Audyt dotyczący reformy gospodarki
Szanowna Rado Ministrów!

Audyt dotyczący dalszej reformy gospodarki Republiki Bialeńskiej. Zawiera propozycje projektów ustaw gwarantujących drożność gospodarki. Reformy gospodarcze wkraczają w kolejny etap. Audyt w tej chwili złożony zawiera podstawy pod reformę oraz jej podstawowe założenia.

1. Należy ostatecznie dokonać rozstrzygnięcia kto jest uczestnikiem gospodarki. Istnieje potrzeba określenia, że faktycznie istniejący mieszkańcy, obywatele mogą być uczestnikami i tylko między nimi mogą zachodzić relacje gospodarcze.

2. Prawo do mieszkań, posesji. To trzeba utworzyć. Nie może być sytuacji "nieprawnej" w tej sprawie. Tam gdzie nie ma prawa, tam jest pole do anarchizacji. Ziemia jest w ostatecznym rozrachunku własnością nas wszystkich czyli Republiki Bialeńskiej. Każdy ma prawo do jej posiadania. To czy i ile dni będzie trwała i czy będzie budowa i inne czynności to zależy od ustawy.

3. Aby wzrosty nie były czasowe, czyli żeby nie było kryzysów istnieje potrzeba ciągłej krążności środka wymiany. Dlatego trzeba ograniczyć tezauryzację. Środek wymiany może stać się bardziej drożny i powszechny. Jednocześnie to praca, dobra będą ponad nim dzięki czemu nie będzie wartością sama w sobie. Środek wymiany nie może być wyprowadzany z obiegu tak aby skutecznie blokował obieg. Odbudowująca się Republika Bialeńska może zyskać naturalne koło napędowe. Ten kto chce tezauryzować, "chomikować" środki wymiany będzie się musiał liczyć z utratą ich użyteczności. Dopiero aktywność na rynku może powodować, że środków wymiany jest pod dostatkiem. To nie inflacja, bo nie będzie drukowania środków wymiany. Ta reforma nie chce tworzyć efektów koniunkturalnych tylko stałą tendencję zachodzącą na rynku.

Audyt 3 punktowy zawiera to co na teraz musi się stać aby dać podstawę prawną pod wprowadzenie założeń po części przedstawionych w audycie. Nie zawiera także gotowych projektów ustaw, co powinien czynić parlament Republiki Bialeńskiej.

Zapraszam Radę Ministrów do dyskusji!
Nie daję gwarancji na ciągłą aktywność, ponad to, na ile mam siłę.

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz
4. Trzeba sprawić aby gospodarkę prawnie zaangażować w odbudowywanie Republiki Bialeńskiej. Potrzebne są mechanizmy czasem nawet przymusu do wykonania transakcji.

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz
Cytat: Potrzebne są mechanizmy czasem nawet przymusu do wykonania transakcji.

No to moja propozycja jest taka: stworzenie czegoś w rodzaju koncesji.

Przykładowo:
- koncesja na budownictwo mieszkaniowe, przy założeniu że każdy obywatel musi kupić choć jedno mieszkanie (tak jest np. w NUPIA - każdy musi mieć mieszkanie).
- koncesja na usługi komunikacyjne (przy czym na razie firmy komunikacyjne są państwowe, ale zawsze można sprywatyzować - choć można przyjąć też że i państwo może prowadzić i zarabiać, a zarządzającemu pensja) - chcąc się przemieszczać płacisz.
- koncesja na budowę samolotów, samochodów, domów itd. tego co jest potrzebne w państwie.

I inne - nie mam teraz zdrowia (za dużo C2H5OH) na wymyślanie dalszych, ale myślę że to nie problem, przeprowadzić debatę i ustalić potrzebną działalność... przy czym przyjąć zasadę - jedna działalność, jedna koncesja (na konkurencję przyjdzie czas gdy się państwo rozwinie i będzie np. 25 obywateli. Przy 12 - to na razie przyjęcie zasady jedna działalność dla jednej osoby - jako ogólna na całe państwo.

Koncesje na zasadzie - BIW ogłasza przetarg (czy raczej konkurs) i wybiera się (zasady do ustalenia) najlepszą ofertę (nie tyle cenową, a atrakcyjną dla rozwoju RB), ma to oczywiście drugi plus, że wymusza jakiś pomysł i jego realizację - a nie zasadzie focia z netu i naprzód. Będzie to premiowało tych co chcą coś stworzyć "mikronacyjnego", promować inwencję twórczą... ten który będzie miał ciekawy pomysł i sposób realizacji będzie zarabiał... czyli jak w realu.

Tylko jeden apel - nie na szybko, ale dokładnie to przemyśleć, przedyskutować i zrobić z głową - np. z dniem 1 kwietnia. Tą kadencję rządu przeznaczyć na debaty i stworzenie podwalin systemu.
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
Generalnie się zgadzam. Koncesje dobra rzecz i przy tym nie są przeciwko duchowi reform. No i oczywiście ta kadencja ma przede wszystkim dać w końcu prawne określenie się gospodarki Republiki Bialeńskiej.

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz
Cytat:...i przy tym nie są przeciwko duchowi reform.
Nie są przeciw, bo to co napisałem miało być w zamyśle właśnie elementem tych reform. Bo "zmuszenie" do obrotu środkiem wymiany musi mieć sens... a nie ma go w sytuacji, gdy każdy może zrobić sobie coś sam i nie musi nic kupować.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
No właśnie i dlatego trzeba stworzyć taki system prawny, który będzie wręcz czasem dawał konieczność kupna/ sprzedaży, ale to będzie nieprzyszłościowe jeśli będą chwilowe wzrosty i stagnacje. To by było już zaprzeczenie wysiłków.

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz
Cytat:No właśnie i dlatego trzeba stworzyć taki system prawny, który będzie wręcz czasem dawał konieczność kupna/ sprzedaży, ale to będzie nieprzyszłościowe jeśli będą chwilowe wzrosty i stagnacje. To by było już zaprzeczenie wysiłków.
Chwilowe wzrosty i stagnacje i tak będą... zwykle będzie to spowodowane brakiem czasu. Jest nas tylko 12-stu, a więc nie zawsze będzie można poświęcić odpowiednią ilość czasu na prowadzenie działalności gospodarczej, skoro większość jest zaangażowana w prowadzenie elementów państwa. Trzeba będzie się z tym liczyć, że pewna "akcyjność" będzie występować - przy tej ilości ludzi to nieuniknione. Z czasem, gdy państwo jako takie zostanie odpowiednio "ogarnięte" to pewnie kwestie działalności gospodarczej zyskają na intensywności i regularności.

Kwestię opracowania tych koncepcji i kwestie koncesyjne (bez tego na razie się nie da) pozostawiam już specjalistom od gospodarki. Natomiast ze swojej strony apeluję, aby przy tworzeniu pewnych rozwiązań i przy wyborach propozycji koncesyjnych kierować się jakością ofert i pomysłów, a nie pośpiechem. Zrobić to powoli... ale dobrze.

Odpowiedz
To co Pan wymienia to kwestie na teraz, na już. W sensie to podstawy bez których nie ruszymy. Akcyjność będzie, ale musimy jednocześnie sprawić aby nikt nie "bał się" działania gospodarczego. Żeby było opłacalne z punktu widzenia walki z tezauryzacją gdzie środka wymiany będzie na rynku pod dostatkiem, a potrzeba będzie działania.

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz
Podrzucam tylko luźne pomysły... myślę, że spece od gospodarki powinni opracować jakiś projekt, nad którym będziemy mogli już dyskutować bardziej konkretnie. Mamy czas - skoro jak myślę, że jesteśmy zgodni aby te prace doprowadzić do finału w tej kadencji, a od następnej działać już wg przyjętych nowych zasad gospodarczych.

Odpowiedz
Dobrze, ale to parlament zajmuje się u nas legislatywą. Ja mogę dawać propozycje, ale to parlament powinien teraz już się uruchamiać i działać w tej sprawie. W końcu od czego jest?

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz
Cytat:Dobrze, ale to parlament zajmuje się u nas legislatywą. Ja mogę dawać propozycje, ale to parlament powinien teraz już się uruchamiać i działać w tej sprawie. W końcu od czego jest?
Należysz do partii parlamentarnej, Rada Ministrów też może zgłaszać swoje ustawy. Przecież posłowie sami w sobie nie są od tworzenia ustaw, tylko od ich uchwalania. Wink

Natomiast co do debaty, to zgodzę się z Wami. Koncesje to jak najbardziej dobry pomysł, który rozwiązałby wiele problemów.
N.N
Odpowiedz
Koncesje są potrzebne, ale muszą być połączone z samym fundamentem środka wymiany. To połączenie może gwarantować sukces reformy.

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz
Cytat:Koncesje są potrzebne, ale muszą być połączone z samym fundamentem środka wymiany. To połączenie może gwarantować sukces reformy.
Tzn.? Koncesje będą coś kosztowały?
N.N
Odpowiedz
Nie, koncesje raczej nie, ale środek wymiany będzie miał coś na kształt "czasu ważności" co będzie wymuszało jego obieg.

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz
Cytat:środek wymiany będzie miał coś na kształt "czasu ważności" co będzie wymuszało jego obieg.
To absurd. Oszczędności wcale nie są złem. Państwo nie musi nigdzie wkraczać, niczego stymulować. Stymulacja ta oznaczałaby rządowe wydatki. A jako, że rząd nie ma swoich pieniędzy, ma tylko te z naszych podatków, to naprawdę nie widzę tu żadnej logiki.
N.N
Odpowiedz
Cytat:[quote author="Jan Kaniewski"]środek wymiany będzie miał coś na kształt "czasu ważności" co będzie wymuszało jego obieg.
To absurd. Oszczędności wcale nie są złem. Państwo nie musi nigdzie wkraczać, niczego stymulować. Stymulacja ta oznaczałaby rządowe wydatki. A jako, że rząd nie ma swoich pieniędzy, ma tylko te z naszych podatków, to naprawdę nie widzę tu żadnej logiki.[/quote]

No to rząd będzie musiał tez działać. Nie możemy "okopywać się" i czekać na "lepsze czasy" bo bez działania nie nadejdą. Wiem, że jak ktoś patrzy na to pierwszy raz to wygląda jakby było to niemożliwe. Jednak po zbadaniu sytuacji dochodzi do wniosku, że jeśli środek wymiany będzie na rynku dostępny to tylko od jego dobrych chęci i woli będzie zależało czy chce działać. Absurdalne jest przetrzymywanie na kontach środków wymiany, a już kompletnie złe premiowanie za tezauryzację.

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz
Cytat:złe premiowanie za tezauryzację.
Nikt nie premiuje. Można sprawić, że będzie trzeba wykupywać jedzenie i kwaterunek, ale jakiś czas ważności nie ma nic wspólnego z logiczną gospodarką.
N.N
Odpowiedz
Ten czas może właśnie sprawić, że gospodarka będzie premiowała, ale aktywność. Są sprawy ważne i mniej ważniejsze, ale to słowo klucz do reformy.

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz
Cytat:Ten czas może właśnie sprawić, że gospodarka będzie premiowała, ale aktywność. Są sprawy ważne i mniej ważniejsze, ale to słowo klucz do reformy.
No to naturalne chyba, że każda gospodarka naturalnie premiuje aktywność? Koncesje powodują zysk, tworzenie innych firm też może tworzyć zysk. Nie widzę potrzeby tworzenia niczego sztucznego.
N.N
Odpowiedz
No właśnie cały czas jestem za tym aby było to zjawisko stałe. Dlatego tworzenie kontrolowanego spadku wartości w sytuacji tezauryzacji środków na koncie ma do tego doprowadzić. Koncesje są dobrym elementem, ale same można wprowadzić bez jakiś poważniejszych reform i jakby zdarzyła się nawet sytuacja nagła to w ramach obecnego systemu można ją przeprowadzić. A tutaj chodzi o coś bardziej trwałego niż koniunkturalne koncesje.

(-) Jan Kaniewski
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości