Kształt KRI
#1
Dawno, dawno temu... z założenia KRI (czyli Krajowa Rada Informatyczna) miała być organizacją kolegialną składającą się z członków ustawowo wymienionych oraz przedstawiciela rzędu wskazanego przez Prezdyenta. I tyle by było teorii, bo w praktyce to nie działało i nikt tym się nie przejmował.

Jednak w ostatnim czasie wprowadzono kodeks karny, w którym jest magiczny artykuł 36, który głosi:

"1. Kto posiadając odpowiednie uprawnienia administratorskie bądź moderatorskie, bezprawnie kasuje cudze posty lub samowolnie dokonuje zmian na forum Republiki Bialeńskiej, w szczególności dodaje bądź usuwa działy, podlega karze pozbawienia wolności na okres nie krótszy niż osiem tygodni, z wyłączeniem sytuacji, w której następuje reorganizacja forum.

2. Kto posiadając odpowiednie uprawnienia administratorskie bądź moderatorskie, bezprawnie usuwa konto osoby fizycznej, podlega karze pozbawienia wolności na okres nie krótszy niż dwadzieścia osiem tygodni tygodni albo karze banicji."

Co do ustępu 2, to wątpliwości nie ma. Wątpliwości od samego początku budzi ustęp 1, gdyż wciąż nie wiadomo, co rozumie się przez "samowolne dokonywanie zmian na forum Republiki Bialeńskiej". Dopiero po moim zwróceniu uwagi dopisano "w szczególności dodaje bądź usuwa działy". Ciekawi mnie ta zmiana oraz wprowadzenie regulacji reorganizacji forum. Może to ktoś podyktował swoim przykrym doświadczeniem? Odkąd opiekuję się Republiką Bialeńską (z dużą przerwą w 2015 roku, czego żałuje) powiedziałem, że do panelu byle kto mieć dostępu nie powinien (jak to było na początku państwowości). Od tamtej pory do PA dostęp wyłącznie miałem ja i Maciej, w krótkim okresie miał jeszcze Ronon. Od początku bieżącego roku ma również dostęp Bajtuś, a ostatnio posiada również dostęp do wszystkich plików i baz danych - z racji wiedzy informatycznej i rozwijania systemu gospodarczego, w skrócie "EGO". To też w pewnym sensie bezpieczeństwo, że w razie czego jakby mi się coś stało, to Bialenia nie zniknie.
A kopie zapasowe są wykonywane przez hosting codziennie w godzinach nocnych w postaci snapshota (zrzutu danych na dysk) dostępnego do 14 dni wstecz + posiadam chyba ze 3 kopie forum na komputerze z racji ostatniego przenoszenia z Zenboxa na MyDevil.

Dobra, a wracając do tematu, czyli przyszły kształt KRI.

Cytat:Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia, w zgodzie z p. 2 artykułu 3 ustawy o Biuletynie Ustaw z dnia 26 lutego 2016 r. - za wyjątkiem artykułu 36, który wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia w Biuletynie Ustaw odpowiedniej poprawki do Ustawy o strukturach informatycznych RB precyzującej kwestię uprawnień związanych z artykułem 36 Kodeksu Karnego.

Czy KRI jako instytucja ma być instytucją kolegialną, która podejmuje decyzje na drodze uchwały przez zwykłe głosowanie członków? I jak miało by wyglądać uprawnienie kogoś do reorganizacji forum i w jakim zakresie? I dlaczego uwzględniono jedynie organizację forum?

Przy okazji wywaliłbym przepisy o nazwach użytkowników do ustawy o danych personalnych oraz tę niby "nacjonalizację" IRC, co nacjonalizacją jest tylko na papierze - Sukces tam czyni co mu żywnie się podoba i nie mamy nad tym żadnej kontroli. Właściciele, tj. Kristian Arped i Maria von Primisz jakoś nie przejmują się losem kanału #bialenia.

To chyba tyle, co mi po głowie pałętało się.
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#2
Jak większość instytucji w tym Kraju zamieniła się w agenturalną opcję antycarską.
Odpowiedz
#3
No po prostu trzeba by znowelizować ustawę o KRI i dać jej członkom prawo do określonych czynności administratorskich (których katalog można by enumeratywnie wymienić, żeby nie było wątpliwości) na wniosek zainteresowanych a także w sytuacjach doraźnych. W zasadzie tak jak to miało miejsce dotychczas, z tą różnicą, że uprawnienia członków KRI byłby precyzyjnie wskazane, by nikomu nie przyszło do głowy oskarżać ich o naruszenie przepisów ustawy karnej.
Jego Operacyjność
(-) Linux
[Obrazek: 11668799_hhh.PNG]

-------

"Ten człowiek jest gorszy niż Pietrow i Prezerwatyw Tradycja Radziecki!"
~ Szymon Uchatsok, myląc Medycejskiego z Kucełem

"Kretyn i słoik, który pewnie się na warszawiaka stylizuje"
~ Mój adorator

-------

Miałem w sumie wypisać się z Bialenii
A jednak coś spowodowało, że zostałem
Raz za razem
Odpowiedź za odpowiedzią
Lubię was nawet czasem, wiecie?

Krążą jednak opowieści
Eminencja pewien mówią jest ich źródłem
Dzień sądu nadchodzi!
Yyy zapytacie 
Czego on znowu chce
Ech zostawcie dziwaka
Jednak zostałem
Stąd teraz siedzę
Kreśląc pierdolety 
I dopasowując je do liter mojego nazwiska
Odpowiedz
#4
Najlepszej w swej prostocie, jak zawsze niezawodny Karol!
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
#5
To w sumie po kolei co mam do zrobienia do końca kadencji:
1. Traktat Układu Stowarzyszeniowego,
2. Nowa ustawa o strukturach informatycznych,
3. Ustawa o Krajowej Radzie Informatycznej,
4. Ustawa o danych personalnych,
5. Ustawa o tytułach szlacheckich i folwarkach
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości