Konferencja w Pałacu Prezydencki nt. Powstania Marcowego
#1
[Obrazek: Amerikani_saqnsws.jpg]

Szanowni a zacni,

[justify]mam zaszczyt ogłosić otwarcie przygotowań do wielkiego projektu historycznego, który odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Nadchodzi czas na zadanie sobie gauguinowskiego pytania. D'où venons nous? Que sommes nous? Où allons nous? Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? Są to pytania zasadnicze, jeśli chodzi o nas, jako o społeczności narodowej (jeśli w dobie mikronacyjnego kosmopolityzmu można mówić o czymś takim...), a nierozerwalnie powiązane z powstaniem marcowym. Pozostaje sobie postawić pytanie, na ile ma ono pozostać w sferze mityczności, przypominającej nieco propagandową, hurapatriotyczną szopkę, na ile zaś przybrać rozmiar kultu, służącego autoidentyfikacji narodu bialeńskiego, budującego, w mniejszym czy większym stopniu, tożsamość narodową. W historiografii powstanie marcowe opisane jest bardzo skąpo, zdaje się, że jedynym poważnym źródłem jest praca licencjacka Andrzeja Swarzewskiego. Całą konferencję należałoby zatem zacząć od próby rzetelnej relacji z przebiegu powstania. Tutaj oczy kieruję ku uczestnikom tego zrywu tudzież gościom zagranicznym, który pamiętają to wydarzenie. Kolejna sprawa (i pierwszy panel dyskusyjny, po opracowaniu informacji o przebiegu) to dotarcie do jego przyczyny - dlaczego wybuchło? jakie były bezpośrednie i pośrednie przyczyny wybuchu? czy musiało do niego dojść? Nie może naz zadowolić odpowiedź, że widocznie musiało doń dojść, skoro doń doszło. Kolejny temat do dyskusji, to pomysły na uprawnianie polityki historycznej względem samego przebiegu. "Ile jest ulic i gór, które mogłyby zyskać imiona powstańców marcowych, ile dywizji, które mogłyby odwoływać się do tradycji marcowej, ile sztandarów i jednostek potrzebuje nowych godeł, ilu poetów, którzy chcieliby wzbogacić swe wiersze o wątki patriotyczne." Kolejny temat, to doszukiwanie się źródeł państwowości bialeńskiej w kulcie powstania marcowego oraz rozstrzygnięcie, jak duży wpływ wywiera jego mit (?) na dzisiejszą Bialenię. Jaka jest jego spuścizna? Co po nim zostało w naszym organizmie państwowym?  Tutaj będzie mógł się wypowiedzieć każdy, zarówno członkowie Komitetu Założycielskiego, jak i obecni mieszkańcy Republiki czy goście spoza Bialenii. Jednak nim dojdzie do całego wydarzenia, a mam nadzieję, że jeszcze w czerwcu je zrealizujemy, trzeba nam będzie zrealizować kilka spraw.
  • zaprosić weteranów - Akrypę i tow. Jana Kaniewskiego (można będzie uprzednio przygotować ładne zaproszenia), proszę o informacje, jeśli ktoś utrzymuje lub posiadana do nich kontakt
  • przegotować relację z przebiegu (wspomnienia uczestników, zebrać wszelkie wzmianki z prasy rodzimej, jak i zagranicznej)
  • dodatkowo trzeba będzie zadbać o oprawę propagandową całego wydarzenia, wszelkie plakaty, wiersze o powstańcach czy własne przemyślenia na temat samego powstania, będą mile widziane

To jak, pomożecie?


Wasz,

(-) Albert Karol Medycejski
Książę Prezydent
[/justify]
(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
#2
Pomożemy...  ,Wink
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
#3
http://spolecznosc.bialenia.org.pl/index...opic=846.0 - w 1. punkcie tej pracy znajduje się opis armii powstańców, a tutaj: http://spolecznosc.bialenia.org.pl/index...opic=234.0 opisano przebieg Powstania.
#4
(05.06.2016, 21:52:25)Kamil Maciejewski link napisał(a):...a tutaj: http://spolecznosc.bialenia.org.pl/index...opic=234.0 opisano przebieg Powstania.
Pozwoliłem sobie korzystając z uprawnień moda poprawić czcionki i centrowanie w Twojej pracy... bo obecnie "komendy" do wielkości czcionek i centrowania są inne niż dawniej i miałeś tam koszmarnie wielkie litery i inni błędy wyświetlania - teraz jest już OK.
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
#5
[indent][justify]Taktyka stosowana przez powstańców była bardzo prosta, i jednocześnie skuteczna. Najpierw okrążali oni obiekt, który zamierzali zdobyć, następnie ostrzeliwali oni silniejsze punkty obrony, co powodowało przesunięcie przez Sarmatów sił z tych słabszych. Później następowało przełamanie osłabionych pozycji, i okrążenie tych umocnionych, które zwykle upadały pod wpływem ataku z tyłu. Jeżeli wróg atakował, to rebelianci wycofywali centrum swoich formacji, co zwykle prowokowało pościg. Nie cofano jednak przyczajonych flanek, które okrążały i masakrowały wroga.[/justify][/indent]

Bardzo ciekawe, można wiedzieć na jakich źródłach opierała się praca naukowa? Być może udałoby nam się jeszcze "wycisnąć" zeń kilka informacji.
(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości