Czy potrzebne jest dzielenie obywatelstwa?
#1
Ostatnio w Parlamencie zdradziłem, że przygotowuję projekt nowej ustawy o obywatelstwie. To fakt.

Jednak zanim zacznę ją kończyć, chciałbym zasięgnąć opinii publicznej od Bialeńczyków.
Niektórzy z Was wiedzą, że 2 lata temu postulowałem o wprowadzenie stopniowanego obywatelstwa. Pomysł przeszedł, nawet napisałem ustawę (do której potem jeszcze kilka razy wprowadzano poprawki - normalka, bo wszystko przecież wychodzi w praniu).

Mam jednak wrażenie po tych 2 latach, że taki system najprawdopodobniej nic nie daje. Kto będzie chciał infiltrować, ten i tak to zrobi, a My nawet tego nie zauważymy. Po prostu zgodzę się z ówczesnymi słowami Andrzeja, że "należy uważać, co się mówi nawet w dziale obywatelskim". Stąd mój pomysł do powrotu jednolitego obywatelstwa, ale...

- Wniosek będzie można złożyć od razu nawet po rejestracji, ale będzie okres 3 dni, kiedy to obywatele będą decydować o nadaniu, bądź nienadaniu obywatelstwa. To coś na wzór jawnego głosowania składanego własnoręcznym podpisem. Jeśli większość osób wyrazi zgodę, to taka osoba otrzyma je. Jeśli większość osób nie wyrazi zgody, to niestety, ale nie tym razem...
- Decydować o przyjęciu osoby do grona obywateli Republiki Bialeńskiej będą decydować osoby, które posiadają bez przerwy obywatelstwo przez minimum 60 dni,
- Po odrzuceniu wniosku ponownie o obywatelstwo będzie można się ubiegać po 14 dniach,
- Prawo do otrzymania obywatelstwa Republiki Bialeńskiej będą mieli adoptowani potomkowie Bialeńczyków, jednak z zastrzeżeniem, że rodzic taki posiada już obywatelstwo od minimum 90 dni,
- Obywatelstwo za nieaktywność będzie odbierane po 60 dniach, a nie jak obecnie - po 30,
- Ponowne ubieganie się o obywatelstwo nie będzie wymagało poparcia większości osób, jak to wymieniono w myślniku pierwszym. Dotyczy to tylko przypadku, kiedy to tej osobie odebrano obywatelstwo na skutek nieaktywności, bądź zrzekła się dobrowolnie. W przypadku odebrania obywatelstwa przez sąd prawomocnym wyrokiem, osoba taka będzie traktowana jak nowa osoba,
- w ciągu 30 dni od otrzymania obywatelstwa osoba będzie zobowiązana do uzyskania wykształcenia podstawowego w myśl przepisów ustawy o Państwowej Szkole Powszechnej. Andrzej proponował, aby wymagano wykształcenia podstawowego do uzyskania obywatelstwa. Jednak myślę, że to będzie zbyt duże obciążenie dla nowych osób w mikroświecie. Przypominam, że wraz z przyjęciem ustawy o ewidencji ludności przed uzyskaniem obywatelstwa będzie wymagane uzyskanie NPE od ministerstwa ds. wewnętrznych. Nie spełnienie wymogu wykształcenia będzie równoznaczne z utratą obywatelstwa.
- bierne prawo wyborcze (przypominam, że jest to prawo do bycia wybranym) nabywa się po 42 dniach.

To chyba tyle, jeśli chodzi o moje założenia. Czekam na opinie i inne pomysły. Wink
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#2
Ale kto nas może chcieć infiltrować? Ostatni agenci z Sarmatian Abwehra, którzy starali się nas szpiegować, zostali wymienieni na moście za Kristiana Iversena.
A tak na serio, to moim zdaniem, to nie jest potrzebne. Bialenia od zawsze opierała się na zasadach rodem z Legii Cudzoziemskiej, gdzie nie patrzyliśmy na przeszłość danego potencjalnego obywatela i każdy dostawał szansę, nawet jeśli większość Bialeńczyków była temu przeciwna. Moim zdaniem powinniśmy szanować każdego kto chce u nas działać, a nie dążyć do elitaryzacji społeczeństwa i utrudniać nowym start. Jeśli ktoś ma zapał działać od razu, to niech działa, najwyżej potem zostanie unieszkodliwiony w ramach walki z jednostkami zakłócającymi bezpieczeństwo publiczne.
[Obrazek: 2ecd9ip.jpg]
/-/ Markus Felix Spirkin von Wettin
Odpowiedz
#3
(12.08.2016, 23:52:43)Hewret Faradobus link napisał(a):- Wniosek będzie można złożyć od razu nawet po rejestracji, ale będzie okres 3 dni, kiedy to obywatele będą decydować o nadaniu, bądź nienadaniu obywatelstwa. To coś na wzór jawnego głosowania składanego własnoręcznym podpisem. Jeśli większość osób wyrazi zgodę, to taka osoba otrzyma je. Jeśli większość osób nie wyrazi zgody, to niestety, ale nie tym razem..
A co w wypadku, gdyby w okresie wakacyjno-urlopowym, lub w wypadku innego święta przeważająca część Bialeńczyków nie miałaby przez kilka dni kontaktu z państwem, a ktoś zechciał złożyć obywatelstwo wtedy?
Zarządca wsi Weinhof, Wiceminister Spraw Zagranicznych
Odpowiedz
#4
(12.08.2016, 23:52:43)Hewret Faradobus link napisał(a):- Obywatelstwo za nieaktywność będzie odbierane po 60 dniach, a nie jak obecnie - po 30,
Nie uważam tego za dobry pomysł... Przypominam, że obecnie obywatelstwo traci się po 30 dnia braku logowania (a nie braku pisanie postów) i to w przypadku gdy taka osoba nie uprzedzi o nieobecności. Po co utrzymywać sztucznych obywateli (kogoś, kto tutaj nawet nie zagląda przez miesiąc)? Dla nabijania sobie miejsca w jakiś "rankingach"? Bo niby z jakiego innego powodu?

Ponadto "sztuczne obywatelstwa" powodują tylko problemy - w referendach (nie wszystkich) jest warunek 50% frekwencji, a to stanie się trudne gdy będziemy akceptowali takie "sztuczne obywatelstwa".

(12.08.2016, 23:52:43)Hewret Faradobus link napisał(a):- Decydować o przyjęciu osoby do grona obywateli Republiki Bialeńskiej będą decydować osoby, które posiadają bez przerwy obywatelstwo przez minimum 60 dni,
Ten punkt będzie nieco trudny do realizacji w przypadku nieco większej ilości obywateli... Kto będzie sprawdzał jak długo kto ma obywatelstwo i ile to będzie trwało? Wymusza to jednocześnie głosowanie postem, a nie za pomocą funkcji ankieta, gdzie tylko osoby z najwyższymi uprawnieniami mogą zobaczyć kto i jak głosował... chyba... bo nigdy takich uprawnień nie miałem.

No chyba, że technicznie to będzie jakaś osobna grupa (obywatele ponad 60 dni) i dział tylko dla nich przeznaczony... inaczej tego nie widzę w praktyce.

(12.08.2016, 23:52:43)Hewret Faradobus link napisał(a):- w ciągu 30 dni od otrzymania obywatelstwa osoba będzie zobowiązana do uzyskania wykształcenia podstawowego w myśl przepisów ustawy o Państwowej Szkole Powszechnej. Andrzej proponował, aby wymagano wykształcenia podstawowego do uzyskania obywatelstwa. Jednak myślę, że to będzie zbyt duże obciążenie dla nowych osób w mikroświecie. Przypominam, że wraz z przyjęciem ustawy o ewidencji ludności przed uzyskaniem obywatelstwa będzie wymagane uzyskanie NPE od ministerstwa ds. wewnętrznych. Nie spełnienie wymogu wykształcenia będzie równoznaczne z utratą obywatelstwa.
Dalej uważam, że lepszym byłby prosty egzamin z wiedzy o RB (wzorem dawnej La Palmy) niż jakaś "szkoła". Ale to akurat nie tyczy się samego pomysł Hewreta, a raczej pomysłu w temacie szkolnictwa.

(12.08.2016, 23:52:43)Hewret Faradobus link napisał(a):- bierne prawo wyborcze (przypominam, że jest to prawo do bycia wybranym) nabywa się po 42 dniach.
Tak tylko z ciekawości dlaczego "42", a nie 40 czy 50? Z czegoś to wynika?
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
#5
(13.08.2016, 08:21:47)Ronon Dex link napisał(a):Cytat: Hewret Faradobus w Wczoraj o 23:52:43
- bierne prawo wyborcze (przypominam, że jest to prawo do bycia wybranym) nabywa się po 42 dniach.
Tak tylko z ciekawości dlaczego "42", a nie 40 czy 50? Z czegoś to wynika?
42 dni to 6 tygodni.
Zarządca wsi Weinhof, Wiceminister Spraw Zagranicznych
Odpowiedz
#6
(13.08.2016, 08:02:27)Albert von Metzer link napisał(a):A co w wypadku, gdyby w okresie wakacyjno-urlopowym, lub w wypadku innego święta przeważająca część Bialeńczyków nie miałaby przez kilka dni kontaktu z państwem, a ktoś zechciał złożyć obywatelstwo wtedy?

Wystarczyłby jeden podpis popierający, aby uzyskać obywatelstwo.

(13.08.2016, 08:21:47)Ronon Dex link napisał(a):Nie uważam tego za dobry pomysł... Przypominam, że obecnie obywatelstwo traci się po 30 dnia braku logowania (a nie braku pisanie postów) i to w przypadku gdy taka osoba nie uprzedzi o nieobecności.

A to ja wiem, że odbiera się obywatelstwo po 30 dniach nielogowania się na forum.
Po prostu zauważyłem, że po odebraniu obywatelstwa między 30 dniem, a 60 znaczna część osób wraca do aktywności. Na żadne tam rankingi nie patrzę.

(13.08.2016, 08:21:47)Ronon Dex link napisał(a):Ten punkt będzie nieco trudny do realizacji w przypadku nieco większej ilości obywateli... Kto będzie sprawdzał jak długo kto ma obywatelstwo i ile to będzie trwało? Wymusza to jednocześnie głosowanie postem, a nie za pomocą funkcji ankieta, gdzie tylko osoby z najwyższymi uprawnieniami mogą zobaczyć kto i jak głosował... chyba... bo nigdy takich uprawnień nie miałem.

Będzie przecież ewidencja, w którym będą spisane okresy posiadania obywatelstwa Republiki Bialeńskiej.
Co do poglądu, kto na co głosował w ankiecie, to skrypt forum tego uniemożliwia.
Żeby sprawdzić głosy, trzeba wejść do bazy danych, odszukać 3 tabele, spisać ID ankiety, potem ID opcji w ankiecie, a dopiero potem można sprawdzać numerki. Ogólnie wygodne to nie jest.

(13.08.2016, 08:21:47)Ronon Dex link napisał(a):Dalej uważam, że lepszym byłby prosty egzamin z wiedzy o RB (wzorem dawnej La Palmy) niż jakaś "szkoła". Ale to akurat nie tyczy się samego pomysł Hewreta, a raczej pomysłu w temacie szkolnictwa.

No właśnie, zgodnie z założeniami ustawy o PSP, żeby uzyskać wykształcenie podstawowe trzeba zdać egzamin. Program edukacji i egzamin mają być właśnie z wiedzy o Republice Bialeńskiej - teoretycznej i praktycznej.
(13.08.2016, 08:21:47)Ronon Dex link napisał(a):Tak tylko z ciekawości dlaczego "42", a nie 40 czy 50? Z czegoś to wynika?

Jest to wpierw okres 30 dni na uzyskanie wykształcenia podstawowego. Aczkolwiek sam nie jestem przekonany do tak długiego okresu nabywania biernego prawa wyborczego. Oczywiście zasada ta dotyczy tylko nowych osób.
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#7
(13.08.2016, 10:27:26)Hewret Faradobus link napisał(a):Po prostu zauważyłem, że po odebraniu obywatelstwa między 30 dniem, a 60 znaczna część osób wraca do aktywności. Na żadne tam rankingi nie patrzę.
No fajnie tylko pozostaje niedogodność przy referendach o jakiej pisałem... Może zostawić 30 dni i maksymalnie uprościć przyznawanie obywatelstwa ponownie? Moim zdaniem to lepsze wyjście...

(13.08.2016, 10:27:26)Hewret Faradobus link napisał(a):Będzie przecież ewidencja, w którym będą spisane okresy posiadania obywatelstwa Republiki Bialeńskiej.
Co do poglądu, kto na co głosował w ankiecie, to skrypt forum tego uniemożliwia.
Żeby sprawdzić głosy, trzeba wejść do bazy danych, odszukać 3 tabele, spisać ID ankiety, potem ID opcji w ankiecie, a dopiero potem można sprawdzać numerki. Ogólnie wygodne to nie jest.
No to może jednak zrezygnować z tak złożonego głosowania - w praktyce będzie to koszmar, a nie zawsze osoby w odpowiednimi uprawnieniami będą miały czas by w tym grzebać. A brak podglądu, kto jak głosował uniemożliwi weryfikację głosów w przypadku stwierdzenia głosu kogoś kto tego zrobić nie powinien.

Aby to funkcjonowało - to jedynym wyjściem jest po prostu grupa dla obywateli z tym odpowiednim stażem... wtedy głosowanie byłoby w dziale tylko dla nich dostępnym.
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
#8
(13.08.2016, 11:26:30)Ronon Dex link napisał(a):No fajnie tylko pozostaje niedogodność przy referendach o jakiej pisałem... Może zostawić 30 dni i maksymalnie uprościć przyznawanie obywatelstwa ponownie? Moim zdaniem to lepsze wyjście...

Jak najbardziej.

(13.08.2016, 11:26:30)Ronon Dex link napisał(a):No to może jednak zrezygnować z tak złożonego głosowania - w praktyce będzie to koszmar, a nie zawsze osoby w odpowiednimi uprawnieniami będą miały czas by w tym grzebać. A brak podglądu, kto jak głosował uniemożliwi weryfikację głosów w przypadku stwierdzenia głosu kogoś kto tego zrobić nie powinien.

Tylko że to nie ma być w formie ankiety, a składanie podpisów "ZA" lub "PRZECIW" pod wnioskiem petenta.
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#9
(13.08.2016, 11:45:42)Hewret Faradobus link napisał(a):Tylko że to nie ma być w formie ankiety, a składanie podpisów "ZA" lub "PRZECIW" pod wnioskiem petenta.
Ale zdajesz sobie sprawę z "koszmarności" takiego głosowania przez np. 20 i więcej osób? Powstaje "tasiemcowy" watek z 20-30 postami zawierającymi jeden wyraz.
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
#10
To myślisz, że dotychczasowe poparcie przy uzyskaniu minimalnej ilości podpisów jest o wiele lepsze?
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#11
Cytat:- Wniosek będzie można złożyć od razu nawet po rejestracji, ale będzie okres 3 dni, kiedy to obywatele będą decydować o nadaniu, bądź nienadaniu obywatelstwa. To coś na wzór jawnego głosowania składanego własnoręcznym podpisem. Jeśli większość osób wyrazi zgodę, to taka osoba otrzyma je. Jeśli większość osób nie wyrazi zgody, to niestety, ale nie tym razem...
- Decydować o przyjęciu osoby do grona obywateli Republiki Bialeńskiej będą decydować osoby, które posiadają bez przerwy obywatelstwo przez minimum 60 dni,
Jak najbardziej można wprowadzić takie ułatwienie, że można składać wniosek od razu. Trzy dni na wypowiedzi obywateli to też dobry pomysł. Jednak co do głosowania mam wątpliwości. Raz, że mogą wyniknąć z tego problemy, o których pisze Ronon. Dwa, że zaczną się od początku "długi wdzięczności" wobec osób popierających wniosek. Tak więc, jak najbardziej niech się obywatele przez trzy dni wypowiadają, ale ostateczna decyzja powinna należeć do Prezydenta.

Cytat:- Prawo do otrzymania obywatelstwa Republiki Bialeńskiej będą mieli adoptowani potomkowie Bialeńczyków, jednak z zastrzeżeniem, że rodzic taki posiada już obywatelstwo od minimum 90 dni,
Naprawdę nie wiem, czy tworzenie rodów to dobry pomysł. Zwłaszcza, że nie jest trudno otrzymać obywatelstwo w normalny sposób.

Cytat:- Obywatelstwo za nieaktywność będzie odbierane po 60 dniach, a nie jak obecnie - po 30,
- Ponowne ubieganie się o obywatelstwo nie będzie wymagało poparcia większości osób, jak to wymieniono w myślniku pierwszym. Dotyczy to tylko przypadku, kiedy to tej osobie odebrano obywatelstwo na skutek nieaktywności, bądź zrzekła się dobrowolnie. W przypadku odebrania obywatelstwa przez sąd prawomocnym wyrokiem, osoba taka będzie traktowana jak nowa osoba
Tutaj zgadzam się z argumentacją Ronona. Ewentualnie, po 30 dniach może nastąpić zawieszenie obywatelstwo i w przypadku "nieodwieszenia" go przez kolejne 30 dni - utrata.

Cytat:- w ciągu 30 dni od otrzymania obywatelstwa osoba będzie zobowiązana do uzyskania wykształcenia podstawowego w myśl przepisów ustawy o Państwowej Szkole Powszechnej. Andrzej proponował, aby wymagano wykształcenia podstawowego do uzyskania obywatelstwa. Jednak myślę, że to będzie zbyt duże obciążenie dla nowych osób w mikroświecie. Przypominam, że wraz z przyjęciem ustawy o ewidencji ludności przed uzyskaniem obywatelstwa będzie wymagane uzyskanie NPE od ministerstwa ds. wewnętrznych. Nie spełnienie wymogu wykształcenia będzie równoznaczne z utratą obywatelstwa.
Oczywiście popieram. Smile

Cytat:- bierne prawo wyborcze (przypominam, że jest to prawo do bycia wybranym) nabywa się po 42 dniach.
Tu konieczna byłaby zmiana ordynacji. Obecnie bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich uzyskuje się po 35 dniach, a w wyborach parlamentarnych już po 14 dniach. Nie wiem, czy w przypadku wyborów parlamentarnych aż takie ograniczenia są konieczne. Parlament to reprezentacja całego społeczeństwa i myślę, że jeśli społeczeństwo będzie chciało wybrać sobie świeżego obywatela, to powinno mieć taką możliwość.
N.N
Odpowiedz
#12
O, z argumentacją Andrzeja zgadzam się jak najbardziej. Big Grin
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#13
(13.08.2016, 12:15:35)Hewret Faradobus link napisał(a):To myślisz, że dotychczasowe poparcie przy uzyskaniu minimalnej ilości podpisów jest o wiele lepsze?
Nie, nie myślę tak - ale dostrzegam niedogodności w głosowaniu kilkunastu osób za pomaca postów. Jednak tak jak piszesz obecnie nie jest to lepsze, w razie czego wolę to mniejsze (zaproponowane przez Ciebie) "zło"... bo to "zło" widzę tylko w kwestii "technicznej", sam zamysł jest moim zdaniem OK.
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
#14
Za dużo stereotypowej Sarmacji w tych pomysłach (wykazy, przeliczniki, znaczące rody i tak dalej zostawmy za morzem, przynajmniej tak długo, jak chodzi o uprzywilejowanie obywateli, a nie wykresy MSW), ale:
Cytat:Tutaj zgadzam się z argumentacją Ronona. Ewentualnie, po 30 dniach może nastąpić zawieszenie obywatelstwo i w przypadku "nieodwieszenia" go przez kolejne 30 dni - utrata.
To wprowadzałbym.
Cytat:- Ponowne ubieganie się o obywatelstwo nie będzie wymagało poparcia większości osób, jak to wymieniono w myślniku pierwszym. Dotyczy to tylko przypadku, kiedy to tej osobie odebrano obywatelstwo na skutek nieaktywności, bądź zrzekła się dobrowolnie. W przypadku odebrania obywatelstwa przez sąd prawomocnym wyrokiem, osoba taka będzie traktowana jak nowa osoba,
Ułatwienia dla byłych obywateli również.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
#15
Nie jest potrzebne dzielenie obywatelstwa.
DR NET. Ametyst Faradobus PROF. UB
BARDZO WSPANIAŁY KRÓL HIRSCHBERGII I WEERLADU
KNIAŹ NA MECHANICACH, METROPOLITA TEMESZGADZKI
[img=0x89]https://spolecznosc.bialenia.org.pl/attachment.php?aid=6921[/img]
Odpowiedz
#16
Cytat:
[Obrazek: 75_23_01_16_11_33_49.png]

USTAWA O OBYWATELSTWIE REPUBLIKI BIALEŃSKIEJ
z dnia ... sierpnia 2016 r.

Rozdział I
[Postanowienia ogólne]

Artykuł 1.

Ustawa określa zasady, warunki oraz tryb nadawania, uznawania i przywracania obywatelstwa Republiki Bialeńskiej oraz jego utratę.

Artykuł 2.

W dniu wejścia w życie ustawy obywatelami Republiki Bialeńskiej są osoby, które posiadają dotychczasowe obywatelstwo tymczasowe lub obywatelstwo stałe Republiki Bialeńskiej.

Artykuł 3.

1. Obywatel Republiki Bialeńskiej posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Republiki Bialeńskiej takie same prawa i obowiązki, jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo Republiki Bialeńskiej.
2. Obywatel Republiki Bialeńskiej nie może wobec władz Republiki Bialeńskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadanie równocześnie obywatelstwa innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.

Artykuł 4.

Obywatelstwo Republiki Bialeńskiej nabywa się:
1) przez nadanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej na zasadach określonych w ustawie,
2) przez uznanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej na zasadach określonych w ustawie,
3) przez przywrócenie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej na zasadach określonych w ustawie.

Artykuł 5.

1. Zawarcie związku małżeństwiego przez obywatela Republiki Bialeńskiej, z cudzoziemcem lub mieszkańcem, uprawnia do uznania obywatelstwa Republiki Bialeńskiej cudzoziemca lub mieszkańca na zasadach określonych w ustawie.
2. Adopcja potomka przez obywatela Republiki Bialeńskiej uprawnia do uznania obywatelstwa Republiki Bialeńskiej potomka na zasadach określonych w ustawie.

Artykuł 6.

1. Obywatelstwo jest to więź między osobą fizyczną, a Republiką Bialeńską.
2. Obywatelom Republiki Bialeńskiej przysługują prawa i obowiązki wynikające z Konstytucji Republiki Bialeńskiej oraz przepisów Biuletynu Ustaw.

Artykuł 7.

Nadanie, uznanie, utratę lub przywrócenie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej stwierdza Prezydent Republiki Bialeńskiej na drodze postanowienia.

Artykuł 8.

Spis obywateli Republiki Bialeńskiej prowadzi ministerstwo właściwe ds. wewnętrznych w wyznaczonym do tego miejscu.

Rozdział II
[Nadanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej]

Artykuł 9.

1. Nadanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej następuje na wniosek zainteresowanego.
2. Wniosek o nadanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej musi w sobie zawierać:
1) nazwisko i imię (imiona),
2) numer NPE nadany przez ministerstwo ds. wewnętrznych,
3) uzasadnienie i krótka informacja o sobie o długości minimum 6 zdań,
4) informacja, czy współmałżonek lub potomek będą się ubiegali o uznanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej po pozytywnym ropatrzeniu wniosku i nadaniu obywatelstwa Republiki Bialeńskiej - jeśli dotyczy,
5) przysięgę o treści:  "Przysięgam bronić interesów Republiki Bialeńskiej, wspierać Ją, starać się o rozwój państwa oraz być wiernym prawom i ideałom Republiki Bialeńskiej". Przysięgę można złożyć z dowolną formułą religijną.

Artykuł 10.

1. Wniosek o nadanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej jest rozpatrywany po 5 dniach, jednak nie później niż 10 dni od chwili jego złożenia. Przez ten czas inni obywatele Republiki Bialeńskiej mogą wyrażać opinie pod złożonym wnioskiem.
2. Prezydent może odrzucić wniosek o nadanie obywatelstwa, jeśli jest niekompletny lub opinie pod wnioskiem są niepochlebne, bądź osoba starająca się o nadanie obywatelstwa budzi uzasadnione podejrzenia.
3. W przypadku odrzucenia wniosku, osoba zainteresowana może złożyć taki ponownie po 21 dniach od chwili odrzucenia.

Rozdział III
[Uznanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej]

Artykuł 11.

1. Współmałżonek oraz potomek obywatela Republiki Bialeńskiej mają prawo wnioskować o uznanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej.
2. Wniosek o uznanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej złożony przez  musi w sobie zawierać te same elementy, jak w przypadku wniosku o nadanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej, tj. wymienione w ust. 2, art. 9 tej ustawy. Nie stosuje się zasad określonych w art. 10 tej ustawy.
3. Wniosek o uznanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej może zostać odrzucony, jeśli jest niekompletny, bądź osoba starająca się o uznanie obywatelstwa budzi uzasadnione podejrzenia.

Artykuł 12.

1. Jeśli Prezydent Republiki Bialeńskiej udzielił azylu wobec osoby, która ta o ten azyl wnioskowała, azylant ten może starać się o obywatelstwo Republiki Bialeńskiej na zasadach określonych w art. 11 tej ustawy z wyłączeniem ust. 3.
2. Wniosek o uznanie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej złożony przez azylanta może zostać odrzucony, jeśli jest niekompletny.

Artykuł 13.

Czas na rozpatrzenie wniosków określonych w art. 11 oraz w art. 12 przez Prezdenta Republiki Bialeńskiej wynosi 4 dni.

Rozdział IV
[Przywrócenie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej]

Artykuł 13.

1. Osoba, która zrzekła się lub straciła obywatelstwo na skutek nieobecności ma prawo wnioskować do Prezydenta Republiki Bialeńskiej o przywrócenie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej.
2. Nie wymaga się, aby wniosek o przywrócenie obywatelstwa Republiki Bialeńskiej zawierał informacje wymienione w ust. 2, art. 9 tej ustawy.
3. W przypadku osób, które posiadały obywatelstwo Republiki Bialeńskiej przed wejściem w życie ustawy o ewidencji ludności Republiki Bialeńskiej z dnia ... sierpnia 2016 r. muszą złożyć wniosek o przywrócenie obywatelstwa zawierający numer NPE nadany przez ministra właściwego ds. wewnętrznych.

Rozdział V
[Utrata obywatelstwa Republiki Bialeńskiej]

Artykuł 14.

1. Prezydent Republiki Bialeńskiej może odebrać obywatelstwo na drodze postanowienia na wniosek grupy 3 obywateli wraz z uzasadnieniem. Postanowienie takie wchodzi w życie w ciągu 7 dni od chwili ogłoszenia.
2. Od postanowienia odebrania obywatelstwa w przypadku określonym w ust. 1 można odwołać się do Sądu Ludowego Republiki Bialeńskiej w terminie do wejścia w życie postanowienia.
3. W przypadku przyjęcia wniosku odwołania przez Sąd Ludowy Republiki Bialeńskiej wejście w życie postanowienia odracza się do czasu rozpatrzenia wniosku przez sąd.
4. W przypadku nieobecności Sędziego Ludowego lub w przypadku wakatu na tym stanowisku Prezydent Republiki Bialeńskiej zobowiązany jest niezwłocznie jak w najkrótszym czasie powołać Asesora, jednak Asesor nie może być żadną ze stron, w tym osobą podpisaną pod wnioskiem o odebranie obywatelstwa.

Artykuł 15.

Obywatelstwo Republiki Bialeńskiej można utracić na skutek:
1) dobrowolnego zrzeczenia się ogłoszonego w publicznym dziale na forum,
2) długotrwałej nieobecności,
3) niespełnienia obowiązku określonym w art. 17 tej ustawy,
4) skazania prawomocnym wyrokiem Sądu Ludowego za przestępstwa przeciwko Republice Bialeńskiej i jej obywatelom.

Artykuł 16.
1. Przez czasową nieobecność rozumie się poprzez nielogowanie się w systemach informatycznych Republiki Bialeńskiej przez czas dłuższy niż 30 dni.
2. Po 30 dniach od ostatniego logowania zawiesza się obywatelstwo Republiki Bialeńskiej, co oznacza, że osoba ta nie może brać udziału w wyborach oraz być powołana na stanowiska państwowe, przy których wymaga się posiadanie obywatelstwa. O zawieszeniu obywatelstwa informuje publicznie minister właściwy ds. wewnętrznych lub Prezydent Republiki Bialeńskiej.
3. Ustępienie zawieszenia obywatelstwa następuje na skutek zgłoszenia obecności w dziale publicznym na forum przez obywatela.
4. Po 30 dniach od zawieszenia obywatelstwa Republiki Bialeńskiej Prezydent Republiki Bialeńskiej odbiera obywatelstwo na drodze postanowienia na skutek długotrwałej nieobecności.
5. Obywatelstwa Republiki Bialeńskiej nie odbiera się w związku z nieobecnością, jeśli obywatel ten poinformuje o swojej nieobecności w publicznym dziale na forum.

Artykuł 17.

1. Osoba, która uzyskała obywatelstwo Republiki Bialeńskiej i nie posiada wykształcenia podstawowego, jest zobowiązana w ciągu 30 dni od chwili uzyskania obywatelstwa uzyskać wykształcenie podstawowe na zasadach określonych w ustawie o Państwowej Szkole Powszechnej z dnia ... sierpnia 2016 r.
2. Prezydent Republiki Bialeńskiej jest zobowiązany do odebrania obywatelstwa Republiki Bialeńskiej na drodze postanowienia osobie, która nie spełniła obowiązku określonym w ust. 1.

Rozdział VI
[Postanowienia końcowe]

Artykuł 18.

1. Jeśli Prezydent Republiki Bialeńskiej nie rozpatrzy wniosków w terminach określonych w ust. 1, art. 10 oraz w art. 13, wnioski te rozpatrują osoby według sukcesji prezydenckiej z 48 godzinnym terminem.
2. Postanowienia w sprawach dotyczących kwestii obywatelstwa Republiki Bialeńskiej muszą zostać wydane w ciągu 3 dni od przyjęcia wniosku bądź zaistnienia sytuacji określonej w ustawie. W przypadku niedotrzymania tego terminu obowiązek ten przechodzi na osoby według sukcesji prezydenckiej z 48 godzinnym terminem.

Artykuł 19.

1. Z chwilą wejścia w życie ustawy moc obowiązująca traci ustawa o obywatelach Republiki Bialeńskiej z dnia 27 grudnia 2014 r. wraz z późniejszymi zmianami.
2. Ustawa wchodzi w życie po 24 godzinach od chwili ogłoszenia, w zgodzie z ust. 1 art. 3 ustawy o Biuletynie Ustaw z dnia 26 lutego 2016 roku.


A oto ustawa.
Proszę o opinie i wyszukanie ewentualnych błędów, zwłaszcza przy adresowaniu do przepisów.
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#17
Cytat:5. Obywatelstwa Republiki Bialeńskiej nie odbiera się w związku z nieobecnością, jeśli obywatel ten poinformuje o swojej nieobecności w publicznym dziale na forum.
Czy na pewno chcemy, żeby przy tym przepisie nie obowiązywały obecnie istniejące ograniczenia?

Poza tym, nie opisałeś uznawania obywatelstwa.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
#18
Nie wypowiadałem się wcześniej w tym temacie, ale teraz, gdy widzę konkretny projekt ustawy, chciałbym przedstawić Prezydentowi pewne zastrzeżenia.

1. Z tego, co zrozumiałem z art. 9. i 10. ustawy wniosek o przyznanie obywatelstwa można złożyć praktycznie zaraz po rejestracji. Obawiam się, że przez to będziemy mieć pełno sztucznych obywateli, którzy albo są nieaktywni, albo pojawiają się tylko w czasie wyborów. Moim zdaniem powinniśmy nieco to utrudnić, chociażby określając, że wniosek można złożyć dopiero kilka dni po rejestracji, będąc w tym czasie aktywnym użytkownikiem. Proponuję też dopisać, że warunkiem przyznania obywatelstwa jest pozytywna opinia co najmniej 2 użytkowników, jak ma to miejsce przy aktualnym obywatelstwie stałym.
Poza tym wydaje mi się, że jeśli o obywatelstwo będzie tak łatwo, jak jest to przedstawione w ustawie, to instytucja azylu będzie zbędna.

2. Wprowadziłbym poprawki w art. 14.:
a) w ustępie 1. zmienić wymaganą liczbę obywateli z 3 na 5. Według mnie odebranie obywatelstwa jest zbyt ważną decyzją, aby mogło o to wnieść raptem trzech obywateli. O 3 podpisy jest nietrudno. Poza tym wydaje mi się, że wówczas mogłaby zostać zatarta zasada zaufania do państwa, które powinno bronić swoich obywateli.
b) proponuję wstrzymać się z ustawą do momentu przyjęcia bądź odrzucenia przez Parlament mojego projektu zmian w ustawie o sądownictwie. Jeśli projekt zostałby przyjęty uważam, że w ustawie prezydenckiej powinien znaleźć się przepis mówiący o tym, aby sprawy odnośnie obywatelstwa Sąd Ludowy rozpatrywał w pełnym składzie. Powód ten sam, co wyżej.

3. Wydaje mi się, że obowiązek kształcenia, o którym mowa w art. 17. ust. 1. jest niepotrzebny. To tylko taki dodatek, który moim zdaniem może odpychać nowych obywateli: "wykształcenie, tyle roboty, po co to komu, nie rejestruję się, nie chce mi się go zdobywać". W ogóle postawiłbym raczej na reformę systemu uniwersytetów niż na szkoły powszechne.

Poza tym ustawa bardzo mi się podoba Wink
(-) dr net. Tadeusz Krasnodębski
Odpowiedz
#19
(13.08.2016, 15:40:10)Maciej Kamiński link napisał(a):Czy na pewno chcemy, żeby przy tym przepisie nie obowiązywały obecnie istniejące ograniczenia?

Poza tym, nie opisałeś uznawania obywatelstwa.

Ad. 1 - można to ograniczyć do maksymalnej liczby 30 dni. Co Nam da w sumie 90 dni - po 30 dniach zawieszenie, po 60 dniach odebranie, jeśli ktoś usprawiedliwił.

Ad. 2 - poprawię.

(13.08.2016, 15:42:57)Teddy Upperwood link napisał(a):Obawiam się, że przez to będziemy mieć pełno sztucznych obywateli, którzy albo są nieaktywni, albo pojawiają się tylko w czasie wyborów.

Właśnie mi się przypomniało, że Konstytucja nakazuje odbierać obywatelstwo za nieuzasadnioną absencję w wyborach i w referendach.
Dopiszę. Big Grin
Nigdy to nie było egzekwowane, ale może czas już zacząć, żeby obywatele poczuwali się do obowiązków?
W sumie nie ma co zbytnio komplikować uzyskiwanie obywatelstwa. Przykładowo w Dreamlandzie ponoć wystarczy zaznaczyć pewną opcję w ustawieniach, aby stać się obywatelem.
Nie muszę chyba mówić, że w dreamlandzkim parlamencie zasiadają pierwsi-lepsi ludzie?
Wracamy do Bialenii...

(13.08.2016, 15:42:57)Teddy Upperwood link napisał(a):2. Wprowadziłbym poprawki w art. 14.:

A można prosić o konkretną propozycję poprawki? Wink

(13.08.2016, 15:42:57)Teddy Upperwood link napisał(a):Wydaje mi się, że obowiązek kształcenia, o którym mowa w art. 17. ust. 1. jest niepotrzebny.

Tu już myślę, że trzeba by było się wdać w polemikę z Ministrem Oświecenia.
W sumie taki postulat padł z słów Andrzeja, padły obietnice, więc się z nich wywiązuję.

Czekam na sugestie. Smile
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#20
(13.08.2016, 17:53:39)Hewret Faradobus link napisał(a):A można prosić o konkretną propozycję poprawki? Wink

Ależ Prezydencie - przecież jest Big Grin Zawarłem ją w podpunktach a) i b) - wrzucam cytat niżej Smile Oba dotyczą art. 14 Wink

Cytat:2. Wprowadziłbym poprawki w art. 14.:
a) w ustępie 1. zmienić wymaganą liczbę obywateli z 3 na 5. Według mnie odebranie obywatelstwa jest zbyt ważną decyzją, aby mogło o to wnieść raptem trzech obywateli. O 3 podpisy jest nietrudno. Poza tym wydaje mi się, że wówczas mogłaby zostać zatarta zasada zaufania do państwa, które powinno bronić swoich obywateli.
b) proponuję wstrzymać się z ustawą do momentu przyjęcia bądź odrzucenia przez Parlament mojego projektu zmian w ustawie o sądownictwie. Jeśli projekt zostałby przyjęty uważam, że w ustawie prezydenckiej powinien znaleźć się przepis mówiący o tym, aby sprawy odnośnie obywatelstwa Sąd Ludowy rozpatrywał w pełnym składzie. Powód ten sam, co wyżej.
(-) dr net. Tadeusz Krasnodębski
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości