[DYSKUSJA] Sprawa rozwoju miast bialeńskich
TEMAT: Sprawa rozwoju miast bialeńskich

[justify]"W Hasselandzie mamy merów, którzy zajmują się zarządzaniem miastami, a w Bialenii czegoś podobnego nie ma. A może ktoś chciałby zostać burmistrzem(?) Wolnogradu, czy Apfelbaumstadt i pobawić się w zarządzanie miastem, opisywanie go? Przyznam, że sam zaczynałem zabawę w mikronacjach właśnie od zarządzania Shimontsen." - powiedział swego czasu prominentny polityk hasselandzki. Czy nadszedł czas na reaktywację "Iversenowskiego" (#Kriwroc) projektu zakładania miast? Jeśli choć jedna osoba chciałby się tym zająć, to, czy należy stworzyć taką możliwość? A może należy zastosować ockhamowską zasadę "ekonomiczności" i nie mnożyć bytów ponad miarę? Zapraszam do dyskusji. [/justify]
(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
Odpowiedz
Jeżeli znaleźliby się chętni na sprawowanie takowych urzędów to może i warto spróbować.  Dałoby to początek wyborom samorządowym na burmistrzów miast.
/-/ Książę Thomas von Lisendorff
Kniaź Lisendorff
Wiceadmirał MW SZ RB,
[Obrazek: 75_25_01_16_8_38_15.png]

właściciel 87 folwarków 
Selekcjoner reprezentacji Republiki Bialeńskiej 
Odpowiedz
Wg mnie taki powinien być kierunek: najpierw samorządy, potem "centrala". Bialenia jest za słabo 'opisana'. A szkoda.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.
Odpowiedz
(24.05.2016, 09:39:50)Piotr Pawel I link napisał(a): Wg mnie taki powinien być kierunek: najpierw samorządy, potem "centrala".
Problem w tym, że kwestia samorządów i regionów w zasadzie w RB nigdy się nie sprawdziła... Od początku najlepiej wychodziły właśnie sprawy centrali, instytucji państwa itd. Widać zebrali się tutaj tacy, a nie inni ludzie - o takich, a nie innych zainteresowaniach. Regionalizacja, samorządy to zawsze było coś co pomimo czasem początkowego zapału jakoś nie wychodziło.

Moim zdaniem nic na siłę... Skoro nie ma zainteresowanych takimi sprawami to nie ma. W końcu to zabawa i musi sprawiać przyjemność.

Co do miast - to znowu muszą być najpierw chętni do tego... Moim zdaniem znowu nie na siłę, przecież nikt nie przeszkadza w takim działaniu, a jednak nikt się do tego nie pali. Jeżeli nawet byłby ktokolwiek zainteresowany i chcielibyśmy przeprowadzić jakąś aktywizację tego typu działalności to moim zdaniem należałoby zacząć od jakiegoś burmistrza stolicy i skupieniu się właśnie na stolicy. Może gdyby to było ciekawe to i komuś innemu by się to spodobało i by dołączył chcąc "zarządzać" kolejnym miastem?
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
Ponieważ jest to moja propozycja czuję pewną odpowiedzialność, aby zabrać głos w tym temacie. Tak jak ju napisałem - swoje funkcjonowanie w mikronacjach rozpocząłem właśnie od zarządzania miastem. Jednakże nie wzięło się to z tego, że byłem tym tematem bardzo zainteresowany, czy też zarządzanie miastami było moim hobby jak wspomniał przedmówca. To było dla mnie coś zupełnie nowego, a postanowiłem zająć się tym tylko dlatego, że była taka możliwość i te funkcje były reklamowane. Uważam, że takie zajęcie jest czymś bardzo ciekawym dla młodych mikronautów - zanim będziemy zarządzać państwami, reigonami, warto by zacząć od zarządzania miastem.

Z przedmówcą zgodzę się co do tego, że można by zacząć od małej skali. Choćby od poszukiwania burmistrza Wolnogradu. Chodzi mi przede wszystkim o to, żeby taka możliwość była i reklama jej była przedstawiana nowym, ale też starszym mieszkańcom, którzy poszukują czegoś innego. Później możnaby przejść do innych kluczowych dla Bialenii miast.
Eddard Noqtern - Król-Senior Królestwa Hasselandu, IX Prezydent Republiki Bialeńskiej
Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób.
Odpowiedz
Moim zdaniem każde miasto powinno mieć możliwość samodzielnego kreowania swojego ustroju. Nie ma sensu odgórnie narzucać każdemu z nich identycznych zasad. Historia zna dziesiątki fascynujących przykładów kształtowania się ośrodków miejskich i warto z tego korzystać.

Natomiast co do miast brodryjskich i hasselandzkich to kwestie z nimi związane należy rozwiązać wyłącznie na tamtejszym gruncie.
DR NET. Ametyst Faradobus PROF. UB
BARDZO WSPANIAŁY KRÓL HIRSCHBERGII I WEERLADU
KNIAŹ NA MECHANICACH, METROPOLITA TEMESZGADZKI
[img=0x89]https://spolecznosc.bialenia.org.pl/attachment.php?aid=6921[/img]
Odpowiedz
Świetny pomysł - to mogłoby być dodatkowe urozmaicenie. Albo miasto demokratyczne, współczesne, albo w stylu komunistycznym z jakimś dyktatorem na czele.  ;D
Eddard Noqtern - Król-Senior Królestwa Hasselandu, IX Prezydent Republiki Bialeńskiej
Odpowiedz
Dokładnie, w jednym mieście może panować demokracja bezpośrednia, gdzie indziej rządu oligarchiczne na wzór republiki rzymskiej czy weneckiej, a jeszcze gdzie indziej mniej lub bardziej sformalizowana forma monarchii, jak w renesansowej Italii. Oczywiście w praktyce mówimy o wymiarze fabularnym, bo każde z miast tworzyć będzie tak naprawdę jeden albo dwóch obywateli.
Odpowiedz
Z większością z nich pewnie by tak było, ale być może niektóre rozrosną się do prawdziwych metropolii (4-5 mieszkańców).  ;D To by było coś. Pomysł bardzo mi się spodobał.
Odpowiedz
Dlatego w dyskusji o Lahazydii sugeruję nadanie specjalnego statusu stolicy, ewentualnie także kilku innym ośrodkom, co stanowić będzie gwarancję demokratycznego charakteru miejscowości zamieszkiwanych przez kilka osób.
Odpowiedz
Cytat:burmistrzem(?) Wolnogradu
*Lwem.

Cytat:Problem w tym, że kwestia samorządów i regionów w zasadzie w RB nigdy się nie sprawdziła...
Cóż, wychodzi na to, że - przynajmniej w naszych warunkach - niezbędne jest budowanie na jakiejś tradycji. Wykluczając jedynie całkowicie samowystarczalnego Janka Sapiehę na stanowisku zarządcy stolicy, regiony, które wypracowały sobie coś, czyli Jahołda i... Jahołda bis, zawsze żyjący jakiś czas samorząd stawiano na solidnej przybudówce. Szanse poza tym jednym obszarem miały DB (ale tam za mało było tradycyjnego komitetowania), WRP (ale tam nikt do niezłego klimatu się nie podłączył, a potem przyszedł Siedmiogród i lekkie zniechęcenie ideą) i ZSEE (ale tam przeszkodziły tarcia personalne jeszcze przed powstaniem). A teraz zresztą jest to samo - najaktywniej jest w liczącym eony w warunkach mikronacyjnych Hasselandzie.

Cytat:Świetny pomysł - to mogłoby być dodatkowe urozmaicenie. Albo miasto demokratyczne, współczesne, albo w stylu komunistycznym z jakimś dyktatorem na czele.  ;D
Aj tam, gadanie. Patrzcie tutaj: http://spolecznosc.bialenia.org.pl/index...opic=564.0
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
[justify]Jak już wspominałem w równoległej dyskusji, jeśli znajdą się osoby chętne do kreowania miasta, to można spróbować, jak najbardziej jeszcze jak. Dodatkowym atutem, jeśli zdecydowalibyśmy się przyjąć koncepcję Reichu, byłaby możliwość reprezentacji takiego miasta na Sejmie Rzeszy. Możemy na próbę, jak zasugerował Ned, zaoferować posadę burmistrza Wolnogradu, być może znajdzie się osoba, gotowa podjąć się zarządzania stolicą. [/justify]
Odpowiedz
Tak więc pomysł Ametysta coraz bardziej się klaruje. Uważam, że taki zjazd byłby ciekawym dodatkiem i na pewno przyczyniłby się do rozruszania aktywności pośród lenników i po prostu byłby ciekawym wydarzeniem. Czy stolica miałaby jakieś szczególne prawa? Może jej burmistrz byłby wybierany przez ów sejmik?
Odpowiedz
Stolicę potraktowałbym w sposób szczególny, a to z tego względu, że wielu z nas albo tam zamieszkuje, albo prowadzi interesy, albo po prostu przebywa. Myślę, że można by nadać jej specjalny statut na wzór chociażby Warszawy.
Odpowiedz
Co sądzą państwo o działalności Luczeng w internecie poza mikronacyjnym?
Odpowiedz
(24.05.2016, 23:35:36)Ametyst Faradobus link napisał(a): Stolicę potraktowałbym w sposób szczególny, a to z tego względu, że wielu z nas albo tam zamieszkuje, albo prowadzi interesy, albo po prostu przebywa. Myślę, że można by nadać jej specjalny statut na wzór chociażby Warszawy.

A nieco konkretniej?

Cytat:Czy stolica miałaby jakieś szczególne prawa? Może jej burmistrz byłby wybierany przez ów sejmik?

Może burmistrz (Lew Wolnogradu), wybierany przez sejm, miałby jednocześnie prawo do przewodniczenia obradom sejmu Reichu?
Odpowiedz
(26.05.2016, 14:27:56)Alberto de Medici link napisał(a): [quote author=Ametyst Faradobus link=topic=5551.msg49562#msg49562 date=1464125736]
Stolicę potraktowałbym w sposób szczególny, a to z tego względu, że wielu z nas albo tam zamieszkuje, albo prowadzi interesy, albo po prostu przebywa. Myślę, że można by nadać jej specjalny statut na wzór chociażby Warszawy.

A nieco konkretniej?[/quote]

Biorąc pod uwagę przedstawioną Waszą propozycję mamy do wyboru jedno z dwóch rozwiązań:

- Wolnograd jako osobna jednostka administracyjna, podzielona na dzielnice na czele z wybieranym przez ogół mieszkańców urzędnikiem,
- Wolnograd jako jedno z wolnych miast wchodzących w skład rzeszy, którego głowa będzie równocześnie honorową głową związku.

Osobiście skłaniam się ku drugiej propozycji. 
Odpowiedz
Osobiście uważam za lepszy wariant pierwszy.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
Druga opcja wydaje mi się ciekawsza. Jednakże w jaki sposób byłby obierany tenże Lew? Przez mieszkańców Rzeszy?
Odpowiedz
Zanim nastąpi jakikolwiek wybór to trzeba się zorientować czy w ogóle byliby chętni do aktywnego działania jako "burmistrz stolicy" (jak zwał, tak zwał - wiadomo o co chodzi), aby znowu nie powstało coś co w rzeczywistości byłoby martwe.

Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości