Odp: PIYLI odrestaurowany!
#1
Oto opowieść o ostatniej bitwie "Piyli":

Cytat:]Było to podczas III Wielkiej Zawieruchy lat 1916-17.[/size]
Wojska uzurpatora - tzw. Cesarza Nowego Razuri Liu III zaatakowały Shimontsen, w którym schronił się Książę Shimontsen, Li Duong. "Liuniści" dysponowali tzw. 3 Żółtą Brygadą i 4 Czerwoną Brygadą, łącznie ok. 7 tys. ludzi, gdy "duongiści" zaledwie 1 Pułkiem Gwardii Książęcej i 4 Oddziałem Milicji Ludowej, łącznie 4 tys. ludzi. 17 maja 1917 r. ruszył do ataku oddział pięciu samochodów pancernych z 3 ŻB.

[ You are not allowed to view attachments ]

To okazało się decydujące - poddał się w całości 4 OML, część gwardii wydostała się z Shimontsen, a książę wsiadł na awizo "Piyli". Niestety, w pobliżu Shimontesn krążyła silna kanonierka "Ping Yuen".

[ You are not allowed to view attachments ]

Co prawda wolniejsza od "Piyli" (10 węzłów), ale za to uzbrojona w działo 260 mm i dwa - 150 mm. "Piyli" usilował uciec, zygzakując by uchronić się przed ostrzałem, ale po 11 minutach trafiony został pociskiem 150 mm. Z kolei "Ping Yuen" został trafiony pociskiem 65 mm, ale nie przyniosło to większej szkody temu opancerzonemu okrętowi. Awizo usiłowało zaatakować wroga torpedami, ale chybiły one celu. Kolejne trafienie spowodowało śmierć dowódcy okrętu. Książę polecił podpłynąć do brzegu. Okręt wszedł na mieliznę i wywiesił białą flagę; książę dostał się do niewoli, ale po Ugodzie z Shimontsen z 5 lutego 1918 r. uznał władzę cesarską i w zamian dostał tytuł III Manduraja Razuri.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości