stworzyć oficjalny kalendarz opisanych wyżej czynności np wybór pierwszego prokonsula odbywał by się 1 stycznia, 1 kwietnia, 1 lipca i 1 października. Mianowanie drugiego 1 lutego, 1 maja, 1 sierpnia i 1 listopada.

Podoba mi się ten pomysł, lecz póki co ogranicza nas ustawa o utworzeniu Prynycpatu Lahazydii.

Cytat:1. Władzę w Pryncypacie Lahazydii sprawuje Princeps.

2. Princeps Lahazydii powoływany jest przez Kurię Prokonsularną składającą się z trzech Prokonsulów.

3. Prokonsulowie powoływani są na kadencję trzech miesięcy w następujący sposób:

a) Pierwszy Prokonsul wybierany jest przez mieszkańców Pryncypatu Lahazydii w drodze wyborów.

b) Drugi Prokonsul mianowany jest przez Prezydenta Republiki Bialeńskiej.

c) Trzeci Prokonsul jest wybierany losowo spośród mieszkańców Pryncypatu Lahazydii przez Prezydenta Republiki Bialeńskiej.
(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
Odpowiedz
#5
Tylko że ta ustawa nie mówi wprost że muszą być powoływani w tym samym czasie.
Odpowiedz
#6
Zasadniczo nie mówi, ale kadencje prokonsulów zaczęły się praktycznie w jednym momencie, więc wszystkie skończą się (a przynajmniej powinny się skończyć) trzy miesiące później. Może ma Wielmożny rację, że nie trzeba zmieniać litery ustawy, być może wystarczy nagiąć nieco praktykę jej stosowania, powołując (czy losując) prokonsulów w odpowiednio późnym terminie.  >>D

Swoją drogą, sprawdziłem, kiedy powołano "obecnych" prokonsulów. Szczerze powiedziawszy to mamy zagwozdkę prawniczą, bo zgodnie z ustawą od miesiąca  nie powinni pełnić swojej funkcji. A zatem:

Ametyst Farobudus został wylosowany 5 października 2015 roku. Kadencja upłynęła 5 stycznia 2016 roku.

Ja zostałem wybrany 12 października 2015 roku. Kadencja upłynęła 12 stycznia 2016 roku.

Herman Kolineusz-Michalski został powołany 3 października 2015 roku. Kadencja upłynęła 3 stycznia 2016 roku.

Całą odpowiedzialność za te niedopatrzenia biorę na siebie. Myślę, że musimy przejść do wyboru oraz losowania prokonsula, a także poprosić prezydenta, by zechciał wybrać jednego z prokonsulów. Teraz pozostaje otwartą kwestia, czy będziemy zmieniać praktykę (specjalnie opóźniać powołania, losowania i wybory), czy dokonamy tego niezwłocznie, ale z zachowaniem stosownej i uroczystej formy (w przypadku losowania i wyborów)?

Jeśli ktoś zechciałby zabrać głos, to niechaj zrobi to do jutra, bo zmuszony będę podjąć tę decyzję arbitralnie (uzgadniajac szczegóły z prezydentem).

(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
Odpowiedz
#7
Ja rozważałem opcje że teraz powołamy wszystkich trzech a potem ci będą w odpowiednim momencie "wcześniej" ustępować na mocy dżentelmeńskiej umowy Wink W każdym razie trzeba jak najszybciej powołać prokonsulów.
Odpowiedz
#8
To dosyć sensowny pomysł, jeszcze przedyskutuję tę kwestię z prezydentem i zajmiemy się powołaniem nowej kurii.
(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości