Wyrok Sądu Ludowego z dnia 31 października 2016 r., W/16/2016
#1
Cytat:
[Obrazek: vdUQ0qe.png]

WYROK
W imieniu Republiki Bialeńskiej
Dnia 31 października 2016 roku
Sąd Ludowy Republiki Bialeńskiej
w składzie: Alberto Carlos de Médici y Zep

po rozpoznaniu w dniu 31 października 2016 r.
sprawy W/16/2016 z wniosku: Tadeusza Krasnodębskiego
o brzmieniu: Czy osoba ubiegająca się o mandat poselski lub urząd Prezydenta RB powinna zrzec się funkcji niepołączalnych z tymi urzędami przed zgłoszeniem swojej kandydatury, czy może to zrobić dopiero po wyborze na któreś z tych stanowisk?

orzeka następująco:

Zarówno osoba, chcąca zostać kandydatem na urząd Prezydenta Republiki Bialeńskiej, jak i osoba, chcąca zostać kandydatem do sprawowania mandatu posła Parlamentu Republiki Bialeńskiej nie może pełnić funkcji niepołączalnych z urzędem, o który się ubiega. [b]

[b]UZASADNIENIE

[justify]Ustawa - Ordynacja Wyborcza wypowiada się jednoznacznie w kwestii, będącej treścią wniosku złożonego przez wnioskodawcę. Ustawodawca postawił jednoznaczne kryteria dotyczące osób, ubiegających się o mandat posła do Parlamentu Republiki Bialeńskiej oraz osób, ubiegających się o urząd Prezydenta Republiki Bialeńskiej. W przypadku ubiegania się o mandat posła do Parlamentu Republiki Bialeńskiej katalog tych kryteriów reguluje art. 12 ustawy - Ordynacji Wyborczej, którego ustęp 2 brzmi: "[kandydat] Nie pełni funkcji niepołączalnych z mandatem posła". W przypadku kandydata na urząd Prezydenta Republiki Bialeńskiej tę kwestię reguluje art. 9 rzeczonej ustawy, którego ust. 2 brzmi: "[kandydat] Nie pełni funkcji niepołączalnych z urzędem Prezydenta". Wobec powyższych, należy stwierdzić, że osoby, chcące kandydować na jeden z tych dwóch urzędów musi zrzec się wszelkich funkcji niepołączalnych z urzędem, o który się ubiega, w myśl art. 3 ust. 5 Konstytucji Republiki Bialeńskiej.
[/justify]

/-/ Alberto Carlos de Médici y Zep
Sędzia Ludowy
(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości