Wniosek o wykładnię
#1
Cytat:
[Obrazek: vdUQ0qe.png]

WNIOSEK O WYKŁADNIĘ PRAWA
Wolnograd, 10 marca 2016 r.

Dane wnioskodawcy:

Heinrich Hewret Wettin

Przedmiot wniosku:

Artykuł 14., Artykuł 15. oraz Artykuł 29. Konstytucji Republiki Bialeńskiej
http://spolecznosc.bialenia.org.pl/index...pic=3681.0

Treść wniosku:

Wysoki Sądzie!

Składam wniosek o dokonanie wykładni prawa dotyczącej procesu legislacyjnego w przypadku ustawy o zmianie ustawy zasadniczej (konstytucji). Konstytucja Republiki Bialeńskiej mówi, że należy każdy projekt ustawy poddać pod debatę oraz głosowanie Parlamentu Republiki Bialeńskiej, a następnie ustawa winna być poddana pod decyzję przez Prezydenta Republiki Bialeńskiej; tj. Prezydent może zgłosić weto albo podpisać ustawę. W przypadku ustawy o zmianie konstytucji niezbędne jest przeprowadzenie referendum, które na podstawie przepisów konstytucji przeprowadzanie jest na wniosek Prezydenta. Czy w takim przypadku należy rozumieć, że wniosek ws. referendum Prezydent może złożyć dopiero po przedstawieniu ustawy przez Marszałka Parlamentu po przyjęciu na drodze głosowania przez Parlament?

Z poważaniem
/-/ Heinrich Hewret Wettin
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#2
Wniosek przyjmuję, pokrótce jeszcze odniosę się do jego treści - raczej dla celów edukacyjnych. Wyrok zostanie wydany wkrótce.

Cytat:przeprowadzenie referendum, które na podstawie przepisów konstytucji przeprowadzanie jest na wniosek Prezydenta

Zgodnie z ustawą zasadniczą, podmiotami uprawnionymi o wnioskowanie o przeprowadzenie referendum są: Prezydent albo grupa co najmniej 2 posłów albo grupa co najmniej 5 obywateli.

Cytat:
Artykuł 15.
[Referendum]

1.Referendum ogłasza Marszałek Parlamentu na wniosek Prezydenta, grupy co najmniej 2 posłów lub grupy co najmniej 5 obywateli.
(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości