Ankieta: Czy popierasz zapisy tzw. ustawy defaszyzacyjnej?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Tak
30.00%
3 30.00%
Nie
40.00%
4 40.00%
Nie wiem / Trudno powiedzieć
20.00%
2 20.00%
Po części popieram
10.00%
1 10.00%
Razem 10 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

WYDANIE NR 68
#1
GAZETA "wBialenii"
WYDANIE NR 68

KRAJ: DYMISJA SZEFA MSZ


15 czerwca 2016 r. Minister Spraw Zagranicznych Bialenii Andrzej Swarzewski złożył rezygnację z pełnionej funkcji. O odwołaniu ministra Prezydent Alberto de Medici y Zep poinformował w swoim rozporządzeniu. Minister Swarzewski o swoich zamiarach mówił już kilka dni temu podczas rozmowy z redaktorem naczelnym gazety "wBialenii". W jednym z najbliższych wydań pisma ukaże się wywiad Fredericka Hufflepuffa z Andrzejem Swarzewskim. Szef resortu spraw zagranicznych zasłynął z opracowania bardzo potrzebnej doktryny zewnętrznej Bialenii oraz organizacji owocnych spotkań z przedstawicielami innych polskich mikronacji. Ostatnimi gośćmi w Ministerstwie Spraw Zagranicznych byli Prezydent oraz Sekretarz ds. Dyplomacji Trizondalu. Nie wiadomo, kto mógłby zastąpić Swarzewskiego na stanowisku.

Frederick Hufflepuff, redaktor naczelny
KRAJ: SWARZEWSKI NIE WYSTARTUJE NA PREZYDENTA


Andrzej Swarzewski, były (już) Minister Spraw Zagranicznych Bialenii, zapowiedział na forum brak udziału w najbliższych wyborach prezydenckich ze względu na nieobecność w czasie zgłaszania kandydatur i kampanii wyborczej. Swarzewski w ostatnim sondażu prezydenckim, zorganizowanym przez naszą gazetę, zdobył w starciu z Eddardem Noqternem ze Wspólnoty Rozwoju ponad 58% głosów.

Frederick Hufflepuff, redaktor naczelny
TYLKO WE "wBIALENII": CHŁODNA ANALIZA PRZEDWYBORCZA MACIEJA KAMIŃSKIEGO


Cytat:Emocje dotyczące wyborów prezydenckich słabną tym bardziej, im bardziej się te wybory zbliżają. Początkowo można było liczyć na przynajmniej trzech kandydatów. Teraz sytuacja dość mocno się uprościła. Dość szybko stało się zupełnie jasne, że urzędujący obecnie Alberto de Medici nie zamierza ubiegać się o reelekcję. Trudno się zresztą dziwić – rojalista-konserwatysta stanął do wyzwania nawet z dobrymi pomysłami, ale od początku można było wyczuć głosy zdziwienia, że właśnie on przystępuje do wyścigu o klucze do Pałacu Prezydenckiego (co czasami było wyraźnie widać już po zwycięstwie – na przykład tuż po zakończeniu obchodów Święta Pracy). Szczególnie po pamiętnym żarcie z grudnia ubiegłego roku, z którego zresztą zachował hasło o nieimmanetyzowaniu eschatonu. Główne założenie było takie, że potrzeba stabilizacji – i faktycznie, stabilizacja została zapewniona. Aż za bardzo jednak…

Na widoku następnie mieliśmy dwójkę tytanów, mających już doświadczenie w byciu głową państwa – Eddarda Noqterna oraz Andrzeja Swarzewskiego, reprezentujących mocno odmienne programy i środowiska. W związku z tym, zapowiadała się bardzo ostra walka, jako że poparcie dla tych dwóch rozkładało się mniej więcej równo, z delikatnym wskazaniem na Andrzeja, jako dość tradycyjnie wyrytego w klepce „preferencja co do wskazania najlepszej głowy państwa” w mózgu przeciętnego Bialeńczyka. Jak jednak już wiemy, w wyborach Andrzej nie będzie mógł najpewniej uczestniczyć, z powodu spraw osobistych. Co oznacza, że na jakieś 80% znamy już zwycięzcę.

Zapewne ktoś spróbuje uderzyć z tylnego szeregu. Czy będzie to ponownie Tomek, po niezłym ostatnim wyniku? Muszę stwierdzić, że go nie zapytałem (bo bredzenie dla samego bredzenia to najlepsza forma tak dla piszącego, jak i czytającego, nie zgodzicie się?), ale spodziewam się, że ponownie spróbuje. Nie daję mu jednak szczególnie wielkich szans – po ostatnim oblocie Pollinu może mieć spore problemy z uzbieraniem głosów. Myślę też, że Sprzymierzeni postarają się kogoś wystawić na zastępstwo dotychczasowego asa. Wachlarz możliwości jest tu jednak bardzo szeroki. Właściwie każdy z pozostałych członków tego ugrupowania mógłby spróbować, wyłączając może jedynie Ametysta, bo zakładam, że nie ograniczy się, wobec dużych zobowiązań zagranicą, do posiadania wyłącznie bialeńskiego obywatelstwa. Po odliczeniu również urzędującego konduktora, pozostają nam: Hewret, który niedawno zaliczył udaną, acz krótką kadencję, Markus, który przed rokiem stał na czele państwa i po również krótkim okresie urzędowania mógł pochwalić się jednym z najbardziej przełomowych dokonań w historii Bialenii, jakim było stowarzyszenie Hasselandu, oraz Iwan, który jeszcze w marcu wygrał wybory, ale wskutek pewnych komplikacji ostatecznie nie zasiadł w Pałacu. Na kogo postawić? W ciemno powiedziałbym, że na tego drugiego, gdyż ma największą łatwość zjednywania sobie głosów poparcia. Ponieważ jednak ostatnio jest dość mocno nieobecny, daję sobie dużą szansę na omyłkę w tym osądzie.

Właściwie to wszyscy, których uczestnictwa przy najbliższym wyścigu na stanowisko głowy państwa możemy oczekiwać. Oczywiście, zawsze może zdarzyć się, że ktoś namiesza zupełnie niespodziewanie (np. Jan Kaniewski, w przeszłości taka akcja zapewniła mu wygraną), ale to wymyka się moim możliwościom w tej chwili.

Ściskam,
Maciuś
MARCEL HANS O ORIENTYCKICH POCIĄGACH I WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ


Cytat:Z dozą luksusu

W pamięci v-świata zachowały się jeszcze misje niesienia pomocy humanitarnej organizowanej w związku z utratą danych przez Monarchię Austro-Węgierską. W tym swoistym przepadzie z powierzchni Polina został zmieciony także Orient Express, który nawiązując do swojego realnego odpowiednika był luksusowym środkiem lokomocji dla elity orientyckich. Dlaczego dla elit? OE łączył Surmenię z Austro-Węgrami, których bliska współpraca zakrawająca swego czasu nawet na sojusz w polityce międzynarodowej długo nadawała ton wydarzeniom tej części v-świata. Dzisiaj zarówno po tamtym sojuszu, jak i po luksusowych pociągach Orient Express pozostało już tylko pisać w czasie przeszłym.

Kilka dni temu jednak mogliśmy być świadkami uroczystego uruchomienia pierwszego połączenia kolejowego ST-EXPRESS, które połączyło Surmenię z Trizondalem (stad nazwa) przez Austo-Węgry. Pociągi dwóch przewoźników: Surmeńskich Kolei Państwowych oraz Kolei Trizondalskich TriBahn pokonują tę gigantycznie długą jak na warunki Orientyki trasę w ciągu ok. jednej doby zaczynając bieg w Dalmencji, na stacji Petropolis Huta, a kończąc w zachodniej Surmenii, na stacji Menia Centrum. Równocześnie mogliśmy zaobserwować kolosalne wręcz zbliżenie na linii Trizopolis – Kaharonea, gdyż te narracyjne pociągi to pierwsza wspólna niepaństwowa inicjatywa surmeńsko-trizondalska od przynajmniej pół dekady, choć można by się zastanowić, czy aby nie od bez mała 10 lat.

Nowe połączenie kolejowe w porównaniu z Orient Express jest raczej klasą ekonomiczną. Ot dwa razy dziennie, 7 dni w tygodniu po kilkanaście wagonów, w tym wagony sypialne, drugiej i pierwszej klasy oraz jeden restauracyjny lub barowy. Jednak jego zaletą jest fakt bycia całkowicie wpasowanym w międzynarodowy system kolejnictwa istniejący na Orientyce, ot pociągi ST-EXPRESS prowadzą wagony nawet z/do Hanssi, Ferdynandii czy Goricy. Nie inaczej jest także z działalnością międzynarodową na Kontynencie Wschodnim. Tak, jak niemal we wszystkich państwach w tym zakątku Polina trafimy na narrację kolejową organizowaną przez KT TriBahn, tak także istnieje duża szansa, iż będzie nam dane dyskutować w różnych krajach Orientyki z tymi samymi osobami.

Z branży kolejowej wyciągnąć można nie tylko wnioski dotyczące organizowania transportu zbiorowego, ale także te odnoszące się do współpracy międzynarodowej. Widać bowiem jak na dłoni, iż istnienie obszarów wspólnej działalności w różnych mikronacjach sąsiadujących ze sobą geograficznie lub politycznie jest sposobem na wspólne przezwyciężanie powszechnego kryzysu aktywności. Siedząc w porannym ST-EXPRESSie z Petropolis do Menii, przez Trizopolis, Wiedeń i Kaharonę, należy zastanowić się, kiedy doczekamy pociągów międzynarodowych do Vienbien (w Hasselandzie) czy do Rotrii, bo z pewnością będzie to oznaką zacieśniania współpracy z tymi krajami ze strony zarówno Trizondalu jak i państw im sąsiednich.
Tak, jak o v-światowej polityce warto czytać w gazecie wBialenii, tak o ST-EXPRESS dowiemy się więcej z tej strony Kolei Trizondalskich TriBahn (http://finansierra.cba.pl/stexpress.html).

Marcel Hans
ŚWIAT: SARMATA POZOSTANIE NA CZELE MUP


14 czerwca 2016 r. zakończyło się głosowanie, które wyłoniło Prezydenta Mikronacyjnej Unii Piłkarskiej na kolejną kadencję (do 14 września 2016 r.). Prawo do decyzji mieli wszyscy delegaci główni z państw zrzeszonych w organizacji. Za jedyną zgłoszoną kandydaturą Sarmaty Roberta Janusza von Thorna, dotychczasowego Prezydenta, opowiedzieli się przedstawiciele z Hasselandu, Trizondalu, Slawonii, Elderlandu, Baridasu, Abachazji, Surmenii, Bialenii, Pięciopolski, Wandystanu, Teutonii i Dreamlandu. Sarmacka Federacja Sportów Piłkarskich wstrzymała się od głosu, zaś nieobecni byli Andrzej Swarzewski z Brodrii i Vradic z Parlandii. Szefem MUP pozostanie więc Robert Janusz von Thorn.

Frederick Hufflepuff, redaktor naczelny
KRAJ: USTAWA SKIEROWANA DO SĄDU


Posłowie Parlamentu XXI Kadencji opracowali wspólnymi siłami, na drodze kompromisu, ostateczny projekt tzw. ustawy defaszyzacyjnej 13 czerwca 2016 r. W tym samym dniu rozpoczęło się głosowanie. "Za" opowiedzieli się Andrzej Swarzewski, Iwan Pietrow-Dostojewski, Ametyst Faradobus, Markus Wettin (wszyscy z OPB), Maciej Kamiński i Ronon Dex z BPD, zaś "przeciw" głosował tylko jeden deputowany - Bajtuś ze Wspólnoty Rozwoju. Po zaakceptowaniu ustawy przez izbę, głos zabrał Prezydent Alberto de Medici, który zobowiązał się, na podstawie art. 14 ust. 6 Konstytucji, do skierowania projektu do Sądu Ludowego "celem zbadania jego zgodności z ustawą zasadniczą oraz aktami powszechnie obowiązującego prawa bialeńskiego".

Frederick Hufflepuff, redaktor naczelny
CZYTAJCIE GAZETĘ "wBIALENII" NA STRONIE INTERNETOWEJ!
http://ego.bialenia.org.pl/wBialenii/
ZA POMOC W JEJ PRZYGOTOWANIU DZIĘKUJĘ PANU BAJTUSIOWI!

ZAPRASZAMY DO KOMENTOWANIA NASZEJ GAZETY POD WYDANIEM NA FORUM I DO UDZIAŁU W ANKIECIE!

CZYTAJ O NAS NA MICROPEDII - http://micropedia.wikia.com/wiki/Gazeta_%22wBialenii%22

W NASTĘPNYM WYDANIU JESZCZE BARDZIEJ CIEKAWE FELIETONY, WYWIADY I ARTYKUŁY!
Frederick Martin Hufflepuff
______________________________
polityk, dziennikarz, ojciec-założyciel Santanii i Burgii, Wicemarszałek Parlamentu RB, redaktor naczelny gazety "wBialenii", dyrektor Bialeńskiego Ośrodka Badania Opinii Publicznej, Delegat Główny Bialenii przy MUP, były Wiceprezydent Bialenii, były Lider i Wicelider partii Wspólnota Rozwoju, były Wiceminister i Minister Kultury i Sportu, były Marszałek Parlamentu XIX i XXIV Kadencji, były Wiceminister Edukacji Narodowej, były kandydat na stanowisko prezydenta Republiki Bialeńskiej
Więcej tutaj
Odpowiedz
#2
Odnośnie pytania w ankiecie, gdzie mogę znaleźć testament ustawy defaszyzacyjnej?
N.N
Odpowiedz
#3
https://pl.m.wiktionary.org/wiki/zapis#pl

Proszę zwrócić uwagę na punkt 1.5. Odpowiedź jak na tacy!
Frederick Martin Hufflepuff
______________________________
polityk, dziennikarz, ojciec-założyciel Santanii i Burgii, Wicemarszałek Parlamentu RB, redaktor naczelny gazety "wBialenii", dyrektor Bialeńskiego Ośrodka Badania Opinii Publicznej, Delegat Główny Bialenii przy MUP, były Wiceprezydent Bialenii, były Lider i Wicelider partii Wspólnota Rozwoju, były Wiceminister i Minister Kultury i Sportu, były Marszałek Parlamentu XIX i XXIV Kadencji, były Wiceminister Edukacji Narodowej, były kandydat na stanowisko prezydenta Republiki Bialeńskiej
Więcej tutaj
Odpowiedz
#4
(15.06.2016, 21:14:56)Frederick Hufflepuff link napisał(a):https://pl.m.wiktionary.org/wiki/zapis#pl

Proszę zwrócić uwagę na punkt 1.5. Odpowiedź jak na tacy!
Bo zaraz Karola tu zawołam...
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
#5
Jakiego Karola i w jakim celu? Smile
Frederick Martin Hufflepuff
______________________________
polityk, dziennikarz, ojciec-założyciel Santanii i Burgii, Wicemarszałek Parlamentu RB, redaktor naczelny gazety "wBialenii", dyrektor Bialeńskiego Ośrodka Badania Opinii Publicznej, Delegat Główny Bialenii przy MUP, były Wiceprezydent Bialenii, były Lider i Wicelider partii Wspólnota Rozwoju, były Wiceminister i Minister Kultury i Sportu, były Marszałek Parlamentu XIX i XXIV Kadencji, były Wiceminister Edukacji Narodowej, były kandydat na stanowisko prezydenta Republiki Bialeńskiej
Więcej tutaj
Odpowiedz
#6
Tego tam króla Imperium Skarłowaciałych czy jakoś tak, który prawo lubi, w celu rozstrzygnięcia tego sporu, oczywiście w jego charakterystycznym stylu.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości