Poszukiwani ławnicy, czyli o wakujących miejscach w Radzie Przysięgłych
[justify]Szanowni a zacni,

ustawowym obowiązkiem  Sędziego Ludowego jest skompletowanie Rady Przysięgłych, w której zasiadać będą ławnicy. O specyfice tej służby traktuje art.6a ustawy o sądownictwie, który brzmi:

Cytat:Artykuł 6a.

1. Do Rady Przysięgłych Sędzia Ludowy powołuje niekaranych obywateli posiadających nieposzlakowaną opinię oraz autorytet społeczny wedle własnego uznania. Ławnicy sprawują urząd do rezygnacji, śmierci bądź zakończenia urzędowania Sędziego Ludowego.

2. Obywatele zasiadający w Radzie Przysięgłych otrzymują tytuł Ławników.

3. Pierwszy Ławnik na liście członków Rady Przysięgłych pełni funkcje Sekretarza Rady Przysięgłych.

4. Do obowiązków Sekretarza Rady Przysięgłych należy dbanie o jak najszybsze powołanie do składu sędziowskiego Ławników i Asesorów w przypadkach określonych w ustawie, ogłaszanie takiego powołania w formie zarządzenia oraz przeprowadzanie głosowań wewnątrz Rady.

5. Rada Przysięgłych większością kwalifikowaną 2/3 głosów ma prawo odwołać ze stanowiska Sędziego Ludowego, jeśli ustają warunki niezbędne do wykonywania tej funkcji opisane w art. 4. niniejszej ustawy lub jeśli Sędzia Ludowy zostaje skazany prawomocnym wyrokiem.

6. Prezydent, członkowie Rządu, Posłowie oraz Prezes Policji Krajowej nie mogą pełnić funkcji Ławnika.

Dodatkowo:

Cytat:2. W przypadku, gdy Sędzia Ludowy jest stroną w postępowaniu, Rada Przysięgłych ma obowiązek powołać Asesora oraz dwóch Ławników, którzy będą orzekali w rzeczonym postępowaniu. Przewodniczącym takiego składu jest Asesor.

A także, zgodnie z art.24 wzmiankowanej ustawy, Rada Przysięgłych pełni funkcję sądu apelacyjnego:

Cytat:Artykuł 24.

1. Rada Przysięgłych, jako skład apelacyjny, przeprowadza ponownie postępowanie dowodowe na zasadach ogólnych.

2. Rada Przysięgłych może uznać przeprowadzone dowody w postępowaniu I instancji jako ujawnione.

3. Rada Przysięgłych orzeka bezwzględną większością głosów. Przegłosowani członkowie Rady  mają prawo złożyć zdanie odrębne.

4. Orzeczenie Rady Przysięgłych jest prawomocne z chwilą ogłoszenia. W przypadku braku złożenia w ciągu 72 godzin odwołania, cechę taką nabywa orzeczenie Sądu Ludowego wydane w I instancji.

Oraz oczywiście ławnicy mają obowiązek opiniowania spraw dotyczących interpretowania przepisów, orzekania o zgodności z konstyucją tudzież rozstrzygania sporów kompetencyjnych.

Zależy mi na tym, by Rada Przysięgłych była instytucją jak najbardziej pluralistyczną, reprezentującą poglądy różnych środowisk czy nawet narodowości. Chętnych do pełnienia funkcji ławnika, proszę o zgłaszanie się poniżej. Po cichu liczę, że znajdą się choć trzy osoby. [/justify]
(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
Odpowiedz
Jako Wiceminister członkiem Rządu nie jestem (z tego, co mi jest wiadome), więc chętnie zgłoszę swoją kandydaturę.
(-) dr net. Tadeusz Krasnodębski
Odpowiedz
To ja też się zgłaszam.
Odpowiedz
Ja też się zgłoszę, a co.
Jego Wielkoksiążeca i Arcykatolicka Mość,
Karol II Wawrzyniec kardynał de Medici i Zep 
Prymas Bialeński, Cysorz Kościelny,
Pan na włościach rotryjskich w Bialenii
[Obrazek: 2w3GR.png]

Odpowiedz
Ja także zgłaszam swoją kandydaturę.
/-/ Książę Thomas von Lisendorff
Kniaź Lisendorff
Wiceadmirał MW SZ RB,
[Obrazek: 75_25_01_16_8_38_15.png]

właściciel 87 folwarków 
Selekcjoner reprezentacji Republiki Bialeńskiej 
Odpowiedz
(27.08.2016, 20:45:20)Karol Wawrzyniec link napisał(a):Ja też się zgłoszę, a co.

A spełniasz wymagania?
Linus

Arcybiskup Wolnogradu
Patriarcha Kościoła Ekumenicznego

Sylwetka

[Obrazek: 2FwJU.png]
Odpowiedz
Nie byłem nigdy karany.
Jego Wielkoksiążeca i Arcykatolicka Mość,
Karol II Wawrzyniec kardynał de Medici i Zep 
Prymas Bialeński, Cysorz Kościelny,
Pan na włościach rotryjskich w Bialenii
[Obrazek: 2w3GR.png]

Odpowiedz
Dziękuję za tak szybki odzew. Mam nadzieję, że Rada Przysięgłych będzie wystarczająco, hmm, pluralistyczna, to chyba dobre określenie, dzięki temu nikt nie będzie mógł próbować podważyć jej decyzji. Mamy zatem młodego bialeńskiego prawnika, sympatyzującego ze Wspólnotą Rozwoju, batiuszkę z Brodrii, kniazia-republikanina (brodryjskiego Filipa Égalité ?) oraz kosmopolitę, bywającego w Abachazji, Brodrii, Bialenii czy nawet w Rzeczypospolitej.
Odpowiedz
Pięknie ujęte! <3

Swoją drogą, świetny miał Sędzia pomysł, żeby ogłosić nabór na Ławników zamiast powoływać ich samemu. Dzięki temu na bank będzie pluralistycznie Smile
Odpowiedz
Mówiliście, że będą problemy ze składem sędziowskim. Big Grin

A tu proszę...
Wspólnie z [member=99]Alberto de Medici[/member] analizowaliśmy ustawę o sądownictwie w obecnym kształcie i stwierdziliśmy, że jest za mało sytuacji, kiedy to SL rozpatruje sprawy w składzie powiększonym, tj. trzyosobowym. Może by to jakiś poprawić, zwłaszcza w przypadku interpretacji prawa albo stwierdzenia zgodności z konstytucją, bądź przy rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego.
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
Albercie zapomniałeś dodać Surmenii.  W RON już nie bywam.
W swoją drogą ty także bywasz w Abachazji,  Bialenii,  Brodrii od niedawna nawet,  a także w RON.  Cóż za zbieg okoliczności  ;D
Kniaź Lisendorff
Wiceadmirał MW SZ RB,

właściciel 87 folwarków 
Odpowiedz
(27.08.2016, 21:17:15)Karol Wawrzyniec link napisał(a):Nie byłem nigdy karany.

Dobra nadajesz się, chciałem się podroczyć trochę.  Wink
Linus

Arcybiskup Wolnogradu
Patriarcha Kościoła Ekumenicznego

Sylwetka

[Obrazek: 2FwJU.png]
Odpowiedz
(27.08.2016, 22:51:42)Tomasz Bagrat-Dostojewski link napisał(a):Albercie zapomniałeś dodać Surmenii.  W RON już nie bywam.
W swoją drogą ty także bywasz w Abachazji,  Bialenii,  Brodrii od niedawna nawet,  a także w RON.  Cóż za zbieg okoliczności  ;D

Wszytko ładnie, pięknie, ale ja nie pisałem o Wielkim Kniaziu, tylko o Janie Lubomirskim. A Was pozwoliłem sobie nazwać brodryjskim wcieleniem Filipa Égalité. ^^
Odpowiedz
Czasami zaglądam też do Trizondalu Big Grin. W Brodrii będę mógł działać aktywnie, jak wymyślę swoją formę aktywności.
Odpowiedz
Znam historie Orleańczyka. I nie uważam się za podobnego do niego.
Kniaź Lisendorff
Wiceadmirał MW SZ RB,

właściciel 87 folwarków 
Odpowiedz
A zgłaszam się. Ja to wiadomo, niekarany, najmilszy, najpomocniejszy, najsprawiedliwszy, najśmielszy. Każdy mnie szanuje. No tylko mnie wziąć.
(-)Fiodor Swirydiuk, Antyludzki rak, Wielki Książe Noklezji, najstarszy żyjący mieszkaniec Noklezji;
[Obrazek: rw3vMjB]
Odpowiedz
Cytat:Może by to jakiś poprawić, zwłaszcza w przypadku interpretacji prawa albo stwierdzenia zgodności z konstytucją, bądź przy rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego.

Akurat w takich casusach, tj, najtrudniejszych i najważniejszych, warto by orzekali sami sędziowie "zawodowi", a że w myśl ustawy taki jest tylko jeden, to lepiej już zostawić tak, jak jest. Ale to w sumie wasz kraj, więc róbta co chceta.
Jego Operacyjność
(-) Linux
[Obrazek: 11668799_hhh.PNG]

-------

"Ten człowiek jest gorszy niż Pietrow i Prezerwatyw Tradycja Radziecki!"
~ Szymon Uchatsok, myląc Medycejskiego z Kucełem

"Kretyn i słoik, który pewnie się na warszawiaka stylizuje"
~ Mój adorator

-------

Miałem w sumie wypisać się z Bialenii
A jednak coś spowodowało, że zostałem
Raz za razem
Odpowiedź za odpowiedzią
Lubię was nawet czasem, wiecie?

Krążą jednak opowieści
Eminencja pewien mówią jest ich źródłem
Dzień sądu nadchodzi!
Yyy zapytacie 
Czego on znowu chce
Ech zostawcie dziwaka
Jednak zostałem
Stąd teraz siedzę
Kreśląc pierdolety 
I dopasowując je do liter mojego nazwiska
Odpowiedz
Rada Przysięgłych opiniuje te sprawy. Co prawda ustawa nie reguluje, że opinie te są dla Sędziego wiążące w jakikolwiek sposób, ale mogą rzucić inne światło na sprawę.
Odpowiedz
(28.08.2016, 20:16:56)Teddy Upperwood link napisał(a):Rada Przysięgłych opiniuje te sprawy. Co prawda ustawa nie reguluje, że opinie te są dla Sędziego wiążące w jakikolwiek sposób, ale mogą rzucić inne światło na sprawę.
Halo, zgłosiłem się!
(-)Fiodor Swirydiuk, Antyludzki rak, Wielki Książe Noklezji, najstarszy żyjący mieszkaniec Noklezji;
[Obrazek: rw3vMjB]
Odpowiedz
Przepraszam, zapomniałem poinformować o odrzuceniu wniosku. Niestety, ale byłeś karany, a ta antyludzka, powtarzam antyludzka ustawa, nakłada na ławników obowiązek bycia niekaranym.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości